N°. 545. Dingsdag 3 December. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad op Dingsdag den 3 December 1861 van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uur, waartoe wordt aanbevolen Mr. J. E. Goudsmit. Z. M. heeft Mr. C. Hiddingh erkend als Consul-gene raal van den Oranje-Vrijstaat in Nederland; bij het personeel der militaire admin, van het leger in O. Indie benoemd tot 2de luit.-kwartierm. de sergeanten F. E. Muller, van het reg. grenadiers en jagers, J. N. Morée, W. L. H. W. Roebij en M. J. J. Romer, van het 2de reg inf.; W. van Doorn van het 4de reg en den fourier L. T. H. Smithvan het 6de reg. infanterie. De Minister van Justitie heeft zijn voornemen te ken nen gegeven, om aan Z. M. voortedragen de opheffing der betrekkingen van hoofdinspecteur en inspecteur der rijkspolitie met 1°. Januarij aanstaande, terwijl de rijksveldwachters zul len komen onder het uitsluitend toezigt van de procureurs generaal bij de hoven en van de officieren van Justitie. Zaturdag avond laat zijn aan de leden der Tweede Ka mer rondgedeeld de wetsontwerpen tot opheffing der slavernij in de kolonie Suriname en op de daarbij gelegen eilanden Curasao enz. Het stelsel verschilt veel van den voorganger des Ministers van Koloniën. De hoofdgedachte van dit nieuwe ontwerp is: onverwijld de opheffing der slavernij te verbinden aan maatregelen tot het behoud en zooveel mogelijk uitbrei ding der productie van de Kolonie, zonder welke aan geen maatschappelijke ontwikkeling der vrijgemaakte negers te den ken is. De ontwerpen steunen op de vier grondslagen, door den Minister in de Zitting van 26 April deze» jaar» mede gedeeld. In de zitting der Tweede Kamer van heden Maandag was Hoofdstuk II der Staatsbegrooting (Hooge collegien) aan de orde en is bij amendementen verminderd met ƒ8000 aan genomen. Die amendementen betroffen 1000 minder voorde Algemeene Rekenkamer, 4000 voor de kanselarij der beide orden en 3000 op de onvoorziene uitgaven. - Daarop heeft de discussie plaats over Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken). De zitting duurt voort. Het berigt dat de Minister van Binnenl. Zaken bevel zou gegeven hebbenom vereenigingen van studenten te Delft desl noods uiteentedrijvenis niet juist. Te 's Gravenhage zal den 17 Dec. aanstaande het leg gen van een gedeelte van de aardebaan van den Spoorweg van Arnhem naar Zutphen wordeD aanbesteed. Uit het verslag der commissie uit den Haagschen Gemeen teraad belast met het beheer van het stedelijk badhuis te Scheveningen blijkt, dat de gemeentekas bij eigen exploitatie thans 10,117 meer trekt van die gemeente-inrigting dan vroeger. Zaturdag avond is door de politie te 's Gravenhage aan gehouden, terwijl hij in een koffijhuis een partij billard speelde iemanddie zich in den laatsten tijd aan verschillende oplig- terijen had schuldig gemaakt, o. a. door met valsche brieven bij winkeliers te komen, van wien hij meestal het gevraagde kreeg. Weinige uren voor zijn inhechtenisneming had hij een winkelier in horologien opgeügt en het ontvangen gouden cilinderhorologie onmiddelijk beleend. De Gemeenteraad van Oud-Beijerland heeft de vroeger afgeschafte broodzetting weder ingevoerd, omdat de bakkers deze nu als een monopolie regelenwaardoor het brood in die gemeentebehalve door de reeds hooge gemaalbelastingveel duurder, is dan in de naburige gemeenten. Te Havelte zijn dezer dagen in het huwelijk getreden een man van 72 en een vrouw van 27 jaren. De novelle door Ds. B, ter Haar Bz. te Nijmegen uit gegeven ten voordeele der noodlijdenden door den watervloed getiteld Roode Teun, heeft de aanzienlijke som van 2853,64 opgebragt. Ds. J. P. Hattink te Rhenen heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Harderwijk bedankt. Java heeft dezer dagen bezoek ontvangen van Dr. An derson, super-intendant van den botanischen tuin te Calcut ta, ten einde persoonlijk Java's kina-cultuur in oogenschouw te nemenen de kina-planten en zaden naar Britsch Indie overtebrengenwelke hem daartoe door het Nederlandsche Gouvernement zullen worden afgestaan. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag 's namiddags te 5 uur 52®, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 38°. Zondag 's morgens te 6 uur 42°, te 8 uur 44°, te 12 uur 48°, des namiddags te 2 uur 50°, en te lei use mm; it mi. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cte. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebjjt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan-de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., *9namiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Sonthampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. f f i-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1