verbinding van Scheveningen en 's Gravenhage over Gouda met bet groote spoorwegnet te bevorderen." De Directie der Nederl. Rijn-Spoorweg-Maatschappij (Get.) AMESHOFF, Vice-President. J. C. s'JACOB, Secretaris. Sedert eenigen tijd is men bezig met werken ter ver grooting van het station te 's Gravenhage. Reeds is een brug aldaar veranderd in lange duiker, ten einde voor meerdere sporen ruimte te Lebben. Het voornemen moet bestaan om bij het ruimer uit elkander liggen der sporen tevens daar voor een overstapping te makenzooals op buitenlandsche stations zoozeer geprezen wordt. - Wij vernemen dit met ge noegen omdat dan het ongerief zal ophouden om doorweekt van regen de treinen te moeten in en uitgaan. Wij onderstellen dat deze werken in verband staan met het smalle spoor naar Leiden en Woerden waarvoor zeker plaats moet worden gemaakt. De eerste voorstelling, die de tooneelisten van den bij zonderen Schouwburg des Konings aan het hof zullen geven, is thans nader bepaald op 2 Januarij 1862. Alsdau zal wor den opgevoerd: La suite d'un bal. Dien avond zal er een galabal ten hove worden gehouden. Men schrijft uit Sas van Gent, dat de Gemeenteraad, die voor een paar jaren de aandacht zoo trok door de oppo sitie tegen den burgemeester betoond, die ten slotte verpligt was alleen te handelen, om de staken aan den gang te hou den, thans weder een opmerkelijk schouwspel heeft opgeleverd. Nadat drie vergeefsche keuzen voor een vacature in de raad zijn gedaan, is eindelijk een cand.-notaris tot lid gekozen; deze is ter raadsvergadering verschenen en heeft den eed ge daan om een der wethouders eens duchtig- de waarheid te zeggen, waarop hij dadelijk zijn ontslag nam en vertrok den verbaasden raad alleen latende, gelijk de raad in der tijd den burgemeester alleen liet. Met zekerheid kan men melden dat de som van 12000, welke op de rekening der feest-commissie van de Haarlem- sche tentoonstelling als tekort voorkwamdoor particuliere vrijwillige bijdragen bijna is gedekt. De betrekkelijk geringe som, welke aan het geheel nog ontbreekt, zal ingevolge toe zegging nog worden aangevuld, indien hierin niet op een andere wijze kan worden voorzien. Dezer dagen is door de rijksambtenaren te Venlo een nieuwe manier van smokkelen ontdekt. De vrouw van een in de omstreken wonende landman kwam gewoonlijk eens of meermalen daags met haar groote tot aan den hals gevulde melkkan ongedeerd naar de stad tot dat zij op een morgen door bedoelde ambtenaren werd aangehouden, die eens wilden zien welk vocht zich wel op den bodem dier kan zoude be vindenen wat ontwaarde men nu? Van boven in denengen hals was een blikken maatje aangebragt, hetwelk met melk aangevuld was; dit er uitgenomen zijnde, bevatte de kan verder eenige liters gedistilleerdwelke natuurlijk aangehaald werden. Dat nu sedert dien tijd meerdere melkboeren of boe rinnen het zich moeten getroosten om de hoedanigheid hunner melk aan de poorten van Venlo te doen onderzoeken, laat geen twijfel en zal ook niemand verwonderen. De duurte der aardappelen gaf onlangs te Hoorn aan leiding tot een nieuwe soort van opligterij. Een schipper met een lading aardappelen aldaar aangekomen, van wien men noch naam noch woonplaats kende, bood aan de huizen van de voornaamste ingezetenen in een netjealsof het een der fijnste vruchten waseen monster aardappelen tot proef aan. Dit proefje was van een zeer goed soorten de prijs voor den tegenwoordigen tijd, niet al te hoog, tegen vijf gulden. De meesten afgaande op dit monsterkochten de een meer de andere "minder mudden; ja zelfs een heer, die een talrijke huishouding heeft, kocht twintig mudden, en zoo verkocht die schipper tot 200 mudden toe, die alle tegelijk, om maar weder gaauw weg te komen, op één dag afgeleverd werden. Maar, toen men den gekochten hoop probeerdewat vond men zich bedrogen; de aardappelen zijn oneetbaar, en de schipper, dien niemand kent, is weg, zonder dat men weet, waarheen hij getogen is. In N°. 20 der Assurantie Bode wordt het volgende middel aan de hand gedaan om schoorsteenen te verkrijgen die niet geveegd behoeven te worden en geen gevaar voor brand opleveren. "Volgens een Saksisch dagblad moet men tot dat einde bij het bouwen van een schoorsteen de kalkdie men daartoe bezigt, vermengen met zout, als wanneer de schoorsteen niet behoeft geveegd te worden, dewijl bij* vochtig weder het zout zich oplost en het roet afvalt. Een schoorsteen die voor dertig jaren op deze wijze werd gebouwd is sedert eiken winter ge bruikt zonder geveegd te worden en niet het minste gevaar van brand was te vreezen. Wij hebben opgemerkt dat er sedert korten tijd in En geland een wet in werking is gekomenwaardoor het nood zakelijk is geworden, dat op iederen gaz-meter, door een rijks ambtenaar, een ijk moet geslagen zijn evenz eer als dit het geval is met maten en gewigten. Hij, die een meter gebruikt, welke niet vooraf door een rijks-inspecteur is onderzocht en geijkt geworden zal in ieder geval een boete van 5 pond moeten betalen en gevolgelijk zullen alle contracten overeenkomsten en verkoopen, gedaan met of gemaakt van een ongeijkten meter, hierdoor van geen waarde zijnterwijl de ongeijkte meters zullen verbeurd ver klaard en hij, die zich van dezelve bediend heeft, beboet worden. De behoefte aan zulk een wet is in Engeland sedert lang reeds ondervonden, wijl er vele meters gevonden worden, die wel 25 a 86 en in sommige gevallen zelfs 50 pCt. meer ge bruikte gaz aanteekeneu, dan werkelijk wel gebruikt is. Het zou ook in het belang onzer gaz-gebruikende landge- nooten zijn, indien er bij ons gouvernement op zulk een wet wierd aangedrongen daar vele dezer gaz-gebruikers zich niet gerust kunnen verlaten op de wijze van het bepalen en opne men der meters, zoo als dit thans zonder controle of con currentie door de gaz-compagnien geschiedt. Er bestaat onzes inziens geen rede, waarom de gaz-meters niet even goed als de maten en gewigten moeten geijkt wor den waardoor zij van gouvernementswege een bewijs van echt heid bekomen. Wij zijn maar al te zeer proefondervindelijk overtuigddat ook hier te lande dergelijke misbruiken be staan redenen waarom zulks te meer wenschelijk is ge worden. (Stoompost.) Ds. F. C. H. Pantekoek te Charlois heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Schiedam aangenomen en voor dat naar Haarlem bedankt. Bij de op heden plaats gehad hebbende inlevering van stembriefjes, tot verkiezing van een lid voor den gemeente raad zijn opgekomen uit Wijk 1, 2, 8, 4 van de 665 kiezers 237. Wijk 5, 6, 7, 8 en 9 van de 740 n 244. in het geheel ven de 1405 kiezers 481, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 33°. Dingsdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 30°, te 12 uur 34°, 's namiddags te 2 uur 35°, te 4 uur 31°. Buiienlandsch Nieuws. Zondag 11. hebben de leden der meerderheid van de kamer van afgevaardigden te Turin een talrijk bezochte ver gadering gehouden. Er waren ongeveer 150 afgevaardigden tegenwoordig; al de Ministers woonden de bijeenkomst bij. De heer Ricasoli deelde eenige inlichtingen mede omtrent den opstand en nopens de opheffing van het stedehouderschap in het Napelsche. De opstand is beperkt tot de provincie Basi- licata, op de grenzen van den Pauselijken staat. In Basilicata bevinden zich tusschen 600 a 1000 opstandelingendie onder bevel staan van vreemde aanvoerders, die een krijgskundige opleiding hebben genoten. Ten gevolge der overeenstemming met de Fransche regering, zullen de Keizerlijke troepen krach tig medewerken tot demping van den opstand op de grenzen van de Pauselijke staten. De opheffing van het stedehouder schap in het Napelsche is geschiedovereenkomstig het ver langen door het parlement te, kennen gegeven. Het stedehou derschap op Sicilië zal ook eerlang worden opgeheven. Nadat de Minister eenige andere ophelderingen had gegeven, heeft

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2