Buitenlandsch Nieuws, en zwoegenovertegaaneerst wachtte of de toestandwelke daartoe dwingen zoutot stand gekomen was. r De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag 14 Dec. a. s. niet plaats hebben. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera Robert le diable. Woensdag 18 dezer zullen voor de arrond. rechtbank te Dordrecht terecht staan twee zoogenaamde slapende juf vrouwen, namelijk de Wed. v. d. E. en de huisvrouw van H. v. II. (somnambules) met hunne magnetiseurs, allen be klaagd van onbevoegde uitoefening der geneeskundige praktijk. Uit het in ons vorig nommer aangehaalde rapport van den Minister van Binnenl. Zaken van 28 Junij 1808, betref fende de Tentoonstelling van Nijverheid, dat jaar te Utrecht gehouden, is ons ..nog gebleken, dat de verschillende monsters wollen dekens enz., door de Leidsche fabriekanten ingezonden een genoegzaam bewijs hadden opgeleverddat deze fabrie ken wel verre van verminderd te zijn haren ouden roem staande hielden en zelfs door nieuwe uitvindingen vermeerder den. De ingezondene wollen dekens en baaijen hadden allen de aandacht van de beschouwers naar zich getrokkeninzon derheid echter heeft de heer J. Zuurdeeg te Leiden, door het inzenden van een door hem gefabriceerde rol zeer fraai ge- couleerde kalmuk, welke stof voorheen _hier niet werd ver vaardigd, een onderscheiding verdiend en een zilveren eere- prijs waardig geoordeeld. De weduwe J. P. van Bemmel te Leiden wegens de zeer goede kwaliteit en matige prijzen van hare dekens; de bijzonder goede roode en witte baai van D. Poelijoe en de blaauwe duffel van A. A. Hansen Stook wer den eervol vermeld. De voortbrengselen der grijnfabrieken, door de.grijnhal ingezonden zijnde, werd ook aan die instel ling den zilveren eereprijs toegewezen, ten einde bij haar ar chieven te worden bewaard. De ingezondene grijnen waren van goede hoedanigheidmaar de prijzen Q.ver het algemeen hoog. De armeninrigting had o. a. uitmuntend gekeperd .fla nel en goede baai geëxponeerd. Blijkens den Leidschen Studenten-Almanak voor 1852, is het getal studenten te Leiden 607, waarvan 518 aldaar en 89 elders verblijf houden: dit getal is ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar, namelijk 500 te Leiden en 108 elders. Zij zijn verdeeld over de verschillende faculteiten aldus: 1861. 1862. Godgeleerdheid 150 140. Wis- en Natuurkunde nr 18, 21. Letteren 29. - Geneeskunde f U8 113. Rechten 303 304. c - 1 In het geheel 608 607. De Thermometer van Fahrenheit teekeiide alhier Donderdag des namiddags te 5 uur 47°, "des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 43°. Vrijdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 44", te 12 uur 48°, 's namiddags "te 2 uur 48°, te 4 uur 48°. Volgens een in Pruissen uitgekomen artsenijkundig blad zou bier het hoofdbestanddeel Zijn van het aangeprezen Hoff'- sche Maltz-Extract. Bij de chemische analyse vond men onder 100 deelen 3 deelen wijngeestnagenoeg 92 deelen water, bijna 1 deel van een bitter extract met de kleur van de vuil- boombast en 4| deelen montpoeder op montgom. Wanneer men één lood vuilboom bast en twee drachmen drieblad op 3 maatjes gewoon bier laat trekken en er naderhand 9 maatjes bruin bier bij "giet, dan heeft men ten hoogste voor 15 cents hetzelfde waarvoor men als geheim middel f 1,35 betaalt. Naar luid van mèdedeelingen uit Tosen volgt de eene veroordeeling van Katholieke geestelijken, wegens opruijing der gemoederen of aanhitsing tot haat tegen de regering, op de andere. Hierbij blijft het echter niet, want de zaden van twist en tweedragt, door dergelijke personen in openbare ge schriften en van den kansel gestrooidschieten te welig op' dan dat andere beklagenswaardige gevolgen daardoor niet zouden ontstaan. Herhaaldelijk is het reeds, dat in openbare localen voornamelijk in de voorstedentwist is ontstaan tusschen de burgers van verschillende nationaliteiten., welke van tijd tot tijd zoo hoog is geloopendat de militaire magt tusschenbeide moest treden om de rust te herstellen. Onlangs werd te Zurich het gebed als eene ongeoor loofde uitoefening der geneeskunst gerechtelijk vervolgd. Ze kere Juffer Trudel te Manneldorf had door de kracht harer gebeden zich zulk een naam verworven dat zij een gasthuis kon oprichten. De rechtbank veroordeelde haar tot boete. De veroordeelde kwam daartegen m hooger beroep r waardoor zij van alle rechtsvervolging werd ontslagen. Zij zet nu bare ge beden tot genezing van kranken met ijver voort, volgende het voorschrift van Jacobus (V. 13 tot 18). De Franciskaner nonnen, die zich een jaar geleden te Kaiserslautern hebben nedergezet en bereids een huis hadden aangekochtzijn op last van het Pruissische ministerie daaruit gezet en moeten binnen vier maanden de stad verlaten. Voor de rechtbank te Perigneux zal dezer dagen een belangrijk rechtsgeding worden gevoerd. De heer Bron de Laurière', gewezen pastoor te Goudrieux, dagvaarde de maire dier stad om hem te noodzaken zijn huwelijk te sluiten. Eenige dagen geleden heeft zich te Parijs van het leven beroofd de graaf d'Hormes die door de Amsterdamsche po litie aan Frankrijk was overgeleverdbeschuldigd van bedrog ten aanzien éener achtenswaardige dame gepleegd die hij voor 200,000. fr. had opgeligt. Hij wist aan zijne bewakers te ontsnappen en wierp zich uit een der vensters van het ge bouw, waar hij zich tijdelijk bevond. Men spreekt druk over een plan van Prins Napoleon die zich moet bezig houden met het beramen van eene in komsten-belasting. Z. K. H., die blijkbaar streeft naar popu lariteit, zou stellig bij het Volk een zeer gunstigen indruk maken met eene-belastingdie bijna uitsluitend drukt op de meervermogenden: Maar datzelfde voorstel zou, uitgesproken in eene vergadering van den Senaat, vermoedelijk bij de twee takken der Wetgevende Magt levendige oppositie ont moeten. Men zegtdat de Fransche regering hare bemiddeling in de zaak tusschen Engeland en Amerika heeft aangeboden, doch dat Engeland daarop een ontwijkend antwoord gaf. De Times is van oordeel, dat van de boodschap van den president Lincoln zal afhangen of er oorlog zal zijn of dat de vrede zal worden gehandhaafd. Met ongerustheid ziet het blad de vele teekenen van opgewondenheid bij de Ameri- kaansche bevolking, en vreest daarvan het ergste. - De Morning post zegt dat, indien de oorlog aan Ame rika wordt verklaard, Engeland zal beginnen met de onaf hankelijkheid te erkennen van de zuidelijke staten waarmede Engeland waarschijnlijk een verbond zal sluiten. Na de oorlog zal Engeland van de Vereenigde Staten schadeloosstelling eischen. f" Daily News mejdt, dat de generaal Scott, zich woens dag naar New-York heeft ingescheept. Hij heeft Dingsdag met Prins Napoleon eene conferentie gëhad. De géneraal Scott zal aan. den president Lincoln den wensch des Keizers doen ken nen om alles aan te wenden, wat. hem mogelijk is om het geschil tusschen Engeland en Amerika door eene minnelijke schikking te vereffenen. Het hof voor faillissementen te Londen heeft een ongeluk kige in vrijheid doen stellen, die niet minder den 48 jaren wegens eene schuld in de gevangenis heeft doorgebragt. Bij onderzoek van de stukken der proceduren die tot zijn gijze ling hadden geleidbleek dat het vonnis onregelmatig en de vordering werkelijk niet verschuldigd was, Te Wolverhampton in Engeland wordt een draaijend lettetslot vervaardigdhetwelk 244,140,625 combinatiën zal hebben. De uitvinding is afkomstig van een franschenjgraaf; doch het octrooi is aan den heer Loisell verkocht.- Eén zoo danig slot zal aan eenige voor de tentoonstelling van 1S62 bestemde ijzeren kasten worden gehangen en in 'een dier kas ten zal men een som van 500 p. st. leggen, bestemd voor hem die hét geluk mdgt hebben die kast te openen. Dingsdag -11. zijn" te Londén een' aantal Engelsche' fa- milien uit Amerika aangekomen, die eenige jaren geleden

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2