N°. 575. Donderdag 9 Januarij. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. de Koning-Groothertog heeft tot officier j van de orde der Eikenkroon benoemd den heer H. de Kat van Oost en West-Barendrecht en Carnisse. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den heer J. H. Ar- noldt, Burgemeester van Sittard, Broeksittard en Geleen, en den heer M. S. KorstenBurgemeester van Hertenbenoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon. De buitengewone Ministerraaddie gisteren middag heeft plaats" gehadheeft van 3 tot ruim 4^ uur geduurd. Al de Ministers waren daarbij tegenwoordig. Gisteren was de zaal van den Gemeenteraad te 's Hage voor het eerst met gas verlicht. Vervolg en slot van het stuk over de wet op de Nat. Militie van N°. 573. De vrijstelling op broederdienst wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders de helft en van een oneven de kleinere helft dient. Als broederdienst komt niet in aanmer king, die vóór het voleindigen van het 16 levensjaar, en in meer andere gevallen. De geestelijken en de studenten in de godgeleerdheid worden, indien hun lotingsnommer dienstplig- tig is en zij geen van de bovengemelde reklames hebbeneven als de andere dienstpligtige lotelingenvoor de dienst der militie ingelijfd en strekken in mindering van het door de gemeente te leveren aantal manschappen voor de dienst; doch zij worden op aanvrage, telkens voor een jaar, van de werke lijke dienst vrijgesteld. Eveneens zijn dienstpligtig de lotelin gen die de buitenlandsche zeevaart uitoefenen. tOnder de tot dusver bestaande wetten op de militie werden zij telkens voor een jaar vrijgesteldwanneer door^ hen het bewijs geleverd was, dat zij, vóór het jaar, hunner inschrijving],[twee of meer jaren de buitenlandsche zeeën hadden bevaren en tot op het tijdstipwaarop de jaarlijksche vrijstelling werd aangevraagd dit onafgebroken hadden gedaan. De nieuwe wet onderscheidt land- en zeemilitie. De dienstpligtigen die [bij de zeemilitie verlangen te dienen, moeten daarvan in de maand Maart, als wanneer dit door middel der Couranten ter hunner kennis wordt gebragtter secretarie der gemeente kennis geven. Doen zij dit niet, dan worden ze bij de landmilitie ingelijfd en verkrijgen dan geen vergunning om, nadat zij zes of meer maanden werkelijk hebben gediend en met verlof huiswaarts zijn gezonden, de buitenlandsche zeevaart gedurende hunnen nog overigen diensttijd uitteoefenen. Zoodanige vergunning wordt alleen verleend aan hendie zich voor de zeemilitie hebben aangegeven, onverschillig of zij daarbij al of niet in dienst zijn gesteld. De dienst bij de landmilitie duurt vijf, bij de zeemilitie vier jaren, liet is dus van groot belang voor de buitenlands zeevarendendat zij zich voor de zeemilitie aan melden. Nummerverwisseling wordt voortaan vergund [aan lo telingen van dezelfde ligting en dezelfde provincie, niet, zoo als vroeger, van de voorgaande ligtingen, en uit dezelfde gemeente. n5 LI. Vrijdag zijn al de localen van het keurig afgebouwde huis op het Oudkerkhof te Utrechtdat eerst bestemd was voor zendinghuis, en reeds ten deele als school in gebruik was, in tegenwoordigheid van predikanten en leden van den ker- keraad met plegtigheid door baron van Boetselaer in hun ge heel geopend. Het gebouw is grootendeels door de mildheid van den heer van Boetselaer daargesteld. De Delftsche Courant deelt medena een woord van hulde aan den ontslapen hoogleeraar daar ter stedeDr. S. Bleekrodegebragt te hebbendat de senaat van het studen tencorps aan Mevr. de Wed. Bleekrode het Eunus der Hooge- school heeft aangebodenvoor welke eer echter de familie bedankt heeft, daar men de begrafenisplegtigheid in alle stilte wenschte voltrokken te zien. In de nieuwe bijdragen van December 1861 komen 113 vacaturen van hulp-onderwijzers voor. Neemt men hierbij in aanmerkingdat vele gemeentebesturen de oproepingen niet aan dit officieel maandwerk opzenden dan kan men veilig aannemen, [dat op primo Januarij dezes jaars nog 200 hulp onderwijzersplaatsen onbezet waren. In den nacht van 2 op 3 dezer is een 79-jarig man in de nabijheid van Zwolle op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Na Donderdag 11. zijn familie aldaar bezocht te hebben, keerde hij in den laten avond naar zijn woonplaats, de buurschap Spooldein de gemeente Zwollerkerspelte voet terug. Op weg daarheen is hij waarschijnlijk door een of ander toeval gevallenen alstoen in de duisternis door een diligence overreden; althans omstreeks 11 ure des avonds vond men hem bebloed en vreesselijk gewond liggen op den straatweg naar het Katerveer en gaf hij kort daarop den geest in het amb tenaarshuisje, waarheen hij gebragt was. De roemvol bekende sehilder J. Ackersdijk is den 4den dezer in den ouderdom van 46 jaar te Botterdam overleden. LEIB8CH MGBLAv. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 5.1 m.; 1 n. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks" van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Radaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1