N°. 537. Zaturdag 23 November. A°. 1861 LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nnr. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een woord voor onzen tijd. Uitgesproken in de laatste vergadering der Leidsche af dee - ling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid in Nederland). I. //Er was in de wereld steeds veel beroering. Onze tijd ken merkt zich bovenal door groote verwarring. De wereld wordt niet meer door vormen geregeerd. Overal heerscht een strijd van beginselen en in de hitte van den strijd wordt soms met den vorm ook het wezen en het beginsel verzaakt. Er waren er steeds en zij zijn er nog, die van die verwar ring partij trekken en er op uit zijn te verdeelenom te heer- schen of hun eigen belang te bevorderen, en aan hunne eer zucht voldoening te verschaffen die dat doen door hun schrij ven door hun openbaarmaken of door de openbare behande ling van geschillen of questien. Geen tijd, waarin men meer hoort van botsing, wrijving, schifting, scheiding, scheuring, waarin de spreuk haar toepassing vond: öte toi de la, que je m'y mette. Zoo zal ook wel het oordeel zich hebben geuit, daar waar men kennis droeg van uw besluit om het lidmaatschap der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland optezeggenmet dat gevolg, dat de Leidsche Afdeeling door het ontoereikend getal der overgeblevene leden werd ontbonden. - Dat oordeel kreeg een zekere mate van waarschijnlijkheid door het eenparig besluit der vorige verga dering, om een nieuwe plaatselijke vereeniging te stichten en aan het bestuur, met een vijftal leden versterktde taak op te dragendaaromtrent een plan te beramen. Uit het midden der Commissie optredende, om zulk een plan aan uwe overweging te onderwerpen werd ik tevens door den Voorzitter van het bestuur uitgenoodigd om tegelijkertijd een werkzaamheid te verrigten die nog tot de ontbonden Leidsche afdeeling behoort. Wij zijn vereenigd, om de uitvaart der Leidsche afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland te doen plaats hebben. We zijn niet onverschillig en ongevoelig, wanneer we een vereeniging ont binden, die meer dan 12 jaren heeft bestaan en met de ge ringe middelen, waarover zij kon beschikkenveel heeft gedaan, 't Betaamt ons niet breed uitteweiden over de talrijke pogin gen, die we op een altijd nederige wijze hebben aangewend om de belangen der plaatselijke nijverheid voortestaan en te be vorderen. 't Heeft geen nut de loftrompet te steken over den weerklank, dien de pogingen der Leidsche afdeeling vonden bij het hoofdbestuur en bij de andere afdeelingen, wanneer zij tot eendragtige zamer.werkingwarmen ijver en omvangrijke be- moeijingen aanspoorde en daarin het voorbeeld gaf. Maar als er sprake is van het stichten eener nieuwe vereeniging, dan is het noodig ook daarvan te gewagenopdat de blik in het verledene en de ervaring van het 12-jarig bestaan den moed verlevendige tot het stichten eener nieuwe vereeniging en de verwachting steunedat men in het verledene eeu waarborg vindt voor de toekomst. Zoo de Leidsche afdeeling was ontbonden omdat zij leed aan een kwijnende en zieltogende belangstelling der leden- 't ware raadzaam aan nieuwe plannen geen oor en geen steun te leen en. Waarom is dan de Leidsche afdeeling ontbonden? Zoo wij aan de waarheid hulde willen doen't was niet omdat het aantal leden verminderde en de maandelijksche bijeenkomsten verflaauwden in ijver en belangrijkheid, 't Was immers bloot de belemmeriug, die de afdeeling ondervond, om zich naar plaatselijke belangen, behoeften en omstandig heden vrij te bewegen en zelfstandig te ontwikkelen. Wette lijke voorschriftengebouwd op het beginsel van ceutralisatie, lastige vormen, die het wezen der zaak meer naar den ach tergrond verwijderdenverschil van toestandendat uit de eigenaardigheid der verscheidenheid van de verschillende takken van nijverheid zoowel als uit de soms tegen elkander in^ui** schende belangen van handel en nijverheid voortvloeide, deze ■"i V.N'Ayi en andere redenen die den vorm betreffen en de Betrekking regelden tusschen de verschillende deelen en het hoofdbestuur

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1