Buitenlandsch Nieuws. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 48°i te 10 uur 47°. Zondag 's morgens te 6 uur 43*, te 8 uur 46°, te 12 uur 53°, des namiddags te 2 uur 54°, en te 5 uur 50°, 's avonds te 8 uur 48* en te 10 uur 44°. Heden Maandag morgen te 6 uur 42°, te 8 uur 44°, te 12 uur 48°, te 2 uur 50° en te 4 uur 47°. De Koning van Italië heeft den commendatore Buon- compagni aangesteld om den Prins van Piemont, den troons- opvolger, in het constitutionele recht te onderwijzen. Mancini advocaat en afgevaardigde in het Parlement, onderwijst hem in het volkenrecht. Men roemt de bevattelijkheid en den ijver van den Prins, die nu zeventien en een half jaar oud is, en dus spoedig meerderjarig wordt. Zijn broeder Amadeus, hertog van Aosta, is 16 jaar oud, levendig van aard, en in het bezit van buitengemeene talenten. De jongste zoon Odohertog van Monlferrat, beeft in zijn jeugd veel geleden, maar begint nu zeer voorspoedig op te groeijen. Hij houdt gewoonlijk te Ge nua verblijf en wordt voor de zeedienst opgeleid. De eenige ongehuwde Prinsesdie dan ook nog bij hare ouders isMaria Pia, is een slank, bevallig meisje van 14 jaar. De berigten uit Italië zijn tamelijk verward; trouwens schijnt Ricasoli nog altijd op een meerderheid te kunnen re kenen. Garibaldi, die te Turin is aangekomen, wordt van alle zijden bestormdèn door het Kabinet èu door zijn oude vrien den, aan welker hoofd de heer Crispi staat, worden pogingen aangewend om den generaal te bewegen zich bij hen aan te sluiten. Ook verzekert men, dat hij bij Koning Victor Emanuel is ontboden. Het is bekend hoezeer hij aan den persoon des Koniugs verknocht is, en daaraan hecht men veel gewigt, zoodat men zich vleitdat hij zich wel niet onder de oppositie zal scharen. Garibaldi heeft aan den heer Mignona het volgende ge schreven: »Ik zend u een hartelijken groet in antwoord op uw schrijven. Zeg onze broederen in de Zuidelijke provinciën, dat zij den priestersden Bourbonnisten Muratisten en ander soortgelijk gespuisdat die brave bevolkingen het leven ver bitterd, zeggen, dat Gods gerechtigheid hun weldra zal treffen en dat niets van hen zal overblijven dan hun schandelijke ge dachtenis." Onder de te Weenen verspreide geruchten behoort, dat de Keizerin der Frauschen den wensch heeft te kennen ge geven, om bij de Keizerin te Venetie een bezoek afteleggen en dat Keizer Napoleon zich geenszins daartegen verzet. Voor eenige dagen heeft de Heer H. Friedberg, doctor in de chirurgiete Berlijn, eene zonderlinge kunstverrigting tot zijn vak behoorendeop de gelukkigste wijze volbragt: een kind van drie maanden geboren met zes vingers aan elke hand en zes teenen aan eiken voetheeft hij de over tollige ledematen binnen zeer weinige oogenblikken ontnomen en het scheendat de kleine patient zeer weinig gevoel had van de operatie. Er stijgen nog altijd zware rookwolken uit de puinen der gebouwen te Antwerpen op. Het vuur smeult nog altijd en van tijd tot tijd breekt het door, doch het heeft die kracht niet meer, dat het gevaar kan opleveren. Men is thans begon nen met de puinhoopen der gevels wegteruimen. - Ten ge volge van het onheil, is al het water in de buizendoor mid del waarvan de huizen langs het dok, de brouwerijenstokerij enz. van water werden voorzien, totaal bedorven geraaktzon der dat men kan nagaan hoe dit gekomen is. 't Is zoodanig ver mengd met terpentijn en spiritus, dat de stedelijke regering zich verpligt heeft gezien het gebruik van dit water beletten, In de brouwerijen en de stokerij is daardoor ook het werk gestaakt. Uit Hamburg wordt gemeld, dat twee advocaten aldaar met pistolen hebben geduelleerdde aanleiding tot dezen twist is gelegen in een proces tusschen een waschvrouw, en iemand die van haar diensten had gebruik gemaakt, zonder deze op een behoorlijke wijze te vergoeden. Omtrent den afloop van het gevecht is tot heden toe niets met zekerheid bekend. Men wil, dat er plan bestaat om aan Prins Napoleon het voorzitterschap van den Staatsraad optedragen, waarin hij zou worden bijgestaan door twee vicepresidentenMinister» zonder portefeuille, welke in den Senaat en het Wetgevend ligchaam de regeringsontwerpen zouden verdedigen. De snelle vermeerdering der Fransche staatsschuld in vredestijd is nog door geen enkelen anderen staat, onder dezelfde omstandigheden geëvenaard. In 1815 bedroeg de ge- heele nationale schuld van Frankrijk slechts 607,753,296 gul dens. In 1851 wa3 zij geklommen tot 2,565,905,904 guldens, en in 1858, blijkens de laatste afgesloten rekeningen, tot 4,523,479,812 guldens. Tot welk bedrag thans de schuld ge klommen is, kan nog niet met zekerheid vermeld worden; doch men verwacht dat de heer Fould spoedig het juiste cijfer zal opgeven. Blijkens zijn onlangs bekend geworden rapport aan den Keizer, zijn van 1851 tot 1858 buitenge wone credieten geopend voor een bedrag van ongeveer 1,400,000 guldeus en bestaat er voor dit jaar een deficit van niet min der dan 480,000,000 guldens. Zonder overdrijving mag men dus aannemen dat de staatsschuld van Frankrijk het enorm cijfer van 5 milliard zeer nabij moet komen. Men verwacht te Parijs een der broeders van den pre sident Jeffersen Davis der Zuidelijke Staten van Amerika. Blijkens de officieele opgaven der ambtenaren aan de Fransche grenzen zijn in de laatste drie weken aldaar niet minder dan 100,000 stuks geweren naar Italië vervoerd, ter wijl de verzendingen nog steeds geregeld voortgaan. Met bet oog op de Engelsch-Amerikaansche kwestie is de katoen op de markt te Havre in prijs gedaald. De depeches van het Zuiden der Uniedie te Londen zijn aangekomen, waren door Mevrouw Slidell onder haar crinoline bewaard. Dezer dagen heeft een 15-jarige kunstenares van het cirque van den heer Hunter Mantle, bij Worcester ten aan- schouwe van verscheiden duizend nieuwsgierigen het waagstuk verrigt, van een over de rivier de Severn gespannen touw, ter lengte van 100 ellen, en 15 a 20 voet boven het water verhevenmet de meeste vlugheid en onverschrbkkenheid over te loopen. Des avonds kon het cirque de toegestroomde me nigte ter uaauwernood bevatten. Er heeft thans een proeftogt plaats gehad op den spoor weg die van een der westelijke voorsteden van Londen naar het geprojecteerd station in de City onder den beganen grond doorloopt. De proef heeft aan de gunstige verwachting beant woord. De tunnels, in welke de rails zijn aangelegen, zijn uitmuntend door gaz verlicht en overal behoorlijk droog,ter wijl de waggons naar een nieuw stelsel voortreffelijk zijn in- gerigt, en er voor een goede luchtverversching is gezorgd, tot welker bevordering veel wordt bijgebragt door de eigen aardige inrigting der locomotievendie geen rook noch eenige damp geven. De oorlogschepentot welker wapening de Britsche ad miraliteit bevel heeft gegevenmoeten in de eerste dagen van Januarij gereed zijn om naar Amerika onder zeil te gaan, wanneer de omstandigheden dit noodzakelijk maken. Te Rochester in de Vereenigde Staten heeft een zekere Winder zijn 8jarige zoon, terwijl hij sliep, met een gloeijende tang verschrikkelijke brandwonden toegebragt en zulks omdat de knaap hetzelfde gloeijende haardgereedschap den vader, die voor het vuur in slaap was geraaktal spelende op de beenen had laten vallen. De vader noemde dit bijbelsche vergelding, doch de justitie dacht er anders over en deed den woestaard gevangen nemente meer, omdat hij ook de moeder die hem zijn wreede daad wilde belettenmet de tang een oog heeft uitgebrand. De ambtenaren van de marine-werf te Sheerness hebben van de Admiraliteit bevel ontvangen een naauwkeurig rapport in te dienen betreffende den kortst mogelijken tijdwaarin de schepen gereed kunnen zijn om zee te kiezen. Uit de New-Yorksche dagbladen blijkt nu, dat kapitein Wilkes, van de San Jacinto, niemand anders is dan commo dore Charles Wilkes, die indertijd de Amerikaansche Noord pool-expeditie heeft aangevoerd, en die dus in Engeland niet alleen zeer bekend is maar vele vrienden telt. Het centraal park te New-York is een der grootste merk waardigheden der wereld. In 1858 werd met den aanleg eea

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2