iiuiteniandsch iSseuws. Hofstede de Groot had uitgenoodigd zijn ontslag als school opziener te vragen bij gebreke waarvan het hem zou worden te huis gezonden. De hoogleeraar had daarop zijn ontslag gevraagd. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft tot onderwijzer eener openbare tusschenschool benoemd den heer G. Japikse. Voor de correctionele kamer der rechtbank te 's Herto genbosch werd nu onlangs de zaak behandeld van een 70jarig verpleegde in het armengesticht aldaar, aangeklaagd van dief stal en misbruik van rertrouwen. De grijsaard had, naar men zegt, lust om de laatstelijk te Antwerpen gehouden wordende feesten bij te wonen en, daar hem de middelen ontbraken om aan zijn begeerte te voldoen, had hij tot genoemd misdrijf zijn toevlugt genomen. Niet meer terugkeerendeheeft hem de rechtbank thans bij gemis aan bewijs bij verstek vrijge sproken van welke uitspraak het O. M. echter vermeend heeft, liooger bercep te moeten aanteekenen Sedert eenigen tijd zijn te 's H'ertogenbosch op voor stel van den district-schoolopzienertwee schoollocalen om haar slechte inrigting en te geringe ruimte voor het aantal leerlingen, van hoogerhand afgekeurd. Men vreest, dat dien tengevolge een conflict ontstaan zal tusschen de plaatselijke schoolcommissie en den Gemeenteraad. De eerste heeft reeds herhaaldelijk op de aanwijzing van andere localen aangedron gen de gemeenteraad heeft daaraan tot heden echter geen gevolg gegeven. De nuttige voorstellen van de schoolcommis sie stuiten, helaas! steeds af op den onwil van den gemeen teraad. Dingsdag 11. ontstond ln den namiddag binnen de ge meente Halsteren een feilen brand die echter door spoedig aangebragte hulp gelukkig gebluscht is. Eenige schooljongens hadden het plan gemaakteen vuurtje te stoken met lucifers, en wel in de nabijheid van een stroomijt die weldra in lich- telaaije vlam «tond en zich aan de naburige panden mede deelden. De bedrijvers hadden zich in tijds uit. de voeten gemaakt, De "Vereenigingwelke te Zwolle bestaat om welinge- rigte woningen voor de arbeidende klasse te bouwen, heeft zich, om nieer nut te stichten, tot den Gemeenteraad gewend en verzocht, dat de raad moge besluiten jaarlijks een vasten post op de begrooting te brengen tot aankoop en afbraak van ongeschikte woningenom later de verkregen terreinen tegen billijken prijs aan de Vereeniging aftestaan. Om geldige redenen heeft de Raad gemeend dit aanbod niet te moeten aannemen maar evenwel besloten nog een gemeentelijke ver ordening in het leven te roepen op de inrigting der arbei derswoningen en op de afkeuring er van ter bewoning, wan neer ze niet aan de vereisebten voldoen. Een commissie uit den Raad zal over dit punt later haar denkbeelden mede- deelen. De vrouw van een landbouwer te Zuidwolde is van drie welgeschapen en springlevende kinderen bevallen, twee jon gens en een meisje. In de strafgevangenis te Leeuwarden zal' een klompen makerij worden ingevoerd. Beroepen tot pred. bij de Nederd. Herv. gemeente te Middelburg Ds. J. P. Nonbebel, te Vaassen. Volgens de Middelb. Courant is tot predikant te Bieselinge (cl. Goes) beroepen Ds. W. Kluever, thans te Wolfaartsdijk en niet Ds. W. van Veen te Ethen en Drongelen. Uit Paramaribo wordt berigt, dat Ds. C. van Schaick predikant aldaar, wegens een oogziekte naar het vaderland terugkeert en den 29 October jl. zijn afscheidsrede heeft ge houden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag- des namiddags te 5 uur 32', des avonds te 8 uur 31°, te 10 uur 32°. Vrijdag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 34", te 12 ,uur 37°, 's namiddags te 2 uur 36°, te 4 uur 35°. Omer Pacba heeft verleden Maandag 16 bataillons zijner troepen bijeengetrokken en aan Derwisch Pacha opgedragen, om het kamp der opstandelingen bij Piva aantetasten. De in- surgenten gingen op de vlugl na hun tenten verbrand te heb- benwapenen en gereedschappen lieten zij achter. Een Tyroolsch werktuigkundige beweert een uitvinding te hebben gedaan, waardoor de stoomschepen voortaan noch schepraderen, noch schroef, noch roer zullen noodig hebben, om zich met alle vaardigheid naar alle verlangde rigtingen te kunnen bewegen. Hij heeft zijn uitvinding aan de hoofddirectie der Keizerlijke marine te Triest te koop aangeboden. Berigten uit Berlijn getuigen van groote ongerustheid die aan het Pruissische hof heerscht, uithoofde van zigtbare woelingen die eerlang gewigtige gebeurtenissen in de Poolsckt provinciën van dien staat doen te gemoet zien. De klokgieter Friedrich Honig te Arad in Hongarije heeft een verwarmbare brandspuit uitgevonden, die in den tijd van vijf minuten het water tot kookhitte kan brengenwaar door zelfs bij felle vorst het bevriezen wordt voorgekomen. In plaats van den tot nog toe in gebruik zijnden hefboom wordt zij door een drijfrad in beweging gebragt, waardoor één persoon meer werk kan verrigtendan bij de gewone spui ten 12 en meer personen. In diplomatieke kringen te Frankfort verzekert men, dat de Oostenrijksche regering weldra zal overgaan tot het sluiten eener leening endewijl de vereischte gommen niet gemakkelijk genoeg in het land zelf kunnen gevonden wor den het aanbod van Noderlandsche kapitalisten zal aan nemen. Uit Greifswald verneemt mendat Zondag 11. aldaar op 40-jarigen leeftijd overleden is Dr. August llahngewoon hoogleeraar in de theologie. Maandag nacht is de groote spinnerij van den heer Fan- champ te Beribon in Belgie door de vlammen verteerd. De schade wordt op 275000 frs. geschat. In de zitting der Belgische Kamer van vertegenwoordi gers van II. Dingsdag, is bij de voortzetting der beraadsla ging over het op de troonrede te geven antwoord door som mige leden wederom geklaagd, dat de Vlaamsche taal in Belgie bij de Fransche achtergesteld werd. De nieuwe Minister vaii Binnenlandsche zaken, de heer van den Peereboom, die zeil in Vlaanderen te huis behoort, zeide dat de Vlaamsche taal hem zeer ter harte ging, maar dat de grieven harer voorstan ders ten deele geheel ongegrond en overigens zeer overdreven waren. *Ik erken, zeide hij, dat na 1830, door de hevige reactie tegen de Nederlandsche staatkunde, Belgie al te veel Fransch is gemaaktmaar wij zijn van die verkeerd heid teruggekomen. Er is reeds veel voor de Vlaamsche taal gedaanwat voor haar nog te doen is zal niet worden ver zuimd. Maar er is iets waarvoor wij ons bovenal behoor en te wachtennamelijk de splitsing van deze vergadering en van ons land in Vlaamsch en Waalsch; dat zou een onher stelbare dwaling, ja een misdrijf zijn. De Belgische suikerraffinaderij te Antwerpen was bij verschei den Belgische, Fransche en Duitsche maatschappijen voor twee millioen verzekerd. Het entrepot was voor 7 a 8 millioen door een groot aantal maatschappijen geassureerddeze ramp zal inzon derheid op Hollandsche verzekeringmaatschappijen drukken. Dt schade wordt bij benadering op 12 a 15 millioen geschat. Zondag avond heeft in een herberg te Antwerpen een schandelijke weddingschap plaats gehad. Twee sigarenmakers, reeds half dronkenwedden met een kameraaddat zij even veel jenever als hij bier zouden drinken. De aanwezigen deden niets om deze weddingschap tegen te gaanen de herbergier bewilligde er in de drank te geven. De twee sigarenmakers ledigden ieder in korte oogenblikken een liter jenever, en zij zouden aan de tweede liter beginnen, toen zij bewusteloos ter neder zegen. Men bragt hen dadelijk naar het hospitaal. De een stierf onder weg, en de anderj verkeert in hopeloozen toestand. Naar men rerzekert heeft de weduwe van Koning Louis Philippe haar beide kleinzoons, die in het leger der Noorde lijke Staten van Amerika dienen, verzocht, om zoo spoedig mogelijk naar Engeland terugtekeeren. Ingeval van een oor log tusschen Engeland en Amerika zouden zij de wapenen tegen Engeland moeten voeren. De Fransche Minister van binnenlandsche zaken heeft zich tot den gezant der Vereenigde Staten te Parijs gewend

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2