N°. 576. Vrijdag 10 Januarij. 7 \y^- I Binnenlandsch Nieuws. IT I USUI DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0,75. Iedere regel meer 12j- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regel3ƒ 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 61 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgen3 te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 in., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks] van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Bij den Minister van Binnenlandscbe Zaken isop zijn aanvragevan de commissie te 's Gravenhage voor de alge- meene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten be hoeve van de noodlijdenden door den watersnood, nader ont vangen een assignatie op de Nederlandsche Bank te Amster damgroot ƒ44,881,55!, ten einde hem Minister in staatte- stellen, om, met de van elders daartoe te zijner beschikking gestelde gelden, de verliezen te doen vergoeden ten gevolge van den jongsten watersnood hier te Lande geleden door de genen wien het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel dier verliezen. Bij arrest van den Hoogen Eaad der Nederlanden van Woensdag, is het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Amsterdam niet ontvankelijk verklaard iD zijn voorziening in cassatie tegen een vonnis van dat kantongerecht, waarbij A. C. van Kesteren is vrijgesproken van de aanklagt van het zonder noodzaak rijden met een handkar op de kleine steenen. De kosten te dragen door den Staat. Bij het gemeentebestuur van Roermond is ontvangen de voorloopige concessieingevolge magtiging van Z. M. den Koning verleend voor den aanleg eener vaste brug over de rivier de Maas. Aan de heeren J. en A. van der Schuyt te 's Herto genbosch is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Botterdam en Zutphen. Dr. Bax heeft zijn ontslag gevraagd als rector van het gymnasium te 's Hage. Te 's Hage heeft Ds. ten Kate een lezing gehouden een paralel tusschen Bilderdijk en da Costa, waarvan vorm en inhoud evenzeer geroemd worden. Woensdag is het 230jarig bestaan van het Athenaeum illustre te Amsterdam door het Studentenkorps aldaar feeste- lijk gevierd. De Sociëteit N. J. A. was geïllumineerd en de feestdag is met een gemeenschappelijken maaltijd besloten. In de Oude R. Cour.leest men onder de ingezonden stuk ken. Een nieuwe Beurs voor Speculanten in Soepkaarten. Heden voormiddag werd in de Halsteeg een soort van beurs gehouden door meestal vrouwelijke verkoopsters, en wel in zoo grooten getale, dat men niet zonder moeite de tamelijk breede steeg (P) door kon komen. De speculantenbestaande voor het grootste gedeelte uit heeren en gezeten burgers, hielden zich bezig met het opkoopen. De prijs van het artikel varieerde tusschen de 60 en 90 cents; er werden veel zaken gedaanen einde beurs bleef de markt vast op laatstgenoem den prijsdie waarschijnlijk nog stijgen zal. Kon het Gemeentebestuur, dat handel en nijverheid zoo zeer voorstaat, niet zoo wellevend zijn om, ten einde de steeg vrij voor de passage te houdenen te gelijk de nieuwer- wetsche beursbezoekers voor wind en weer te behoeden, voor deze gedurende de drie maanden, in welke deze negotie ge dreven wordt, het gebouw der zakkendragers interuimenHet klokje om den aanvang der beurs inteluiden is reeds aanwe zig en de plaats der consumtie aan de overzijde. Deze negotie in Soepkaarten heeft jaarlijks plaatsmaar zoo druk als dit jaar zich heeft ingezet is nimmer aanschouwd. Wat mag daarvan de reden zijn Te Nijverdal werd den 4den Jan. jl. feest gevierd ter gelegenheid van de viering der 25jarige vestiging van den heer Campbell, agent der Nederl. Handelmaatschappij aldaar. Onderscheidene fabriekanten uit Twenthe waren overgekomen om den feestvierende die zooveel heeft bijgedragen tot den bloei der nijverheidde hulde namens de nijverheidsmannen te brengen. Dezelfde oog-ongesteldheid, die zich in sommige plaat sen van Holland vertoontwordt ook te Harlingen waarge nomen. Men vermoedt, en deskundigen bevestigen dit, dat die ziekte een gevolg van het gebruik der slechte aardappe len is. Zondag 11. mogt te Giessen Nieuwkerk zekere J. van 't Hof het voorregt smaken zijn honderdsten geboortedag te vieren, waarbij nog deze bijzonderheid komt, dat een ander man van 91 jaar, uit ditzelfde dorp, hem kwam gelukwen- schen. Eerstgenoemde is nog in het bezit van al zijn vermo gens. Hij behoort echter tot den minder gegoeden stand, en daar hij alleen klaagde over de koude, heeft men hem een kagchel met steenkolen ten geschenke gegeven. De jarige is de eenig overgeblevene van vijf broeders, die allen het voor recht hebben genoten meer dan 90 jaar oud te zijn geworden. Tot een waarschuwend voorbeeld moge het navolgende strekken: Het achtjarige knaapje van zekeren Jonker te Fre- deriksoord zich alleen te huis bevindende, ziet op de ladetafel een fleschje met kruid staan, en, na het met behulp eener stoof daarvan te hebben afgehaald, maakt hij de kagchelpook

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1