Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. i Z. M. heeft benoemd tot predikant der Herv. gemeente te Benschop Ds. A. G. Reede te Goudriaau- voorts tot Kommandeur der orde van de Eikenkroon Dr. C. W. Vink- huijzen, genees- en heelkundige van 's Konings Huis en tot ridder dier orde A. G. A. F. van Oorschot, commissaris van politie te 's Hertogenbosch. 's Konings adjudant, de kap. Jhr. Du Monceau, is door Z. M. den Keizer der Franschen benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. Heden morgen is de heer Snouckaert van Schauburg adjudant van Z. M. den Koning en HD. onderstalmeester, uit de residentie naar Soestdijk vertrokkenten einde Z. K. H. den Grootvorst Konstantijn van Rusland uit naam van Z. M. den Koning, te verwelkomen. Men verzekert, dat de antwoorden der Regering ten aan zien der begrootingswetten voor 1862 ten deele in gereedheid zijn en verder spoedig bij de Tweede Kamer zullen inkomen. Men verwacht dan ook eerstdaags sommige van die verslagen. Men ziet alsnu de beraadslagingen van de begrooting bij de Tweede Kamer te gemoet tegen Maandag den 25 dezer. De Eerste Kamer zal hoogst waarschijnlijk vóór de begrooting nog eenige wetsontwerpen o. a. dat nopens den Raad van State behandelen. Binnen weinige dagen verwacht men de openbaar making van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van de overeenkomst, met Belgie geslotenbetrekkelijk de water-aftappingen van de Maas. Vrijdag nacht ten 3 ure is onder de gemeente Loosduinen gestrand een zoogenaamde Hullsche kielkap. Mack Hargrave komende van Antwerpen, bestemd naar Ipswick, geladen met veevoeder (Cotten-Cake), te huis behoorende te Wisreack, be mand met vier koppen en de vrouw van den kapitein. Zoodra het schip op het strand stond hebben de schipbreukelingen het verlaten. Twee hunner zijn in de branding omgekomen. De kapitein en diens huisvrouw hebben den wal mogen be reiken terwijl een matroos op het wrak is verbleven, vanwaar hij is afgehaald door de heeren Commissaris van politie Behr en den plaatselijken bestuurder der N. en Z. Hollandsche red dingmaatschappij den heer Maas. Door de politie van Scheve- ningen werden de kapitein en zijn huisvrouw ten 5 ure 's mor gens op het strand aangetroffen. De vrouw was afgemat en ziek. Zij is naar het commissariaat van politie gebragt en onmiddelijk door den geneesheer Spille behandeld. De matroos, die aan boord verbleven iswas zeer afgemat en schijnt veel te hebben geleden. Van het Nieuwe Diep wordt ons het volgende berigt: In den nacht van 14 op 15 Nov. strandde op de Haaks, een russische bark van Jacobstad naar Londen met houteen eerste reis doende. Te 12 ure werd de geheele bemanning met hun bagaadje (16 koppen) door de loodsboot N°. 8, hier aan- gebragt. De bestorven gezichten dezer menschen die een wis sen dood ontkomen warenwaren treffendmen doet nog po gingen om het magtelooze vaartuig af te brengen, daar het weder bedaard is. Verder zit nog op de Haaks een onbekende schoener, waar van het volk in het want zit en niet konde gered worden door de zware branding, hetwelk een hartverscheurend gezicht was. De zee drijft vol wrak hout van vergane schepenwaarvan men nimmer zal hooien, wie zij waren; want de Haaks is een bank, daar bijna niemand afkomt. Op de ree liggen op ban ken eenige kleinere vaartuigen, masteloos en op droog, doch niet te naderenterwijl over de Haaks nog ver weg andere schepen te zien zijn. Een boot bragt 2 lijkeu aan, terwijl een schoener met ijzer geladen in drift is geraakt en op het drooge ligtde mast gekapt. Ook op Texel zitten twee schepen. De winddrukking was op de el 5 meer dan met den Pinksterstormwaargenomen op het observatorium. Verscheiden vaten haring, bier, tabak en cigaren worden ©pgevischt. Nog verneem ik dat zes menschen van een ander vaartuig zijn gered en een boot met Engelschen bij den vuurtoren zyn gelandalsmede 2 lijken zijn aangebragt met ledige vaatjes aan hun ligchaam verbondenen een schoenerwaarin het volk in de masten zat, is stuk geslagen, en het volk in het gezigt der wal verongelukt. De visschers en zelfs de oudste van dagen betuigen, dat ze nimmer zulk een nood weer op zee beleefd hebben als op den 14 en 15 dezer. Ze dachten hun dierbare betrekkingen nimmer weder te aanschouwen. Een schuit te Katwijk te huis behoorende, zegt men, dat door den storm omgeslagen en de bemanning verongelukt is; op het strand is een stuk van een mast gevondenook andere voorwerpen die schipbreuken doeu veronderstellen moeten gezien zijn. Beroepen bij de Herv. gemeente te Nijkerk op de Ve- luwe Ds. J. W. Felix, te Nieuwe Tonge, en te Rijswijk bij Heusden Ds. J. J. Knap te Losdorp. Te Almelo ,is een Christelijke Afgescheidene gemeente gesticht. Beroepen bij de Chr. Afgesch. gemeente te Lier Ds. J de Koning te Baarland. Tot leden der nieuwe gemeente-commissie van het Nederd. Herv. kerkgenootschap zijn benoemd de HH. Dr. F. H. G. van ItersonProf, J. J. Prins en Prof. L. W. E. Rauwenhof, die deze benoeming dadelijk hebben aangenomen. Vrijdag avond hield de nieuw opgerigte Nijverheids-Ver- eenigingdie in de plaats trad van de Leidsche Afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland, hare eerste bijeenkomst, waarin de ontworpen wet werd behandeld en na eenige wijzigingen vast gesteld. De Vereeniging heeft ten doel de bevordering van Nijverheid en tracht dat door alle gepaste middelen te berei ken zoowel door vereeniging van krachten als door invloed op anderen. Tot leden van het Bestuur werden benoemd de heeren A. Montagne Iz., P. J. Zuurdeeg J. van Heukelom J. W. Schaap en J. C. Rijk. Als eerste werkzaamheid der nieuwe plaatselijke en zelfstandig werkende Vereeniging, werd door eerstgenoemden voorgesteld het indienen van een adres aan den Minister van Koloniëntot intrekking van den regerings maatregel, tengevolge waarvan de uitbesteding der behoeften voor het Indische leger voortaan niet meer in Nederland maar in Indie zal geschieden. De tegenwoordig zijnde leden ver- eenigden zich allen met het ontwerpadresdat in fiksche trek ken het belang van de Koloniënzoowel als dat van de Leid sche en de Nationale Nijverheid bij die intrekking doet uit komen terwijl de gelegenheidom op dat adres te teekenen voor iedereen werd opengesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Zaturdag morgen te 6 uur 35°, te 8 uur 35", te 12 uur 42°, 's namiddags te 2 uur 43°, te 4 uur 36°. In de vertrouwde kringen aan het hof te Turin zegt mendat Victor Emanuel er geen spijt van heeftdat er zich moeijelijkheden ten aanzien van Rome opdoen. De Koning toch heeft nog altoos eenige godsdienstige bezwaren tegen de zaak en daarbij komt, dat hij zich te Turin zoo geheel en al te huis gevoelt, terwijl het hem te Rome te veel zou zijn, alsof hij zich geheel in den vreemde bevond. Hierbij moet men tevens niet uit het oog verliezen, dat hij de Romeinsche bevolking zoo niet kan vertrouwen als de Turinsche. De Katholijke kerken te Warschau zijn nog steeds ge sloten. Slechts de Evangelische kerken zijn geopend, maai de godsdienstoefeningen worden weinig bezocht. De katholieke bevolking stroomt op Zon- en feestdagen in groote massa naar de aan gene zijde der Weichsel liggende voorstad Praga. Het bezoek dier kerk is niet verboden. Maandag 11. werd te Weenen naar ouder gewoonte de deputatie der Joodsche gemeente te Presburg gevestigd, bij den Keizer ten gehoore toegelaten ten einde hem twee St. Maar- ten's ganzen ten geschenke aan te bieden. De ganzen lagen op een grooten zilveren schotel en waren versierd met de nationale kleuren. De zeekapitein Saxby, van de Koninklijke Britscke marine, wiens weersvoorspellingen reeds sedert eenigen tijd de opmerkzaamheid van deskundigen hebben tot zich ge trokken, voorzegt nu wederom stormen of andere buitenge wone stoornissen in den dampkring voor den 14 tot dea

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2