N°. 557. Dingsdag 17 December A". 1861. Binnenlandsch Nieuws. Publieke geest. Wie kan er een juiste bepaling van gevenhoe hij ontstaat wie zal niet veeleer er op letten, hoe hij zich openbaart? Soms een volkswaan van een dag, indien hij uit hartstogt ontstaat; maar een stem van God, wanneer hij de uiting of het uitvloeisel is van een bedaard en beredeneerd overleg, dat te rade gaat met pligt en geweten. De opbrengst der algemeene inzameling ten behoeve der noodlijdenden door den brand getuigt van het medelijdend ge voel, dat de ingezetenen van Leiden bezielt en weerklank was van de stem, die tot hen sprak en zonder aarzeling, tot weldadigheid zich bereidvaardig toonde. Zy, die het plan be raamden en uitvoerden, geloofden dat zij een goed werk met een heilig beginsel ondernamenen zij twijfelden niet aan het welslagen. Zij vonden steun in de armverzorgersdie hun beschikbare middelen tot dezelfde zaak ten dienste stelden. Ziedaar de kerkelijke en de bijzondere liefdadigheid in haar verheven ideaal verwezenlijkt. Overdrijven wij niet? In geenen deele. Doel en middel dragen het karakter van doe wel en zie niet om- de weldadigen en beweldadigden kennen elkander niet. De open schaal en de handreiking staan tot elkander in geen ander verband, dan dat één oog, dat alles ziet ook wat in het verborgen geschiedt, over beiden gaat. 't Gebeurt wel eens meer, dat in ramp en onheil zich meer dan in voorspoed eD geluk de voortreffelijkste karaktertrekken van een persoon in een gezin, bij een volk, openbaren. Onder kruis en lijden wordt vaak 't meest deugd beoefent; omdat de ernst van het leven zich doet gelden. Misschien blijkt later, waartoe de rampdie Leiden trof, moet leiden Nu reeds, - ja nu reeds zijn er lichtpunten, die in vorm en tint helder afsteken bij de schrik en angst verwekkende vlam men en een liefelijken geur verspreiden tegenover den stik- kenden walm, dien wij zagen en inademden. De offers van welda digheid verspreiden een welriekenden geur en het gemis van loon, dat daardoor wordt vergoed, zal op de arbeidende klasse, die welligt door den snellen draai van het werktuig, dat haar dient of door haar wordt bediend, geen oog meer had voor eigen zedelijke waarde, welligt een invloed uitoefenen, die in volgende dagen heilzaam werkt, 't Gevoel van afhankelijkheid verbindt de standen der maatschappij naauwer aan elkander en aan Hemzonder wiens wil niemand zich roeren of be wegen kan. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan Mr. B. Kleszenaar als hoofdcommies bij het dep. van Justitie en bij dat dep. be noemd tot raadadviseur den heer P. H. Brocxthans referen daris, en in diens plaats den hoofdcommies J. A. H. Netscher, tevens tot inspecteur der gevangenissen. De gemeenteraad van Winterswijk heeft besloten de hoofdstraten in het volgende jaar door middel van steenkool- gas te verlichten. De Gemeenteraad van Meppel heeft besloten een jonge ling uit den behoeftigen stand, die aanleg bezit voor de we tenschap, voor rekening der gemeente op het gymnasium te plaatsen, ten einde dien aanleg te ontwikkelen en alzoo op deze wijze de middelen aantewenden om de mindere klasse zooveel mogelijk zedelijk optebeuren en te hulp te komen. 1Men verneemt dat door den heer J. van Limburg Brou wer, J. D. Fransen van de Putte, H. Muller Sz., A. W. van Eeghen, Jhr. P. Hartsen, C. F. W. Wiggers van Kerchem, A. baron Sloet van OldruitenborghF, 's Jacob en W. J. van den Broek het plan is gevormd tot oprigting eener Neder- landsch-Indische katoenmaatschappij. Ds. Brummelkamp te Kampen heeft bij de overdragt van het rectoraat der Theologische school een rede gehou den over het Moderne in de Theologie, en daarop gewezen; als in zich zelf onhoudbaar, voor het redelijke verstand en voor het hart onvoldoende. Hij toonde vervolgens aan, dat, hoe en waarom de moderne rigting in hare beginselen en ge volgen moet worden onderzocht, terwijl hij ten slotte uit dat onderzoek verwachtte beschaming van de magt der duisternis bevestiging der gronden van ons geloof en verheerlijking van Gods naam. Zondag 9 December is te Alphen aan den Bijn de be roepen leeraar bij de Chr, Afges. gemeente in het ten vorigen LEIDSCH MGBM Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiënl-"6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 n. 51 m.; 1 n. 2 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u„ 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aecijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1