N°. 532. Maandag INovember. A0. 1861. Verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad de heeren Mr. J. E. Goudsmit. Mr. H. Obreen. Mr. J. van Outeren. Mr. J. W. Schuurman.,^ <5 o LE1DSCH 111 li It LA 1). Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12p Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 o. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Ding3dag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 nur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. II. Men wil, dat in den Gemeenteraad zitting nemen die ken nis hebben van handel en nijverheid van onderwijs en ar menzorg van geneeskundige zorg en bouwkundevan belas tingen en financien - wat men noemt; specialiteiten voor ver schillende zaken. Ons is het bij ervaring gebleken, dat niet elk die voor specialiteit doorging voldeed aan de verwach tingen die men koesterde, - natuurlijk, omdat niet weinig ge- eiscbt werd of, wat erger was men onderwierp zich aan zijn gezagomdat de veronderstelling veld wondat hij alleen het wistweten kon en weten moest. Men wil vooraldat de Leidsche industrie vertegenwoordigd wordt en praktische man nen met de zorg voor de plaatselijke belangen worden vereerd. Zoolang niet uitgemaakt is - al was het onder de industrië len alleen - wie de bekwaamste en geschikste zou zijn om voor hunne belangen te wakenzoo lang men te vergeefs poogt hen, die tot den handel en de nijverheid in betrekking staanop een gebied te vereenigen waar men elkander wil ontmoeten en gaarne aantreften te bespreken te beramen en, wat 't meest noodig is, uittevoeren, - moet het aan de kans worden overgelaten, welk industrieel in de raadzaal der gemeente zal zitting nemen. Dat hangt geheel af van tijde lijke omstandigheden toevalligheden en wat niet al een keuze kan bevorderen of tegenstaan. En ofschoon het hoogst moeijelijk zou zijn het tegenwoordig personeel te specialiseren in verschillende vakken waaraan weinigen zich zullen wagen toch kan men wijzen op menig hoofd van een industriële in stelling binnen deze gemeentedie er een plaats vond zoodat men veilig kan aannemen dat nu reeds een derde deel der raadsleden behoort of behoord heeft tot eene en andere tak van handel of industrie. In hoever de ondervinding geleerd heeft dat die gewigtige belangen bij de behandeling der plaatselijke aangelegenheden ter sprake kwamen, behartigd of naar 't kon of mogt op den voorgrond gesteld zijnstaat ons niet te onderzoeken. Liever willen wij, in het waarachtig belang van de Stad die ons dierbaar isluide verkondigen, dat wij den meesten prijs stellen op kenniservaringeerlijk heid gezond verstand, zedelijkheid en ernst bij hen, aan wien de publieke zaak wordt toevertronwd. Mannen die wat weten wat willen en onbeschroomd doen wat zij weten en willen, al zijn ze wat ongemakkelijk, stijfhoofdig en splin- terig zelf, zij verdienen vertrouwen en zullen dat niet be schaamd maken. Op die gronden, zoo beknopt en bescheiden mogelijk ont wikkeld, bevelen wij vier mannen aan, waaruit een keuze mis schien velen gemakkelijk zal vallen. We weten niet, of de benoemden geneigd zullen zijn zich die keuze te laten welge vallen. De tijdom zich te beradenduurt tot het tijd stip der beslissing en deze is afhankelijk van verschillende omstandigheden. Men mag zich nooit onttrekken aan een last, die in het algemeen belang wordt opgelegd, om redenen, die veelal geput zijn uit tijdgebrek; want als men zijn tijd goed weet te verdeelen schiet er altijd genoeg over om zulk een taak te vervullen. Alleen dan, wanneer men waarde hecht aan een "grooter of kleiner aantal stemmenwaarmede de verkiezing tot stand kwamis er aanleiding zich er van te onttrekkenofschoon men alligt in de mogelijkheid is om ook dat getal te wegen. Zijdie vragen buiten aanmerking te blijven, schijnen niet te begrijpen, dat zij omtrent anderen, die dit niet doen, de zeer onaangename veronderstelling aan de hand geven, dat zij wel in aanmerking willen komen. Noch het een noch het ander ligt in de bedoeling van de kieswet. Onder herinnering, dat de stembriefjes moeten ingeleverd worden Dingsdag 19 November a. s., van 'smorgens ten negen ure tot 's namiddags ten vier ure (niet tot 5 ure), wor den voor leden van den Gemeenteraad aanbevolen; 'T VJ-A.'L"

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1