EEN STANDBEELD Advertentiën. werd opgeheven weder ingetrokkenuit hoofde van de moei- jelijkheden, welke daaruit zijn voortgesproten. Dientengevolge zullen de vreemdelingen, per stoomboot vertrekkende, hun paspoort moeten afgeven aan het agentschap der stoomboot maatschappij die het teruggeeft aan den kapitein der ver trekkende boot. Bij aankomst te Alexandrië legt gezegde kapitein het paspoort over aan het bureau der paspoorten hetwelk dat stuk onmiddellijk doet bezorgen aan het consu laat-generaal waartoe de houder van den pas behoort. Uit onderscheiden deelen van Engeland wordt gemeld dat indien het mogt gelukken een oorlog aftewendeneen groote bedrijvigheid en voorspoed in verschillende takken van handel- en fabrieknijverheid gedurende het jaar 1862 wordt te gemoet gezien. De voorraad katoen te Liverpool is thans grooter dan een jaar geleden, het gevolg van den grooten aanvoer uit Britsch-Indie en van de vermeerdering van het verbruik door de schorsing van den arbeid in vele Engelsche katoenfa- brieken. Aan de bevoegde autoriteiten te Londen is een plan ingeleverd om, in geval van oorlog met Amerika, zich voor verkenningen van luchtballons te bedienen. Vooral in Canada dat hier en daar met ondoordringbare wouden bedekt is, zou zulk een onderneming zeer doelmatig kunnen zijn. De Fran- schen hebben zich reeds vroeger van dit middel voor verken ningen bediend, en men verzekert dat de Amerikanen in den tegenwoordigen oorlog daarbij veel baat hebben gevonden» Het voorstel verdient dus, ook in geval het niet tot oorlog komt, wel nadere overweging, en men zegt dat te Chatham proeven zullen worden genomenom over het plan te kunnen oordeelen. Naar men verneemt, is de Prins van Wallis voorne mens zijn winterreis naar MaltaCorfu en de Levantdie door het overlijden van Prins Albert was uitgesteld, in den loop van Januarij te aanvaarden, om tegen de maand Mei te Londen terug te zijn. In de menagerie te New-Castle hoorden de bewaarders des nachts een verschrikkelijk gebrulhetwelk zij dachten dat veroorzaakt werd door een tijger, die uit zijn hok wat losgebroken. Met lichten naderbij gekomenzagen zij tot hun ontzetting, ja, dat een tijger uit zijn kooi was ontsnapt, maar dat hij de stijlen van het hok van een panther had verbroken, en met dezen in een vreeselijk gevecht was ge wikkeld. TeJ vergeefs trachtte men den tijger met gloeijende ijzeren bouten van zijn vijand afteweren; niets hielp, hij had den panther in zijn klaauwen vastgeklemd en, na een strijd van meer dan 16 minuten, viel de panther levenloos neder. Eerst toen liet de tijger zijn prooi los en liet zich gewillig weder in zijn hok brengen. Het vreemde in deze zaak was dat al de andere wilde dieren der menagerie, gedurende het gevecht zich angstig achter in hunne hokken terugtrokken. De panther was op 100 guinjes waarde geschat. Heden overleed tot diepe droefheid van mijmijne Kinderen en Behuwd-Kinderen, mijne geliefde jongste Dochter ANGELINE ALETTE, in den jeugdigen leeftijd van ruim 25 jaren. Wede. J. J. VAN DEN BERG, Geb. A. A. Boudri. Leïden, 1 Januarij 1862. Op Oudejaarsavond is in de Pieterskerk gecollecteerd een bankbillet groot 200, N°. 447 c. Diakenen vermelden zulks met een dankbaar en bemoedigend gevoel wijl er in dezen tijd zoo velen moeten ge holpen worden en door het ophouden der gemeente-subsidiën de hoop der armen alléén op de Christelijke liefdadigheid ge vestigd is. Namens Diakenen G. J. ROLLANDET, Pres. L. D. SURINGAR1. Secr. Nog ontvangen voor de Werklieden van de Fabriek der H.H. DE HEYDER COMP., van de Old. Wev. Maatschappij 10.W. M. 30.W. H. te 's Hage 10.G. te Nijmegen 3.09. J. F. V. te 's Hage f 20.—K. D. C. te Arn hem 10.—. H. te 's Bosch f 100.—. F. H. Raymann te Amsterdam 175 stuks Brooden. P. P. te Amsterdam 1 bank billet N°. 931 25.de Kinderen van H. P. te Amsterdam f 1.Koelnische Maschinenbau-action-Gesellschaft 100.-. Namens de Commissie, H. C. HARTEVELT. Dr. JAC. VAN KAATHOVEN. D. NOOTHOVEN VAN GOOR. Leiden, 3 Januarij 1862. Door A. HALBERSTADT te Leidenwordt uitgegeven: A. HALBERSTADT. Oud W.-I. Ambtenaar. 241 bladz, Prij3 ƒ2.50. Brieven en Postwissels franco s. v. p. Het onderstaande Voorwoord" uit mijn werkje zal oplossen, hoe ik er toe ben gekomen het zelf uit te geven. VOOS DEN DOOR VOORWOORD. Hem, die zich onzen politieken toestand 22 jaren geleden kan herinneren zal het geene verwondering baren, dat ik, schroomvallig als men toen was, om de waarheid te verkondigen, genoodzaakt ben geweest, om mijn werkje „vrijmoedige gedachten enz." zelf te drukken en uit te geven, omdat er zich niemand mede wilde belasten. Dat die schroomvalligheid heden ten dage nog bestaat, zouden wij inderdaad niet gelooven, in dien wij het niet hadden ondervonden: door het vergeefs zoeken naar een uitgever, is de uitgaaf van dit ons werkje een paar maanden vertraagd. Natuurlijk wenschte ik alhier of des noods te 's Gravenhage te drukken en uit te geven, om het ongemak van proeven, correctie en correspondentie-kosten daaraan verbonden, wanneer men buiten onze woonplaats drukt, te voorkomen. En nadat ik mij tot een 12tal boekhandelaren te vergeefs heb gewend, heb ik mij niet langer aan weigering willen blootstellen, en het besluit genomen, nadat ik een drukker had gevonden die zich wel over mij wilde ontfermen, om zelf mijn werkje uit te geven. Koddige ontmoetingen heb ik met die Heeren Boekmannen gehad; slechts een die zijne weigering op solide gronden motiveerdehet grootste getal haperde het aan den durf, zonder er cordaat voor uit te komen'.waar hun eigenlijk de schoen wrong en hoe zij vreesden te hunnen prejudice de alias behoudsmannen te krenken. Hoe zij liever een aangenamen leugen, dan waarheden wilden uitgeven, een éloge, b. v. op een troep stroopers, egoïsten, ondermijnders van het algemeen belang, zou ge- reedelijk een uitgever gevonden hebben, hoe zulks ook zeer onhandig door allerlei drogrede nen getracht werd te bemantelen, was allerkoddigst. Een van die Heeren had gaarne gezien dat het in een romantisch kleed was gestoken niet onaardignet alsof men die dingen zoo maar aan de kapstok heeft hangen, en er a dis cretion over beschikken kan. Maar al bezat ik inderdaad het talent daartoe, al bezat ik de pen van een multatuli, zou de groote vraag nog zeer kwestieus blijven, of ik er in het onderhavige geval gebruik van zou hebben gemaakt. II y a beaucoup de raisonneursmais peu de raisonnables." Wanneer men een kwart eeuw (25 jaar) alle parlementaire vormen heeft uitgeput, dan komt men er ondanks zich zeiven toe, om volgens salomo met steenen te werpen, die ik zoo ruimschoots heb vergaard, cn waartoe ik als mishandeld man en slagtoffer van wanregering geroepen en geregtigd ben. Ik ben geen |schrijver en nog veel minder een romanschrijver: dat zijn dingen, die men niet zoo maar goedsmoeds uit de mouw kan schudden. Ik schrijf, omdat ik er toe gedwongen word; mijnschrijven is voor geen litterarische critiek vatbaar, ik deel aan de wereld op mijne eigenaardige wijzedood eenvoudig, mijne ervaring medemisschien dat er iets nats door kan gesticht worden, waartoe dit Voorwoord ook al dienen kan, om hen te onderrigten, die de waarheid willen verkondigen, het in een romantisch kleed te hullen, om zonder moeite een uitgever te vinden. Omdat mijn talent als schrijver mij altijd zeer suspect is toegeschenen, heb ik mijn werkje aan het oordeel van bevoegde autoriteiten onderworpenvoor dat ik het aan de drukpers overgaf; dankbaar heb ik hunne aanmerkingen ontvangen, waaronder echter niets van een romantisch kleed aanwezig was. Intusachen ben ik door die Heeren Boekmannen tot mijne groote vreugde gewaar gewor den, dat er in de onderhavige matière meer kracht zit dan ik mij had voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3