Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. der Vereeniging, gaven aanleiding tot het verlangen naar vrij heid en zelfstandigheid ten aanzien van hoogstbelangrijke aan gelegenheden. De scheiding was geen scheuring, - de ophef fing van de betrekking geen willekeurige daad- de losmaking van den band geen miskenning van het doel der vereeniging zelfs niet een veroordeeling der middelen. Integendeel zal de nieuwe vereeniging tot stand komen en in stand blijvenzij zal bovenal hulde moeten bewijzen aan het doel en, de bevor dering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland op den voorgrond stellende, echter in de eerste plaats hel oog geves tigd zijn op Leiden en hare nijverheid. - Ook wat de midde len betreft, die de vereeniging aanwendde, om dat doel te bereiken- zij kunnen en zullen ter hand genomen worden als een plaatselijke vereeniging tot stand komen, omdat al wat aan de zelfstandige regeling der Leidsche afdeeling was overgelaten, nog voortdurend verdient te worden behartigd. En gelijk daaronder geteld wordt de ondersteuning van het volksonderwijs in de vakken van wetenschapwaarvan de Leidsche nijverheid haar groei en bloei moet ontleenen en de zorg voor de vorming en opleiding van jongelingen van gun- stigen aanleg, door hun de kostelooze bijwoning van dat on derwijs te verschaffenzoo is het ook door het uitschrijven van prijsvragen ter bevordering van practische kennis en ter aanmoediging van den bekwamen en ijverigen werkman, dat de Leidsche afdeeling toonde, en zoo wij hopen, een nieuwe vereeniging dat spoor zal volgen- hoezeer haar ter harte gaat de theoretische en practische ontwikkeling van de fabriek en handwerknijverheid binnen Leiden. Z. M. heeft den 2den luit. A. Hoekvan het 8ste reg. inf., in rang en anc. overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in O. Indie. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van beden Vrijdag is aan de orde gesteld de beraadslaging over het wetsontwerp tot verhooging der begrooting voor het fonds voortspruitende uit de koopprijzen der domeinen voor 1861. De Minister van Finantien geeft, in antwoord op een op merking voorkomende in het eindverslag te kennen dat bij zijn departement met den meesten ijver de afkoop der novale tienden wordt bevorderd. Het ontwerp wordt hierna met algemeene (45) stemmen aangenomen. Hierna worden zonder discussie of stemming goedgekeurd de conclusien der verslagen van de commissien, op de volgende stukken: 1°. Verslag der algemeene Rekenkamer over 1860. 2°. Inlichtingen op het verslag der Kamer, betrekkelijk het Regeringsverslag over den staat van scholen gedurende 1859. 3°. Verslag over het muntwezen in Neerl. Indie over 1860. 4°. Inlichtingen der regering op het adres van D. Wiersema en anderen nopens onregelmatighedenwelke in Friesland heb ben plaats gegrepen bij de loting. De Memorie van Beantwoording van Hoofdstuk V. (Bin- neniandscbe Zaken) vangt aldus aan •Onder den titel van Voorloopig Verslag op het Vde hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1862 ontving de Regering een geschrift, dat, ware het niet door vijf leden der Tweede Kamer onderteekendmoeijelijk had kunnen on dersteld worden van 's Lands Vertegenwoordiging afkomstig te zijn. Met ter-zijde-stelling van alle waardigheid, die de van de Staten-Generaal uitgaande stukken behoort te kenmerken met ter-zijde-stelling zelfs van hetgeen betamelijkheid en wel- voegelijkheid eischenworden op de meest grove wijze een reeks van onbewezen beschuldigingen den Minister van Bin- neulandsche Zaken toegeworpendie meer getuigen van par tijdigheid en drift, dan van de zucht tot bevordering van het gemeen overleg, dat den grond onzer constitutionele instel- gen uitmaakt. ••De Minister heeft lang geaarzeld wat hij met dat geschrift dat naauwelijks op den naam van een Staatsstuk aanspraak maken kan, zou behooren te doen. Antwoord verdient geen stukwaarvan de gansche toon getuigtdat bet alleen is op- gesteld met het doel om te kwetsen en te beleedigen en toch mag de Min. van Binnenlandsche Zaken 's Lands Zaken niet, door een ongepast stuk onbeantwoord te latenin de waag schaal stellen. Het is daarom dat de Min. zich voorstelt dit verslag te beantwoorden, waar het zaken behandeltmaar zich zal onthouden in wederlegging te treden van een reeks van insinuatien diegelijk zij daar zijn ter neder gesteldzeker niet het doel zullen bereiken waartoe zij werden uitgedacht. »De Minister stapt alzoo stilzwijgend voorbij alles wat is opgenomen in de drie eerste paragraphen van dit Voorloopig Verslag, om al dadelijk overtegaan tot de behandeling van hetgeen de begrooting zelve betreft." Met leedwezen zag de Regering de onderstelling vermeld, dat haar voordragt, om Dr. W. C. H. Staring in de betrek king van conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden te plaatsenveeleer zou zijn geschied uit zucht om een bepaald persoon te believen dan om de weten schap te bevorderen. Alleen de zuchtom de belangrijke geologische verzameling, thans nog te Haarlem berustende, haar waarde te doen behouden en tevens van de uitne mende kennis van Dr. Staring in het belang der weten schap voortdurend vruchten te trekkenhebben haar tot het doen van haar 'voorstel bewogen. De bedoelde verza meling heeft alleen waardewanneer zij onder het beheer blijft van en voortdurend aangevuld wordt door hem, die haar in den tegenwoordigeu toestand bragt en als bouwstof be zigde voor zijn geologische kaart en beschrijving van Nederland. De zaak van het Nederlandsch Woordenboek wordt voorti door den minister krachtdadig bepleit. Ten opzigte van het nieuwe reglement voor de Delftsche Academie geeft de Minister inlichtingen. Z.Exc. meent dat de bezwaren der studenten slechts gerigt zijn tegen een tweetal bepalingenwaardoor de onbeperkte vrijheiddie zij tot dus verre genoteneenigermate aan banden wordt gelegd. De klagten der leeraren bepalen zich tot de bezwaren van drie hunner over enkele voorschriften en zijn aan een onderzoek onderworpen, dat de ongegrondheid daarvan ten duidelijkste heeft doen uitkomen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag worden opgevoerd Le Trouvère, Muziek van Verdi; PEtoile du Rhin ballet. Uit Leiden schrijft men aan het N. Dagblad van 's Gra- venhagedat heeren Curatoren der Leidsche Hoogeschool hebben beslotenvooralsnog geen voordragt intezenden ter vervulling der openstaande plaats van hoogleeraar in de Oos- tersche talen daar de collegien van Prof. Juynboll vooreerst door de hoogleeraren Rutgers en Dozy zullen worden gegeven, In een heden Vrijdag gehouden vergadering van het Leidsche studentencorps heeft de Praesesnaar aanleiding van een in de dagbladen opgenomen berigt, als zou het Leid sche studentencorps blijken gegeven hebben van sympathie aan het Delftsche, mededeeling gedaan van een brief van den Delftschen Senaat aan het collegiumbevattende een uiteen zetting van de in den laatsten tijd plaats gegrepen gebeurte nissen. Het collegium (en niet het studentencorps) heeft daarop een antwoord gezonden aan voornoemden senaat, waarin het zijn sympathie betuigt voor het Delftsche studentencorps en den strijd, dien het voert voor de vrijheid der wetenschap. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 44', te 10 uur 47°. Vrijdag morgen te 6 uur 49°, te 8 uur 49", te 12 uur 48°, 's namiddags te 2 uur 47°, te 4 uur 44°. Op het bureau van den voorzitter van de Italiaansche kamer van afgevaardigden is nedergelegd een ontwerp van schikking met den H. stoelbestaande uit 11 artikelen. Vol gens dat ontwerp zou de Paus in het ongeschonden bezit blij ven van zijn waardigheid en van al de voorrechten door de gewoonte verkregen. De kardinalen zouden den titel behouden van hoog eerw. prinsen. Aan den Paus wordt volle vrijheid geJ waarborgd voor handelingendie hy volgens het goddelijk recht all

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2