N°. 572. Maandag 6 Januarij. A°. Binnenlandsch Nieuws. <sv VigT&i Het bal dat Donderdag avond ten hove heeft plaats gehad, was zeer luisterrijk. Het werd door HH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins en Prinses Hendrik, Prins Fre- derik en Prinses Maria, ZDH. den Hertog van Saxen-Wei- mar, Hd. dochter Prinses Anna bijgewoond, terwijl tot de genoodigden behoorden het corps diplomatique, de Ministers, de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van de hooge Staats-Collegienvele hoofd- en verdere officieren der schutterij en het garnizoen zoo uit de residentie als van elders. Kuim 600 personen waren op het bal tegenwoordig. Het duurde tot laat in den nacht. In de Zitting der Eerste Kamer van Vrijdag is door den heer Schimmelpenninck van der Oije verklaard, dat hij geen strijd voerde over personen bij de beraadslaging over de begrooting van Koloniën, want gold het den Minister dan zou hij over vele bezwaren kunnen heenstappen, want hij acht het karakter en de rechtschapenheid van den Minister hoog en waardeert ook de edele inborst en de gelukkige ga ven van den Minister, die door zijne openhartigheid vertrou wen heeft ingeboezemd. Maar er is ook een schaduwzijde: de stem der Kolonialen oppositie, die den Minister schijnt te worden toegezegd, waaromtrent spreker in bijzonderheden treedt. Als slotsom zijner rede geeft hy op, dat hij is vóór den persoon maar tegen de oogmerken van den Minister van Ko loniën; want die Minister is te veel of te weinig en hij meent dat zulk een tusschenstelsel niemand kan voldoen. Hij zal dus tot zijn leedwezen tegen dit Hoofdstuk moeten stemmen. De heer van Khemen van Khemenshuizen zal zijn gedachten kortelijk mededeelen. Hij houdt den Minister van Koloniën voor een loyaal openhartig man en zal waarschijnlijk voor het Hoofdstuk stemmen. Er is, het is waar, ongerustheid en beweging; of men die kunstmatig hebbe opgewekt, dan wel of die natuurlijk zijlaat hij in het middenmaar hij moet zeggen dat hij die ongerustheid niet deelt. Integendeel hij vertrouwt gaarne dezen Minister en hij is volstrekt niet on gerust. Hij herinnert zich dat er in 1850 ook een soortge lijke agitatie bestondter zake van de verandering in de wet geving nopens de scheepvaartdoch de scheepvaartwetten kwa men in werking, zij hadden een gunstig resultaat en de agitatie verdween. In 1853 was er ook een beweging die he vig woedde, maar met de komst van de bisschoppen keerde de kalmte terug. Spr. hoopt dat ook de koloniale agitatie spoedig zal verdwenen zijn. Wel beaamde hij het programma van 23 April niet; die hooghartige toon en harde beoordee ling van voorgangers waren hem niet welgevallig, en toch beweert hij dat ook daarin wèl de denkbeelden des Ministers van Koloniën zijn terugtevinden. Spr. heeft sedert alles gele zen en overwogen wat op Koloniaal gebied is uitgekomen en gesproken, en z. i. heeft de Min. van Koloniën een behou dende staatkunde in een goeden zin, die naar verbetering streeft en de geschreven wet eerbiedigen wil. De Minister wil voorbereiding tot het wettelijk einddoelmaar de Minister begrijpt ook dat art. 56 Keg. Kegt. voor het late nageslacht geschreven is. Hij ontkent nu niet dat uit al de redevoerin gen die de Minister gehouden heeft, enkele zinsneden zijn te halen om hem met zich zelf in tegenspraak te brengen. Men heeft dan ook niet nagelaten om in brochures, bloemlezingen van uit elkander gerukte zinsneden te geven, maar dit heeft Spr. het bewijs geleverd dat men bij gebrek van beter in het arsenaal van verdachtmaking tot zulke wapenen de toevlugt neemt. De Minister wil, als Spr. hem wel begrijpt, de hand having van het cultuurstelsel met zuivering van de gebreken die het aankleven. En mogt hij dan ook hier of daar een woord hebben gesproken waaruit men zou kunnen afleiden dat hij verder wenschte te gaan, wie zal dan een minder juist woord wraken daar het toch eindelijk op de handelingen aankomt. Dr. S. Bleekrode, hoogleeraar in de Natuur- en Wis kundige Wetenschappen bij de Delfsche academie is Vrijdag aan de ziekte waaraan hij sedert kort lijdende wasbezweken. Hij mogt slechts den ouderdom van 47 jaar bereiken. Wij hebben een gruwelijk en gelukkig niet dikwijls voorkomend feit te vermelden. Een vader had namelijk de wreedheid, in den avond van den 30sten December jl., zijn zoontje van 12 jaar in de Vest bij de Wetering barrière te Amsterdam te werpen en dadelijk na het volbrengen van die misdaad op de vlucht te gaan. De knaap, uit het water gered en in bewusteloozen toestand naar het binnengasthuis ver voerd, is aldaar aan de gevolgen overleden. De onnatuurlijke vader bevindt zich in handen der justitie. Uit Meppel meldt men #De koloniale bevolking der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord verkeert in zeer bedrukten toestand; com missarissen hebben werkelijk, tegen veler verwachting, uit- MS? 5Tr'b V'. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers V\jf Cents. Prijs der Advertentiën1 -6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 n. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 53 m.; 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u„ 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45m,. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDing3dag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1