Advertenliën. HOOGHEEMRAADSCHAP Houthandel en Loonzagerij hoofd der kerk, en volgens het kanoniek recht als patriarch van het westen en primaat van Italië, moet uitoefenen. De Paus zal zijn nuntiussen naar het buitenland kunnen zenden zich zonder tusschenkomst der regering in betrekking kunnen stellen met de bisschoppen en geloovigenen synoden en con ciliën kunnen bijeenroepen. De bisschoppen en pastoors zullen hun onafhankelijkheid behouden hoewel zij onderworpen blij ven aan het algemeene recht der strafwetten. De Koning doet afstand van het jus patronatum omtrent kerkelijke beneficien en de regering van alle inmenging bij het benoemen van bis schoppen. De laatste zal den Paus een dotatie toekennen om zich te vestigen. - Dit ontwerp wordt voorafgegaan door een adres aan den Paus en gevolgd door een brief aan den kar dinaal Antonelli, om dezen gunstig voor het ontwerp te stem men. Voorts is er bijgevoegd een nota aan den heer Nigra, waarin deze gelast wordt de goede diensten van Frankrijk in te roepenten einde de hierboven bedoelde stukkeu aan den Paus te doen toekomen. In deze nota doet men uitkomen dat, indien deze aanbiedingen van de hand worden gewezende Italiaansche regering moeijelijk langer het ongeduld des volks, dat zijn hoofdstad Rome verlangt, zal kunnen bedwingen. Voor een paar dagen heeft de geestelijkheid te Posen een lijkdienst in de hoofdkerk gehouden voor den aartsbis schop Fyalkowski, voor eenigen tijd te Warschau overleden. Bij die gelegenheid is een rede gehouden door den proost Prusinowski uit Gratz, waarin hij de Poolsche beweging ver geleek met de Italiaansche revolutie. Beide hebben volgens den Spreker hetzelfde staatkundige doelmaar niettemin be staat tusschen beide een onderscheid, zoo groot als tusscheu hemel en hel. De Poolsche beweging is door en door Katho liek en wettig, de Italiaansche revolutie daarentegen door en door atheïstisch en revolutionair. Dat de eerstgemelde een glansrijke zegepraal zal behalen, staat vast; dat de andere zal eindigen in een smadelijken ondergang mag niet worden be twijfeld. Ten slotte vermaande hij het Poolsche volk om zich ten naauwste bij de geestelijkheid aantesluiten. De Oostenrijksche dagbladen bespreken zeer levendig de vraag of de begrooting van 1862 bij Keizerlijk besluit moet worden geoctroijeerddan wel onderworpen aan de goedkeuring der Kamers. Men zegt dat er, met betrekking tot dit gewigtig punt, verschil van gevoelen bestaat 111 den boezem van den raad van ministers. De Minister van Staat zou de vraag in constitutionelen en de Minister van Finantien daarentegen in absoluten zin beslist hebben. Ter verdediging van dit laatste gevoelen voert de Minister van Financien 0. a. aan dat de Rijksraad niet voltallig is en dat deze volgens de constitutie geen bevoegdheid heeft om de staatsbegrooting goedtekeuren of te verwerpen. Eenige dagen geleden werd te Weenen aan een bejaard heer de huur van zijn huis opgezegd. Hij ging daarop naar ziju huisbaas en zeideheb ik u niet altijd prompt de huurpen ningen betaald, of hebt gij ook iets op mijn persoon of ge drag aantemerken? Geen titel of jota, antwoordde de huis heer, alles is in de beste orde, op een kleinigheid na. En die is Gij zijt een oud man en kunt weldra stervenen ik wil geen lijk in mijn huis hebbendus moet gij uw biezen pakken. Bidden en smeeken hielp niets, de oude heer moest verhuizen. Het regeringsblad te Madrid maakt melding van maat regelen ter verbetering van het openbaar onderwijs in Spanje. Omtrent de dringende noodzakelijkheid van meer afdoende maatregelen in dat opzigt valt voorzeker niet te twijfelen wanneer men in aanmerking neemtdat er onlangs in de provincie Madrid op 489,332 inwoners, 266,992 waren, die niet konden lezen noch schrijven. In de provincie Tarragona beliep dat 271,404 op de 321,886 ingezetenen en alleen in het arrondissement Moncada 23,000 op de 26,000. Te Portsmouth is bevel ontvangen, dat alle kanonneer- bootentot de eerste reserveklasse behoorendezich gereed moeten houden om terstond dienst te doen. De in de haven liggende linieschepen zullen daartoe het benoodigde contingent aan manschappen en officieren leverenop een teeken worden de genoemde kanonneerbooten voor twee maanden van pro viand voorzien en binnen 24 uren kunnen zij allen gereed zijn om uitteloopen. De berigten van de fabriekdistricten in Engeland luiden over de vorige week meer voldoende dan gedurende geruimen tijd het geval is geweester zijn ditmaal eenige orders voor uitvoer ontvangende prijzen hebben evenwel geen verbe tering ondervonden. Heden overleed in den ouderdom van 76 jaren de Wei-Edel Zeer Geleerde Heer Dr. NICOLAAS PARADIJS. Leiden, 16 November 1861. 'Eenige en algemeene kennisgeving. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Donder dag den 28sten November a. s. in het Ge- meenlandshuis te Leidendes voormid dags ten half elf ure, eene Vereenigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland H. C. J. HOOG. Het Algemeen Kantoor van Administra tie alhier, onder Directie van STAD- NITSKI Sc VAN HEUKELOM c. s., adverteert, dat de COUPONS vandoor hetzelve uitgegevene Certificaten van Rus sische Fondsen, verschenen 1° Julij 1861, van heden af zullen worden betaald ten Kantore van de Ontvang- en Betaal kas als van 6 pCt. in Assignationgroot Rs. 30. met 14.39 en van 6 pCt. in Zilver groot Rs. 16.— met 25.19. De Ondergeteekende heeft de eer te adverteren dat hij zijne nieuwe HAAGSCHE SPEK SLAGERIJ, op de Haarlemmerstraat, bij de LeegewerfsteegWijk VI, N°. 485, heden GEOPEND heeft. Sedert verscheidenejaren in de meest gerenommeerde Spekslagerij te Hage gefungeerd hebbende durft hij zich vleijen zijne geëerde Begunstigers met de meeste satisfactie te zullen bedienen zoo in prijs en qualiteit en prompte uitvoering; waarom hij zich met vertrouwen aanbeveelt in de gunst zijner tegenwoordige Stadgenoo- ten, ook met betrekking tot het slagten voor particulieren. J. BOOGERDS. AMERIKAANSCHE De Ondergeteekende maakt zijne geëerde Stadgenooten bekend dat hij heeft ont vangen echte AMERIKAANSCHE OVER SCHOENEN, eerste kwaliteit, die hij tot zeer lage prijzen als van af 7 5 Cents en hooger, kan verkoopen. Tevens berigt hij het geëerde Publiek dat hij steeds voortgaattot zeer lage prijzen te verkoopen Manufacturen en Mode-artikelen Linten Bouquetten, enz. R. BEUTH, Hoogewoerd bij de Kraaijerstraat. De Ondergeteekendeonlangs eigenaar ge worden zijnde van den Houtzaagmolen DE HOOIBERG, staande even buiten deze Stad aan den Marendijk, laatstelijk toebehoord heb bende aan de Heeren ZIEGELER Comp, en alsnu gesorteerd zijnde, neemt de vrij heid zich aan diegenen welke hem met hunne gunst gelieven te vereeren aan te bevelen tot het leveren van gezaagde en ongezaagde Houtwaren alsmede tot Eoonzagen. Door eene prompte en civiele bediening zal hij trachten zich het vertrouwen waardig te maken 't welk hij zoo ruimschoots meer dan 40 jaren met zijne andere zaken als .Scheepstimmerman enz. heeft mogen verwerven. A. J. VAN HOEKEN. Leiden November 1861, VAN

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3