PILLEN CAUVIN. KUNSTKRONIJK, Advertentiën. Leiden, 5 December 1861. onder redactie van GERARD HELLER. Voor de Verloting 1861 is aangekocht uit het met lof bekende Magazijn van p. van santen, te Amsterdam teekeningen Van den Uitgever c. van der post jr., te Utrecht 2839. Harmonie en KunstNoord- en Zuid-Nederlandsche Poëzy van Jan van Beers S. J. van den Bergh DidymusW. J. Hofdijk J. J. L. ten Kate Dr. J. Nolet de Brauwere van Steeland W. J. van Zeggelen, en anderen. (Twaalf Stuks.) ff 4055. Een Zestiental prachtige Voorwerpen van l. j. van nooijen, Fabrie- kant in Japanscke en Geïncrusteerde Lakwerken te Rotterdam op de onlangs gehouden Algemeene Nationale Tentoonstelling vau de Nederl. Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid met de Gouden en Zilveren Medaille bekroond. De Prijs voor vier en twintig vellen Druks met vier en twintig Platen en het Lot in de Verloting is Tien Gulden. Leiden, 1861. A. W. SYTHOFF, Uitgever. wegens den aanval der Jacinto op de Fransche brik Julie et Marie. De gezant heeft verklaarddat zijn regering voor dit feit-ongetwijfeld de meest voldoende satisfactie geven zal. In de diplomatieke kringen wil men met zekerheid weten, dat Prins Napoleon nadrukkelijk verlangt, dat Frankrijk on zijdig zal blijvenzelfs al ging Engeland over tot de erken ning van de Zuidelijke Confederatie. Het ontgaat de aandacht niet, dat van het oogeublikdat de Times aan het kabinet te Washington heeft doen opmerken, dat de Fransche dag bladpers zich verklaart tegen de wettigheid der gevangenneming van de zuidelijke commissarissen, de te Engeland uitkomende dagbladen, op eenige weinige uitzonderingen na, zich uitla ten op een wijze, waaruit blijkt, dat zij het gevoelen zijn toegedaan hetwelk door de algemeens opinie aan Prins Na poleon wordt toegeschreven. Zaturdag 11. heeft de beroemde schaakspeler Paulsen te Manchester tegen de schakers dier stad tien partijen tegelijk gespeeld, zonder het bord te zien. Het merkwaardigste is, dat alle partijen den vorigen dag waren begonnenen de heer Paulsen ze dus op drie na, die reeds den vorigen; dag waren beslist, tot de 22ste zet, moest onthouden ten einde de positie te kennen. De uitslag was: één partij verloren, één niet uit gespeeld, drie remisen en vijf gewonnen. Laatstleden Zondag woedde te Liverpool en in de om streken een hevige stormzonder nogtans groote schade aan te rigten. Maandag volgde daarop scherpe koude, en des avonds strenge vorst. Volgen» de daarvan opgemaakte staten heeft het getal der bekende schipbreuken in de maand November 298 en in j de elf verloopen maanden dezes jaars in het geheel 1788 be- j dragen. Een Engelsch blad bevat een uitvoerigen staat van de Engelsche katoen fabrieken en van het aantal daartoe behoo- rende werklieden, waaruit blijkt, dat in de 1233 etablissemen ten waar katoen wordt verwerkt en die in geruimen tijden 266507 arbeiders aan het werk hadden het aantal werkuren thans met 34 pCt. is verminderd en die vermindering tegen kersmis wel tot 50 pCt. waarschijnlijk zal stijgen. De Times behelst in zijn beursberigt een betoogwaarin de beurslieden en andere belanghebbenden vermaand wor den om zich niet door overdreven vrees voor daling der geldswaarde in Engelandten gevolge van een oorlog met dé Ver. Staten van N.-Amerika, ingeval het daartoe komen mogt te laten medeslepen. De schrijver doet opmerken, dat ook bij het uitbreken van den laatsten oorlog met Rusland de Con sols daar te lande aanmerkelijk, te weten van 93J tot 85| pCt. gedaald zijnmaar dat zij twee maanden daarna weder tot 91| waren opgekomen en zulks onder minder gunstige omstandigheden der geldmarkt dan nu bestaan; dat, indien Engeland in een oorlog met de Noordelijke Staten van Ame rika gewikkeld mogt worden, te gelijker tijd de havens dei- Zuidelijke Staten voor den handel geopend zouden worden en daardoor, bepaaldelijk door den uitvoer van katoen de Brit- sche nijverheid, die nu gedrukt wordt, zou worden opgebeurd; dat bovendien Engeland in 1854 geheel onvoorbereid was op een oorlog, maar thans, ten gevolge der verstandige uitgaven voor krijgszaken gedurende de laatste drie jaren, een zoo sterke land- en zeemagt bezitals het nooit gehad heeft. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden roepen bij deze op alle per sonen die geschikt en genegen zijn tot de vervulling der openstaande betrekking vaa TWEEDEN PRAECEPTOR aan het Stedelijk Gymnasium op eene jaarwedde van 900 om zich met overlegging der vereischte getuigschriften en van een ver zoekschrift aan den Gemeenteraad, op ge zegeld papier geschreven in persoon of bij vrachtvrije brieven vóór den 22sten December aanslaande aan te melden bij HU. Curatoren bij,wie de noodige in lichtingen omtrent deze betrekking te ver krijgen zijn. Burgemeester en Wethouders voorn., 1). TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER,' Secretaris. Dit purgerend en zuiverend Plantenmid- del is geauthoriseerd en populair in Eu ropa sedert 1790, uithoofde van deszelfs gemakkelijk gebruik en algemeen erkende doeltreffendheid in ongesteldheden van het bloed en de vochten hardlijvigheid, slijm galslechte spijsvertering scheele hoofd pijn verkoudheidklierachtige aandoe ningen, enz. Prijs 2 fr., te Parijs bij den Heer CAUVINApolh., Place de l'Arc de ïriotnphe10; in Nederland in alle Apotheken. A Batavia chez M. BEYNONPhe". Drog1* N°. 1. Een Milieu de Table met Ananas Vaasallerrijkst gemonteerd met Zilver, ter waarde van Vijf honderd Vijftig Gulden. 2. Een Wijn-KarafKristalmet den meesten smaak en rijk gemonteerd met Zilver, op Zilveren Plateau, ter waarde van Vier honderd Vijftig Gulden. u 3. Een Bloemdragermet Zilver en Kristaleven rijk en keurig gemonteerd, ter waarde van Twee honderd Vijf en Dertig Gulden. De navolgende schilderijen 4. J. M. Schmidt Crans, voor den Kerker. 5. B. J. van Hove, een Stadsgezigt binnen Leiden, 6. J. J. Spohler, een Wintergezigt 7. J. van Ravenswaay, een Stal. met Schapen. 8. Anna Immerzeel, Verpoozing van het Leeren. 9. J. J. Spohler, een grooter Wintergezigt. 10. B. J. van lloveeen Stadsgezigt. ff 11. H. W. Last, in eene Boeremconing ff 12. Een Winterlandschapdoor J. F. Hoppenbrouwers. 13. Een Zomerlandschapdoor J. J. van der Maaten. 14. Een Stadsgezigtdoor P. G. Vertin. 15. Een Gezigt op de Fransche Kustdoor C. L. W. Dreibholtz. Uit het Etablissement van w. ijzerdraad te 's Hage 1627. J. Bosboom, in het KerkgebouwKleurendruk. (Twaalf Stuks.) Als buitengewone algeineene prijs voor die Loten waarop geene Prijzen getrokken zijn, ontvangen de Deelnemers een Boekwerk. - Mevrouw bosboom-tous- saint heeft de taak op zich genomen om, in verband met dat doel, eene Historische Novelle voor de Kunstkronijk te schrijven.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3