Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de Leldsche Hoogeschool. gedaau zouden zijn om de zaak te smorendoch het rechte is niet bekend. Woensdag avond had te 's Hage in de Groote Kerk onder leiding van Ds. Zaalberg, de plegtige bevestiging plaats van de predikanten Voget en Gerlach, tot predikanten in Nederlandsch-Indie. De bevestiger had tot tekst, Ezechiel IV vs. 1120. De zittingen der Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. Kerk zijn 14 November 11. gesloten, in tegen woordigheid van Z. Exc. den Minister voor de zaken der Herv. Eeredienst. Beroepen tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Bleskensgraaf Ds. J. A. Barbas te Chaam; te Koude- kerke Ds. A. Meerdink te Gaast en Ferwoude. te Haar lem Ds. F. C. A. Pantekoek te Charlois. Bedankt voor het beroep naar Bieselinge door Ds. J. G. Verhoeff te Ze venbergen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente op het eiland Urk de kandidaat H. Bentum Noordate Haren. - Men schrijft uit Leiden aan de Oude Rotterdamsche Courant, dat de vertraging van de vervulling der bestaande vacature van hoogleeraar in de faculteit der letteren en be spiegelende wijsbegeerte moet worden toegeschreven aan het plan om die vacature niet te vervullen maar de lessen bij voortduring optedragen aan de hoogleeraren Eutgers en Dozy. *De studenten in de theologie zouden daarmede zeer gebaat wezendaar zij tot leermeesters zouden bekomenmannen die zich door hun grondige en uitgebreide kennis van die talen een Europesche vermaardheid hebben weten te verwerven ook zou hierdoor voorkomen worden een strijd op het administra tieve gebied, - waaraan de wetenschappen vreemd moeten blijven, - tusschen de theologische faculteit, die voor Dr. de Jong ijvert, en de litterarischedie voor Dr. de Goeije inde bres springt. Het concert, Vrijdag avond door eenige leden van de Italiaansche opera van Amsterdam alhier in de Gehoorzaal gegeven, heeft, gelooven wij, algemeen goed voldaan. Zui verheid van stemvoordragt en krachthierdoor onderscheid den zich allen. Wat die kracht van stem betreft, zouden wij echter Mej. Pirola, (Sopraan) indien zij in ons midden bleef aanraden zich van dat bovenmatig uithalen der booge toonen dat gillen in een zaal als deze, te onthouden, te meer te bejam meren omdat zij - afgescheiden hiervan - niet alleen een zuivere, maar recht aangename timbre van stem, en een ge makkelijkheid en wijze van voordragt bezit, die bewonderens waardig is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Zaturdag morgen te 6 uur 42°, te 8 uur 42°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 44°, te 4 uur 42°. De berigten uit Montenegro verkrijgen weder een ern stig aanzien. Prins Nicolaas heeft namelijkgelijk gemeld wordt, verklaarddat, al moest hij er zijn kroon en zijn leven bij verliezen, hij niet langer tegen den wil van zijn onderda nen en den drang der omstandigheden zich jegens Turkije onzijdig kan houden. Men voegt er bij, dat reeds 5000 Mon- tenegrijnen over de Turksche grenzen zijn getrokken. Keizer Alexander II moet den sterrekundige Otto Struve een som van 60,000 gulden hebben om een compleet obser vatorium op het gebergte Ararat te kunnen opriglen. Dezer dagen is een struisvogeloud 5 maandenin den zoölogischen tuin te Marseille aan een beenbreuk overleden. De president dier vereeniging heeft het vleesch van dien vo gel willen proberen en daartoe een diner aangelegd waarop eenige zijner beste vrienden waren genoodigd. Niemand twij felde er aan, of de verschillende schotels, die hun werden voorgezet, waren van het fijnste kalfsvleesch. Zij werden niet eer uit den droom geholpenvoor de geheele vogel onder allerlei vormen was verdwenen. De Literary Gazette bevat het avontuurlijke berigt, dat de beroemde Fransche beeldbouwer Drouet plan heeft een der 1 rotsenwelke het eiland Guernsey omgeven tol een kolossale buste van Victor Hugo te beitelen. Uit de jongste verslagen van landbouw, veeteelt, enz. blijkt, dat in Frankrijk bij de 31 millioen hoenders gevonden wordendie plus minus 3100 millioen eijeren geventer waarde van nagenoeg 149 millioen francs. Voegt men hier de waarde van deze vogels als voedsel bij, en die der hanen, kiekens en kapoenendan mag men gerust aannemendat de geheele opbrengst der hoenderkweekerij in Frankrijk 183 mill, francs bedraagt. Maar terwijl dit nu als de tegenwoordige op brengst kan beschouwd worden rekent men reeds op een on metelijke vermeerdering. Niet alleen door een verbeterd stelsel van voeding, maar ook door een kunstmatige warmte wil men het eijerleggen vermeerderen en hoopt daardoor dat bedrag weldra lot op 900 millioen francs te brengen. Parijs alleen verbruikt jaarlijks een gewigt van 1,702,909 kilo's eijeren eu in vele streken van het land maken zij naast het spek het voornaam ste volksvoedsel uit. Frankrijk voert naar Engeland voor een waarde van 9 millioen francs aan eijeren en hoenders uit, alsmede een groote hoeveelheid naar KuslandSpanje en Zwitserland. Er is weder een gerucht in omloop van een huwelijk van Z. K. H. den Prins van Wallisden vermoedelijken troon opvolger van H. M. de Koningin van Groot-Brittanje en Ierland, en wel nu met een dochter van Prins Christiaan van Denemarken. Men verneemt thans nog eenige bijzonderheden omtrent de voorbereidende maatregelen welke genomen worden in ver band met de aanstaande algemeene tentoonstelling te Londen. Het locaal is veel uitgebreider dan dat van 1851maar zal niettemin nog te klein worden bevondeu. Het voor de werk tuigen bestemde gebouw heeft de lengte van één kilometer. Alle mogelijke hulp zal voor het overige aan de inzenders worden verleend, die, even als voor tien jaren het geval was, bij hot gebouw agenten zullen vinden die, de meest bekende talen sprekende, zich ter beschikking van de vreemde inzen ders zullen stellen. In de nabijheid van het gebouw is door een vereeniging van speculanten een stuk gronds gehuurd, waarop een hotel, of liever een kazerne, zal worden gebouwd, waar men in een zindelijke kamer zal kunnen logeren tegen 4 sh. 2 p. (ƒ2,50) daags, onder welk bedrag begrepen zijn de kosten van het ontbijt eu middagmaal, met een flesch wijn, welk laatste iets gansch ongemeens is in Engeland. De Engelsche admiraliteit heeft het rooken van sigaren of pijpen verboden aan alle adelborstenstuurlieden en ma trozendie den vollen onderdom van achttien jaren nog niet bereikt hebben. Volgens de loopende geruchten heeft de vloot der noor delijke Vereenigde Staten Port Koyal gebombardeerd, hetgeen door de zuidelijken krachtig is beantwoord. Een andere de pêche verzekert, dat Port Eoyal op het punt staat zich te onderwerpen. Belangrijke troepenbewegingen aan de Beneden Potomac toonen aan, dat aan de zuidelijken belangrijke ver sterkingen op de bedreigde punten aan de zuidkust zijn ge zonden. Men verzekert, dat Beauregard het opperbevel over bet leger aan de Potomac heeft nedergelegd, om dat van het le ger in Zuid-Carolina op zich te nemen. Een legercorps van 3500 noordelijken is van Cairo vertrokken, te Delmonte ont scheept en viel daar de zuidelijken aanbij welke gelegenheid de kanonnenpaarden en het legerkamp in hun handen vie len. De zuidelijken gingen de rivier over en vielen den vijand in den rug aandie naar zijn schepen trachtte terug te kee- ren en werkelijk in dat plan slaagde, na een hardnekkigen strijddie aan beide kanten veel bloed heeft gekost. Ook loo- pen er geruchten dat de President Davis uit zijn betrekking zal worden ontslagen. In Maryland zou de groote meerderheid voor de Unie zijn. Volgens tijdingen uit Vera-Cruz ontvangen moeten er in de voornaamste steden van Mexico petitien in omloop zijn, waarbij eeu beroep op de welwillendheid der interveniërende mogendheden wordt gedaanten einde een krachtig en duur zaam bewiud te vestigen. 23 November. In de Geneeskunde de heer J. P. Dozy J van Leidenmet een academisch proefschriftgetiteldWaant* I ming eener Strictura Urethrae met Fistula Vesico-Intestinal^'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2