N«. 551. Dingsdag 10 December. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon den heer P. Wierikx, koopvaardijkapitein te Rotterdam en den heeV J. P. Huys, commies-chef van de 5de afdeeling der prov. griffie van Zuid-Holland. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend als school opziener in het derde district der provincie Groningen aan Prof. Hofstede de Groot en in het derde district der provin cie Noord-Brabant aan Mr. H. E. Verschoor, en van het 5de district aan Dr. F. B. Trosee en van het 6de district aan Dr. J. A. W. Boerkamp, en benoemd tot schoolopzieners in het 3de district der provincie Noord-Brabant den heer J. Rin geling te 's Hertogenbosch; in het 5de district Dr. J. A. W. Boerkamp en in het 6de district Dr. F. B. Trosee; voorts tot burgemeester van Brouwershaven J. M. Dekker de Bruyne van Duivendijke L. Viergever; van Hunsel G. Peters en van Grathen R. Severijstot ambtenaren der 1ste kl. voor de burgerlijke dienst in Neerl.-Indie Mr. H. Semler en Mr. F. C. Valck, terwijl de 2de luit. K. M. A. Botter van het 6de reg. inf. in rang en ancienneteit is overgeplaatst bij het Oost- Indisch leger. Z. K. H, Prins Frederik heeft Zaturdag in een bijzonder gehoor ontvangen den heer Pahud, afgetreden gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indie. Naar men verneemt is de heer Pahud, afgetreden gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indie, benoemd tot Minister van Staat. Naar men verneemt wordt de heer van Overstraaten gonverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda, in de residentie verwacht. Men brengt zijn komst in verband met het onlangs op dié [academie voorgevallene met een der kadetten. Naar men met eenige zekerheid verneemtmoet er bij de hooge regering plan bestaan, om te of in de nabijheid van de Cocksdorp op Texel een vuurtoren te plaatsen. Indien het gerucht bevestigd wordt, dan is zulks voor de scheepvaart allezins gewigtig, wijl men door de plaatsing van een vuur toren aldaar zeker vele strandingen op de gevaarlijke Eijer- landsche gronden zal voorkomen. De tooneellisten van het Hoftheater van Z. M. den Ko ling zullen Donderdag a. s. in den Koninkbjken Franschen Schouwburg te 's Hage opvoeren Le jeune Marien Les deux veuves. In de vergadering van den Gemeenteraad van Deven ter van 5 dezer is ingekomen het rapport van het collegie van curatoren omtrent het in hun handen gestelde rapport eener raadscommissienopens het plan van het reorganiseren van het tegenwoordig athenaeum in een inrigting voorhooger industrieel onderwijs. In dit uitvoerig rapport zeggen curato ren, dat de bepalingen van het testament, waarbij in der tijd het athenaeum werd in 't leven geroepenzulk een reorgani satie niet behoeven tegentehoudendat die wijziging wegens de veranderde behoeften in den loop der tijden ook wel wen- schelijk is, dat het tijdstip niet ougunstig schijnt; doch dat de vraag of zulk een inrigting te Deventer zal slagen, zeer moeijelijk, met eenige zekerheid kan worden beantwoordvooral wanneer zij in concurrentie zou moeten treden met een staats- inrigtiug elders hier te lande, welke over veel grootere hulp middelen zal kunnen beschikken. De raad heeft deze zaak in advies gehouden. Men zegt dat de brandwaarborgmaatschappij Ultrajectum te Zeist en de Utrechtsche brandverzekeringmaatschappij voor aanzienlijke sommen betrokken zijn bij den brand te Antwerpen. De dames Snoeck van Loozen te Enkhuizen hebben een aanzienlijk gebouw, dat een sieraad der stad was, geheel voor zijn bestemming ingerigt, ten gebruike voor het godsdienstig onderwijs aangeboden aan den algemeenen Kerkeraad der Herv. gemeente aldaar. Zondag nacht te 12 ure is te Sassenheim een brand uitgebarsten op het Huis ter Leede, toebehoorende aan en bewoond door den Baron van Pallandt. Eerst te half 5 ure kwam de brandspuit van Oegstgeest op de plaats van den brand aandaar die van Sassenheim voor eenige dagen naar Leiden was gebragtom te worden gerepareerd. Het huis is geheel uitgebrand en de bewoners zijn tijdig gered, terwijl ook de belendende boerenwoning een prooi-der vlammen is geworden. De 80-jarige eigenaar, nog in ziekelijken toestand, werd tijdelijk naar de boschwachterswoning vervoerd en heeft vervolgens bij een zijner zonen zijn intrek genomen. Slechts enkelen binnen Leiden zullen hem nog als stadgenoot heb ben gekendterwijl hij door huwelijk verbonden was aan de Leidsche familie van Leiden van West-Barendrechl'"€nruim; een halve eeuw geleden kapitein was bij de gewapende-4>ur- germagt te dezer stede. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.j 12 u. 68 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u.,°'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. h.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1