Buitenlandsch iNieuws. jare nieuw gestichte kerkgebouw bevestigd door Ds. J. P. Sluiter te Boskoop, terwijl de bevestigde Ds. W. J. Weyerberg van Bolsward des avonds zijn intreerede hield. Uit Katwijk-Binnen wordt ons met verzoek van mede- deeling berigt, dat aanstaanden Woensdag avond in de Herv. kerk aldaar een liefdebeurt bij de bestaande vacature zal ver vullen Ds. D. Chantepie de la Saussaye, Waalsch predikant te Leiden. Op 19 dezer zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantien niet plaats hebben. Nadat tot Zaturdag morgen te 7 uur de brandspuiten op het terrein van den brand de smeulende en vlammende puinhoopen hadden bewaakt onder de leiding van den heer Burgemeester en den Wethouder Hubrechten de schutterij de orde was blijven handhaven, is den geheelen dag een deel der spuiten werkzaam gebleven met de militaire magt en de beambten van politie tot behoud der orde. Onderscheiden dagbladen deelen onjuiste berigten aangaande de door den brand aangetaste en vernielde gebouwen mede. De mouterij van den heer van der Spruyt heeft zoo min als de Bierbrou werij noemenswaardige schade geleden maar wel is bet ge bouw van den heer li. J. van Wensen daarnevens gelegen aan den hoek der Korte Langestraat, dienende tot magazijn van wollen dekens, duffels, garens enz. geheel uitgebrand en daaraan was belend de spinnerij en fabriek, die langen tijd gevaar liep aangetast te worden en dan was het einde niet te voorzien en de gevolgen niet te berekenen geweest. De brand weer heeft daar ter plaatse de meeste dienst kunnen bewijzen en ook bewezen, ofschoon het minder kon worden opgemerkt, welk gevaar daar bestond. De spuit N°. 6 met de particuliere brandspuit van den heer Hartevelt heeft aldaar onbeschrijfe lijk veel nut gedaan, terwijl de uitmuntende orde, die aldaar .en in het groote fabriekgebouw heerschte, zoowel als de doel treffende maatregelen aldaar genomen werkelijk den voortgang van den brand hebben gestuit, want de brandende katoen, papieren enz. hadden zich reeds verspreid op een afstand van meer dan 100 ellen iD de Verwerstraatop de Oude Hee rengracht enz. Geen wonder dat de vrees voor verdere uit breiding van den brand dan ook aanleiding gaf aan de be woners der digt nabijgelegen huizenom het huisraad naar elders te vervoerentengevolge waarvan de heer van der Spruyt belangrijke schade heeft geleden. De katoenfabriek was bij onderscheiden assurantiemaatschappijen, de stoomwollengoe- derenfabriek van den heer H. J. van Wensen bij de Bataaf- sche Brandwaarborgmaatschappijonder directie van den heer Faber van Biemsdijkverzekerd. De brand is ontstaan door het koken van verfstoffen; daarbij ontwikkelden zich brandbare gassan die het vertrek vulden en eindelijk door een aanwezige gaspit ontvlamdenwaardoor die vlammen zich naar alle kan ten verspreidde. De commissie, die zich met de inzameling der giften heeft belast, bestaat uit de volgende heeren: J. H. M. ter Bruggen. Mr. C. Cock. Mr. H. Gevers. Jhr. A.XW. A. Gevers Deynoot. D. Noothoven van Goor. J. H. J. Groothols. H. C. Hartevelt. Dr. Jac. van Kaathoven. Mr. F. Pont. G. J. Rollandet. D. A. Schretlen. A. J. Schretlen. D. A. graaf van Limburg Stirum A. W. Sythoff. L. W. Werninck. B. W. Wttewaal. A. C. Leembruggen. De opbrengst der collecte is 5098.06; na aftrek vaD de onkosten der kloppers 5056,06. Nog is door den heer Mr. G. Willink van Bennenbroek ter hand gesteld aan den Bur gemeester 100. Verder is nog ontvangen 52 stuks soep- kaartenbons voor 6 mud best boekweitenmeel en een pre tentie ad 0,75. Het drukwerk is gratis geleverd door den heer D. Noothoven van Goor en voor de advertentien is door de uitgevers der Couranten niets in rekening gebragt. Later zijn nog bij de Commissie ontvangen drie bankbilletten ieder gr. 25. - De Commissie blijft werkzaam, en houdt zich ver- 'er aanbevolen en zal almede circulaires rigten aan alle han lsvrienden der heeren de Heyder en C°. Bovendien liggen op de Studenten Sociteit Minerva intee- lijsten, waarop reeds belangrijke giften voorkomen, terwijl lijsten van inschrijving voor uittegevcn gedichten tot hetzelfde weldadig doel van een tal inteekenaers zijn voorzien. Door den majoor-garnizoens-kommandant dezer stad is gisteren de navolgende orde aan de troepen alhier in garni zoen uitgevaardigd De krachtdadige en onvermoeide medewerking en hand having der goede orde, waarvan ik mij bij gelegenheid dei- ontstane brand, welke in den nacht van den 13den op den 14den alhier plaats had heb kunnen overtuigenheeft het karakter van den rechtgeaarden militair gekenmerkt en kan niet stilzwijgend door mij worden voorbijgegaan. Het is daarom dat ik bij dezen mijnen dank betuig, niet alleen aan HH. officieren, onderofficieren en manschappen, die gevaren noch moeite ontzagen, om de zoo zeer dreigende vlammen weerstand te bieden, waardoor de aangrenzende pan den gespaard bleven; maar het is mij thans een aangename taak u allen die zoo onvermoeid tot het goede medewerk ten, namens een bij mij ingekomen missive van den heer Burgemeester dezer stad ZE DA. warmen dank toeteroepen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag 's namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 44°. Zondag 's morgens te 6 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 50°, des namiddags te 2 uur 48°, en te 5 uur 44°, 's avonds te 8 uur 43° en te 10 uur 43°. Heden Maandag morgen te 6 uur 43°, te 8 uur 41°, te 12 uur 47", te 2 uur 47° en te 4 uur 44c. Men gelooft, dat de geschiedenis van Julius Cesar, waaraan de Keizer van Frankrijk arbeidt, in Februarij het licht zal zien. Het werk zal voorzien zijn van twee kaarten, waarvan de eene Gallie tijdens Diocletianus zal voorstellen. De Keizerlijke Prins van Frankrijk leert reeds drie vreemde talen, Engelsch Duitschen Italiaansch, die hij tevens vlug spreekt. Volgens den Courrier de la Gironde heeft het correc tioneel geregtsbof te Villeneuve een landbouwer te Monfian- quin tot twee jaren gevangenisstraf, 1000 frs. boete en vijf jaren politie-toezigt veroordeeld, omdat hij zich op den 13 Oc tober in een koffijhuis te Monségur, alwaar over brand ge sproken werd, herhaaldelijk volgenderwijze heeft uitgelaten: //Het is wel goed dat er wat huizen afbranden, en men moet er nog maar meer in brand steken: als de rijken hunne gra nen niet willen verkoopen, zullen zij er langs dien weg wel toe gedwongen worden." In navolging van hetgeen op de scholen in Wurtemberg en in Saksen algemeen is ingevoerdworden thans ook te Berlijn op bevel der regering schrijfvoorbeelden "voor eerstbe- ginnenden gebezigd, welke aldus zijn gevormd, dat de omtrek ken der letters eenigermate in het papier zijn ingedrukt, zoo dat de leerling met de pen de gegeven vorm slechts behoeft te volgen om een nette letter te leeren schrijven. De Prins-Gemaal van Koningin Victoria was 42 jaar oud en ongeveer 22 jaren geleden gehuwd, terwijl er 9 kin deren uit dat huwelijk zijn geboren. Zijn dood zal op de reeds zwakke Koningin een nieuwen pijnlijken indruk maken. Welligt kan dit nationale onheil den opgewonden geest der Engelschen een weinig bekoelen. Woensdag namiddag zag men in den Teems, nabij den Tower, een aantal zeevarkensdie, wanneer zij door voorbij varende stoombooten of schepen niet gestoord werdenzich aan de oppervlakte van het water vertoonden. Terstond werd een aantal bootjens bemand om de ongewone bezoekers te vangen, en het gelukte drie daarvan aan wal te brengen; zij waren eene Eng. el lang en naar evenredigheid breed. De verschijning dezer visschen zoo hoog op de rivier zou onstui mig en stormachtig weder voorspellen. OFFICIEEL IIEUW8. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden 15 December 1861 Johannes Jacobus HoogenstratenWedn. van Johanna Die- derika Arnolda van Meurs, 39 j. en Jacoba Martina Clara Tam jd. 33 j. - Johannes Segijn jm. 26 j. en Jacoba Teske, jd. 20 j.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2