N°. 553. Donderdag 12 December. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot predikant bij de Herv. gem. te Delfzijl, zijnde een Koninklijke collatie, Ds. H. Mierendorp, thans te Schalsum. Z. M. heeft benoemd tot lid van het collegie van re genten over het huis van arrest te Tiel den heer O. C. A. van Lith de Jeude en te Almelo den heer D. G. Kortenbout van der Sluys, alsmede overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het O. I. leger den lsten luit. A. J. J. L. Prinsen. Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Frederik hebben heden den' Generaal-Majoor van Overstraatengouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Bredain een bijzonder gehoor ontvangen. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van het leger gebragtdat magtiging is verleendom het cijfer en het onderscheidingsteeken voor langdurige Nederlandsche dienst als officier vroeger aan hen uitgereiktte doen verwisselen o. a. aan de navolgenden, als: dat van XXXV en XL aan de kolonels D. G. Reijers plaatselijk kommandant te NijmegenJ. C. Wagner, komm. van het reg. veldartillerieJhr. W. F. van Pestelkomm. van het 1ste reg. vesting-artillerie dat van XXX en XXXV aan den majoor L. J. Tindal, van het reg. rijdende artillerie. dat van XXV en XXX aan den generaal-majoor Jhr. E. A, O. de Casembroot, Minister van Oorlogden luit,-kolonel H. N. L. baron van Tuyll van Serooskerkenprov.-adj. in Zuid-Holland; aan de majoors F. W. d'Harvant Bigot de Vil- landry en J. H. M. ter Bruggen, van het 4de reg. inf; aan den kapt, A. J. A. Gerlach van het reg. veld-artillerie en aan den kapt. Jhr. A. C. J. Ridder van Rappard, van het reg. rijdende artillerie enz. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland heeft Maan- dag een zeer belangrijk rechtsbeginsel beslist. De heer R. had de Engelsche Levensverzekering-Maatschappij the Defender gedagvaard tot betaling van 60,000, hem door de Maat schappij bij contract van levensverzekering toegezegd. Die vordering werd aangelegd voor de Rechtbank te 'sHage, aan wier judicature de Maatschappij zich bij de polis had onder worpen. Nadat de Maatschappij had opgeworpen een exceptie van nietigheid van dagvaarding, welke achtereenvolgens door RechtbankHof en Hoogen Raad werd verworpenheeft de gedaagde Maatschappij beweerddat de hier tegen haar gerigte actie was niet ontvankelijkomdat zij gedaagde was een vreemde naamlooze vennootschap, welke de toestemming van den Ko ning der Nederlanden niet had verkregen en daarom geen be voegdheid had om in Nederland in rechten te staan. Die exceptie der Maatschappij werd door de Rechtbank gegrond geoordeeld. Op het hooger beroep hiertegen door den oor- spronkelijken eischer gerigt, werd de zaak bij het hof bepleit door Mr. A. M. van Stipriaan Luisgius voor den appellant en door Mr. D. Léon voor de Maatschappij. Bij 's hofs arre3t van Maandag werd beslist, dat alle vreemdelingen, en ook vreemde Maatschappijen kunnen worden geroepen en staan voor den Nederlandschen rechter, tenzij onze wet bepaaldelijk het tegendeel vaststelt; dat echter zoodanige uitzondering hier niet bestaat; dat onze wet de toestemming des Konings op de acte van oprigting alleen vordert voor naamlooze Maatschap pijen welke hier te Lande worden opgerigtniet voor vreemde Maatschappijen in den vreemde opgerigt volgens het daar gel dende recht; dat daarenboven de onderwerpelijke Maatschappij, wegens geheel andere aansprakelijkheid der vennooten, niet is gelijk te stellen met naamlooze vennootschap volgens onze wet; dat hiertegen niet kunnen afdoen beweringen, dat het algemeen belang 's Konings onderzoek en toestemming voor vreemde Maatschappijen nog meer zou vorderendan voor in- landschedaar de rechter de geschreven wet op grond van dergelijke redeneringen niet mag aanvullen en uitbreiden bui ten hare grenzen. Op deze gronden heeft het hof het vonnis der Rechtbank vernietigd en de exceptie der Maatschappij als nog afgewezen. (Deze rechterlijke beslissing is van groot belang voor de talrijke deelnemers in Engelsche en Belgische brandwaarborg maatschappijen en het is te hopendat die gewigtige zaak van algemeen belang aan het oordeel van den Hoogen Raad wordt onderworpen, opdat de jurisprudentie op dat punt, waarvoor reeds een wetsontwerp tot regeling werd aangeboden maar verworpen, een einde make aan de talrijke proceduren, die daarover, vooral in Noord-Brabant, worden gevoerd). - De graaf de Portaels, kunstschilder te Parijs, is in de residentie aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt.^ - In den Koninklijken Franschen Schouwburgje 's Hagè zullen Donderdag avond te 71 y ure worden teb tooneele ge- LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95,- en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- niers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstreat: 'smorgens te 8 u„ 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 tn 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te sijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1