N°. 542. Vrijdag 29 November. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. - Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belastingen en te Zwijndrecht den heer J. J. van den Boschthans Ie Monster; te Monnikendam den heer H. J. Panzonthans le Wijk en te Gent deD heer J. J. van Raab van Canstein, thans te Milligen. - In de zitting der Tweede Kamer van heden Donderdag heeft de Minister van Koloniën zich verdedigd tegenover de lasteringen waaraan hij in de laatste dagen ten doel stond. De gewezen Minister van Zuylen kon zich niet geheel vereenigen met de koloniale politiek van het gouvernementdit ver oorzaakte spanning, die toenam bij de overweging van een yoordragt aan den Koning in den Ministerraad, waarmede de groote meerderheid zich vereenigdemaar waartegen de Mi nister van Z. beweerde dat die strijdig was met het programma ran 23 April. Spreker wilde aan dit verschil een einde heb ben en men vond goed de beslissing uittestellen tot na den iop der discussie over de begrooting. - De openbaarmaking der bekende circulairedepeche daags daarna noopte tot een rervroegde beslissing. De Minister beantwoordt hierna de verschillende sprekers t die het koloniale stelsel der regering zijn aangevallen of daar omtrent ongerustheid hebben aan den dag gelegd. De Minister zegt ten slotte; Ik zal nu eindigen. Ik zal niet vragen of ik duidelijk genoeg ben geweest in mijne voor stelling. Als ik dit thans niet geweest ben, dan geloof ik niet mij ooit duidelijker voor deze Kamer te kunnen verklaren. Ik zal zeer bedaard het votum der kamer te gemoet zien. De quaestie van vertrouwen zal spoedig beslist wordenik zie die reikhalzend te gemoet. Ik vrees de stemming niet, maar wat F verlang is, dat men zelf oordeele en beslisse, en niet te spoedig veroordeele. Ik verlang dat men mij openlijk steunt °f openlijk bestrijdt, niet alleen met woorden, maar met da den, opdat eindelijk in het algemeen belang duidelijk blijke ffat deze vergadering van dit gouvernement denkt. De heeren Wintgens, Heemskerk Az. en Mijer hebben daarop den Minister beantwoord. Eerstgenoemde constateerde het verschil tusschen den Minister en den Hr. van Hoevell over het koloniaal cultuurstelsel, hangt met den heer van Twist regeling van de particuliere in - dus trie. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is rondgedeeld een geschrift, getiteld; de Regering en het gevangeniswezen sedert 1854, door den heer S. CooI,lid van de Commissie en van administratie der gevangenissen en hoofdbestuurder-thesaurier van het Nederl. genootschap tot ze delijke verbetering der gevangenen te Amsterdam. Daaruit blijkt dat tienjarige ervaring den schrijver meer en meer be vestigd heeft in de onwankelbare overtuiging, dat de kracht van het cellensysteem ligt in zijn zuivere en algeheele toe passing. Men moge dat overdreven achtenaldus drukt schrijver zich uit, doch met recht kan men vragen of het geen sterkere overdrijving is, zich gunstiger resultaten voor te stellen van twee paalrecht tegenover elkander staande stelsels, die elkaar afwisselen en opvolgen, de afzondering en de gemeenschap. Hij vraagt of het geen bevreemding moest barendat men dien schranderen en volijverigen man (den Minister van Justitie) als Minister hoorde verdedigen wat hij als volksvertegenwoordiger in een afgetreden Minister zoo sterk had afgekeurd: het bouwen namelijk van cellen en zalen in een en hetzelfde huis. De volksvertegenwoordiger noemde dat een betreurenswaardig feit. Het geschrift besluit aldus: »Wij eindigen met den wensch dat, onafhankelijk van rech terlijke indeelingen en vernieuwde wetboekenmaatregelen zul len worden getroffen, om in den gebrekkigen toestand, waarin thans ons gevangeniswezen verkeert, te voorzien. Nogmaals wordt hierop in deze bladen gewezen. Zal het weder een stem in de woestijn zijn P*' Dc Commissie tot het houden eener algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood heeft zich bij adres tot den Koning gewendmet verzoekom uit de nog onder haar berustende gelden een blijvend fonds te stich ten ter tegemoetkoming bij volgenden watersnoodonder be heer eener daartoe door Z. M. te benoemen Commis ie. De Gemeenteraad van Delft heeft een adres aan Z. M. gezonden nopens de sluiting der academie voor den tijd van twee maanden. Daarin wordt gezegd dat dit besluit bezorgd-- heid verwekt, dat sedert de vestiging der academie de stad in bloei en welvaart, in stoffelijke en zedelijke ontwikkeling is toegenomeneen aantal nieuwe huizen zijn gebouwd enz.^ dat het verlies der academie de ondergang van Delft zijn,- LEIDSCH 1MMAB. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Ct9. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beereb^jt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'eavond9 te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnien dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nuj.. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. Spreker wenscht dat dit punt opgehelderd worde en ver

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1