No. 549. Zaturdag 7 December. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belastingen en accijnsen te Vollenboven den heer H. J. Antinkrijks boek houder ten kantore der in- en uitgaande rechten en accijn sen te Nijmegenen te Ried den heer B. C. Wildrikthans te Oudegaalsmede op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer S. Kruisinga van Juchem als ontv. der dir. bel. en acc. te Bolsward. In de Zitting van Donderdag werden in de Tweede Kamer de discussien over Hoofdstuk V geopend. De Voorzitter verzoekt de leden zich nu tot de algemeene beschouwingen te bepalen en de onderdeelen liever bij de afdee- lingen te behandelen. De heer Olivier komt op tegen het beweren des Ministers van Binnenlandsche Zaken, alsof het Voorloopig Verslag niet de meening der Kamer maar van 4 of 5 rapporteurs zoude uitdrukken. De Commissie heeft daarop geantwoord dat het slechts was de getemperde uitdrukking van hetgeen in de af- deelingen was gezegd. De voorzitter der commissie van rap porteurs had plan dit alles nader uiteen te zettenmaar is door huiselijke omstandigheden hierin verhinderd. Maar ik, zegt de heer Olivier, ik verklaar nu dat het Voorloopig Ver slag niets anders was, dan de getemperde mededeeling van hetgeen in de Commissie van rapporteurs was overgebragt. Eu hoe kan de Minister nu beoordeelen wat in de afdeelingen is voorgevallen of in de commissie van rapporteurs verhandeld, wanneer hij daarbjj niet tegenwoordig is geweest Reeds daar door ontbreekt hem het recht om te zeggen dat het rapport slechts het werk zou zijn van vier of vijf leden. Onze pligt als rapporteurs vordertdat wij in de commissie van rappor teurs overbrengen wat in de afdeelingen gezegd wordt: art. 30 van het reglement van orde schrijft dit voor. Dat is dan ook gebeurd. En nu is het waar, dat dit jaar met groote leven digheid en scherpe en sterke uitdrukkingen in de afdeelingen 18 gesprokenmaar dit is zeer verklaarbaar en natuurlijk. Hij laat nu ter zijdedat in drie afdeelingen de politieke strek king van het kabinet is behandeldmaar er was anders reden voor meer dan gewone levendigheid. De Minister van Financien deelde mede dat er 5 a 6 mil- lioen minder uit de koloniale bijdragen kan worden getrokken en nu wekte het verbazing, dat toch de algemeene begrooting zoo hoog en het Hoofdstuk van Binnenlandsche Zaken vooral zooveel hooger was dan het vorige jaar. Onder dien indruk kwam men in de afdeelingen en nu is in de meeste afdeelin gen daarover in vrij sterke bewoordingen gesproken. De rap porteurs hebben niet eens alles overgebragt, maar integendeel veel verzacht. Ik hebzegt Spr., mijne nota's bij mijik zou die kunnen laten zienik zal dat echter niet doen maar wil alleen doen uitkomen, dat de rapporteurs volgens hunnen pligt overbrengen en verklaar nogmaals, dat het Voorloopig Ver slag de getemperde uitdrukking is geweest van hetgeen in de sectien is voorgevallen. Een andere reden nog noopt hem tot spreken, dat is om te doen uitkomen dat, wanneer de Minister het recht zou hebben aan vier of vijf rapporteurs toeteschry- ven wat in het verslag der afdeelingen voorkomtdat dau de doodslag zou worden toegebragt aan de vrije discussie in de afdeelingen, waarbij echter Regering en Kamer beide evenzeer belang hebben. Wat toch zal het gevolg zijn als men het Voorloopig Verslag aan de rapporteurs toeschrijft? Ieder zal, of die taak van zich afschuivenof het voorgevallene niet trouw teruggeven en dat zou een overtreding van art. 30 regl. van orde zijn. Het is dus in het belang van allen, dat de rappor teurs niet aansprakelijk zyn voor hetgeen in de afdeelingen gezegd wordt. Spr. zal er nu niet bij blijven stilstaan in hoe verre het antwoord des Ministers waardig isdaar hij in deze zaak eenigzins als partij kan worden beschouwd. Hij laat daar over het oordeel aan de Kamer over. De heer Storm van 's Gravesande heeft op een krachtige wijze het Voorloopig Verslag verdedigd en de handelingen van den Minister afgekeurd. Hij zal voor alle amendementen stem men die tot vermindering van het cijfer kunnen leidenmaar ook dit zal hem niet beletten tegen het hoofdstuk te stem men. Hij meent daardoor te handelen in het algemeen be lang en ingevolge de pligt, die als Volksvertegenwoordiger op hem rust. Hij kan den Minister zijn vertrouwen niet geven. - De heer Hoekwater bespreekt de zaak der Delftsche Acade mie. De heer van Heukelom betoogt de buitensporige verhoo ging van dit Hoofdstuk en de nadeelen van het aangenomen stelsel der subsidien. De audiëntie van den Minister van Binnenl. galeen zal op Zaturdag den 7 dezer geen plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft'"Donder - dag 11. aan de Tweede Kamer medegedeeldflat liy Prof, LEIDSCH DAGBLAD. De*e Courant verschijnt alken dag, ba- halve Zon- an Faoatdagen, an kost voor Leiden ƒ1.95, an franco per post 2.80 in de drie maandei. Afzonderlek* Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$ ets. Geboorte-, hu welijks- en doodberigtan van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Ct». Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct*. Spoortreinen van Leiden naar 't Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 n. 61 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijk» middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. postbusligtingen aan da Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 6 u„ 'smiddag» te 12 u., namiddags te 8 u.46 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 *n 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder»Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fairieage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelyks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelyks van 104 eur. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is t* spreken te zijuen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 86 uur; der In* en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 1 uur en van 86 uur; van 'tRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. V'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1