N°. 563. Dingsdag 24 December. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Hilversum den heer W. L. A. Collard, thans ta Cuyk, en op verzoek eervol ontslag verleend aan den lsten luit. H. Verwey Mejan van het 8ste reg. inf. en aan den heer J. J. Nederveen als ontvanger der dir. belas- j tingen en accijnsen te Oud-Beijerland. Bij Koninklijk besluit van den 15 December 11. is be paald dat vóór tot de vervulling der vacature eener predi kantsplaats bij een der protestantsche kerkgenootschappen waar van 's landswege tractement of andere voordeelen aan zijn verbonden, overtegaan, de bevoegde kerkeraad aanvrage doet bij het departement voor de zaken der Herv. Eeredienst tot het erlangen eener autorisatieten einde aan den te be roepen leelraar met het beroep tevens het bedrag dier laatste lijk aan de standplaats verbonden inkomsten te kunnen aan bieden. Wanneer het beroep geschiedt op het bestaande tractement, verleent de Minister de autorisatie, maar ingeval vermeerdering of vermindering wordt aangevraagd of noodig geachtis 's Konings beslissing noodig. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Zaturdag werd ten slotte behandeld de wet op de middelen. De heer Cool bespreekt de wijzigingen in het belasting stelsel. Zonder thans het oogenblik geschikt te achten om daarover in den breede uit te wijdenvraagt hij toch of er nipt spoedig kan worden overgegaan tot eene wijziging der patentbelasting, die ook den landbouw vrijstelt? In "1857 is reeds gewezen op den ongelijkmatigen druk der patentbelas ting. Bij de gemeentewet is ook gesproken om de landbou wers aan het patent te onderwerpen. Hij geeft den Minister in overweging niet langer uit te stellen wat dringend noodig is, en over te gaan tot eene vermindering van belastingen. Hij dringt daarop te meer aanomdat gisteren op nieuw is gebleken, dat men inbreuk tracht te maken op de belangen van den handel der groote koopsteden, door meerderen ver koop van producten op Java. Wat de patentbelasting betreft, wijst spr. er op, dat de Noordhollandsche en ook andere groote steden te zwaar zijn belast, in evenredigheid met an dere provinciën. De heer de Poorter raadt der Regering aan niet over te gaan tot eene patentbelasting voor den landbouw. Hij acht dit, zoo al niet onmogelijk, dan toch niet wenschelijk. Maar hij geeft den Minister in overweging eene belasting te leg gen op koffij en tabak en ook eene belasting op de in komsten waardoor men dan al die kleine belastingen zou kunnen laten vervallen. Hij gelooft dat dergelijke inkomsten belastingen nog al in den smaak der Amsterdammers vallen zal. Spr. zal thans niet spreken over de afschaffing der be lasting op het geslagt, maar hij wijst op de fiscale uitvoe ring der wet, vooral ten-nadeele der kleine slagters. De heer Hoffman zegt, dat door den heer Cool gewezen is op de patentwet. Spreker moet er bijvoegen dat reeds veertig jaren geleden de patentwet is genoemd een monsterwet, doch dat er sedert niets aan is veranderd. Hij gelooft dat er scha delijke overdrijving plaats heeftdit hangt toch geheel af van de willekeur van den controleur. Intusscheo wil de Grondwet geen privilegiën in zake van belasting, en toch geeft de pa tentwet die voor sommige vakken. De wet mag geen inbreuk maken op het grondwettig beginsel: gelijkheid van belastin gen voor allen. Een ander bezwaar is de ontheffing van den landbouw van belasting voor wat betreft de werkplaatsen, terwijl toch de handel wel voor zijne pakhuizen betalen moet. Dat is onbillijk. De Minister van Finantiën erkent dat, als de patentwet in wezen moet blijven, zij volstrekt wijziging behoeft. Men is daaraan bezig. Wat betreft de zoogenoemde privilegiën bij de grondbelasting wijst de Minister op de wet op het perso neel, waarin ook vrijdommen voorkomen. Overigens is hem niets bekend omtrent de gestrenge toepassing der wet op het geslagt. Zoo de heer de Poorter feiten weet op te geven, dan verzoekt hij hem die kenbaar te maken en er zal onderzoek worden gedaan. De heer Hoffman zegt dat de vergelijking des Ministers niet opgaat. Bij de wet op het personeel is niets uitgesloten dan alleen de mindere standen die niet belastbaar zijn, maar bij de patentwet mag niemand verschoond zijn. De heer Cool antwoordt den beer de Poorterdat in LEIDSCH DAGBLAD. Dezs Courant varichijnt alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem- mers V^jf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam ta 10 a. 6 m.; 12 a. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 a. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 2 m.; 4 u. 52 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehteads 4 a., da overige werkdagen 5 a.; van Amsterdam (Beerebijt) aaar Leiden dagelijks 's middags 2 a. aitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddagste 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisobfc Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 22over Marseille9 en 25 n elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur, Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tyden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelgks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect ia ta spreken te zjjnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 2—6 unr; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Diraote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uurvan Zegel, Registratie dageljjks van 84, van da Hypotheken an het Kadaster, van 94 uur. UITHOOFDE VAN HET KERSFEEST ZAL WOENSDAG EN DON DERDAG AVOND GEEN DAGBLAD WORDEN UITGEGEVEN.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1