Buitenlaiidscli Nieuws. jaren had ontboden om het nieuwe reglement te teekenen; op nieuw moeten allen dit hebben geweigerdbehalve zijdie tot de afdeeling Scheepsbouw behooren. Gelijke weigering zou den hebben betoond de studenten voor ambtenaar der eerste klasse, slechts één uitgezonderd die geteekend heeft. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.-In die baron Sloet van de Beele is den 4de October 11. te Point de Galle aangekomenterwijl Z.Ex. den 6de dier maand de reis, uaar Singapore zou voortzetten. Wij vernemen, dat onze voormalige sladgenooten Dr. J. G. van Oordt en N. N. J. Wetrens, muziekonderwijzer sedert eenigen tijd in de Kaapstad gevestigd, eerlang weder naar Nederland zullen terugkeereu. Van een geachte zijde wordt ons het volgende berigt: 1°. Verneem ik van den visiteur Carpentier, die in 1852 de bemanning der Noordsche Schoener Carpentier redde en op Workum bragt, dat, niettegenstaande hij driemaal zijn leven waagde en 400 schade had aan verlies van ankers etc.i hij noch door den kapitein bedankt is, noch tot heden toe die gelden heeft terug kunnen krijgen. 2°. Het kompas op ijzeren schepen wordt werkzaam gehou den doordien 2 magneteneen dwarsscheeps en een lang- scheepsdigt bij het kompas geplaatst, de werking van het ijzer op hetzelve tegengaande grootte der magneten en de afstand van het kompas worden door proeven geregeld dus kunnen niet volgens regels opgegeven worden. De afstand op de Californie is der overlangsche 120c onder een stompen hoek en der overdwarsche 90c bij beiden is het kompas boven de magneien. Het schip is 343 last, en de grootte der magne ten kan ik niet opgeven, omdat zij in houten kokers zijn ge sloten die tegen het dek geschroefd zijn terwijl het kompas in de bovendeksel der kap hangt. Nu is te weten te komen hoeveel ijzer aan het schip is gegaan. Een andere proefmag- neet is in de kerk aanwezig voor de vergelijking, in een juist passende blikken koker besloten, die 36 centimeters lang, 3c*breed en lc dik is. 3°. Het gebruik van een ijzer schip of liever hoe een ijzer schip in 't gebruik is, is veel voordeeliger wat reparatie aan gaat, alleen van Indie naar Holland groeit het zeer aan met allerlei gewassen, die dan met kurken, voorzien van mesjes of krab bers, die onder het schip doorgehaald worden er worden afge trokken. Een ijzer schip, vooral bij vocht van binnen, ab sorbeert natuurlijk niets, zoodat het vocht langs den binnen wand loopt, en dit hier, vooral voor het goed dat er tegen hangt, ligt zeer schadelijk is. In de warmte als alles openstaatverdwijnt de vochtigheid hier spoedig. Een klipperschip heeft ook het voordeel, doordien het scher per gebouwd is, niet zoozeer te stampen, doch kan ook min der laden echter zeilt het bij matigen wind snellerbij over vloed van wind als ieder op andere wijze gebouwde schepen. 4°. Iets omtrent de bakens der riffen in O. I.j die worden aangetoond door kleine kruisjes of paaltjes, waardoor ook het zeer naauwe vaarwater wordt aangetoond. Worden nu die paaltjes weggeslagendan duurt het wel vier maanden eer er soms een ander komt; dit is nu niets voor een bevaren ka pitein, doch voor een vreemdeling, die alleen op kaarten zeilt, zeer gevaarlijk, daar in de staat Sunda geen loodsen zijn en alleen op het 4de punt bij Anjer een licht is, zeer gevaarlijk. Hoogst wenschelijk was het dat overal tonnen of boeijen geplaatst werden en ook op St. Nicolaaspunt en Prinseneiland, ja ook op Sumatra, op de keizerspiek welke twee laatste punten met de Westmousson moeten benaderd wordenterwijl met de Oostmousson het klappereiland wordt gepeild en dus daar ook een licht moest zijn. Komt nu een schip 's avonds wegens be rekening bij die punten dan moet de geheele nacht gewacht worden voor het weer onder zeil kan gaan. Zeg gerust dat alle kapiteins jaren lang reeds de voorgenoemde bakenston nen en lichter, verlangen en menig schip daardoor niet zou stooten en zoo verongelukken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te S uur 44°, te 10 uur 43°. Vrijdag morgen te 6 uur 45°, te 8. uur 44°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 46°, te 4 uur 42°. Men meldt, dat het voornamelijk aan de tusschenkomst der Fransche regering te danken is, dat de voormalige Koning van Napels Frans II besloten heeft uit Rome naar Venetie te vertrekken. Zaturdag avond heeft de heer Pflug te Berlijn in zijn prachtige woning een schitterend bal gegeven aan de 112 jonge damesdie den Koning bij zijn plegtigen intogt in de hoofdstadna de krooning uit naam der hoofdstad het eerst hebben begroet. Er waren geen andere jonge dames genoodigd dan die bij gemelde plegtigbeid tegenwoordig waren geweest; allen droegen zij het costuum, dat in der tijd bij de inhaling van den Koning en de Koningin had gediend, versierd daar enboven met het geschenk hetwelk zij van den Koning als herinnering aan het feest hadden ontvangen en door allen aau een zwart en wit lint aan den linkerschouwer was gehecht. Verder trof men in de ruime zalen aan de hoogste civiele autoriteiten, de uitstekendste mannen in wetenschap en kunst, de voornaamste industriëlen en eeuige weinige officieren. Te 8 ure ving het bal aan, hetwelk tot 12 ure werd voortgezet; daarna begaven de gasten zich aan tafel, tot welk eiude in drie zalen een kostbaar souper was aangerigt. Na den afloop van het souper keerden de gasten naar de balzaal terug en zetteden het feest tot ruim 4 ure voort. Men verzekert, dat de Pruissische regering onderhande lingen met de Staten van het tolverbond heeft geopend met het oog op een hervorming van het toltarief, 't geen vóór L°. Januarij zou moeten tot stand komen. Pruissen wenscht langs dien weg de hervatting der onderhandelingen over het handelstractaat met Frankrijk te vergemakkelijken die nog niet definitief zijn afgebroken. Uit Keulen wordt gemelddat een scheikundige uit Hanover, Grobe geheetenhet voornemen heeft te kennen gegeven om een openbare voorlezing te houden over het bran den van koffijboonen. Genoemde heer Grobe is de leer toe gedaan van wijlen professor Harless, die van gevoelen was, dat niets meer heeft toegebragt om den roem van Venetie te verhoogen dan het feit, dat men aldaar sedert onheuche- gelijken tijden beter dan overal elders de kunst verstaat om koffij te branden. De heer Kuseladvocaat te Bruchsal, is te Karlsruhe verkozen tot lid der Tweede Kamer, zijnde de eerste Israëliet die tot lid van dit Staatsligchaam in Baden benoemd werd. Maandag heeft te Luik de verkiezing plaats gehad van een lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Bij die ge legenheid is de heer Frère Orban die zich aan een herkie zing moest onderwerpen door de aanvaarding der portefeuille van Finantien, herkozen met 1299 van de 1338 uitgebragte stemmen. De heer Alph. Vandenpeereboomdie in hetzelfde geval verkeerde, is te Yperen herkozen met 1361 van de 1421 stemmen. De Belgische regering heeft met de daarbij belang heb bende regeringen officiële onderhandelingen wegens den afkoop der Scheldetol aangeknoopt. Uit Parijs wordt berigt, dat de bekende staathuishoud kundige Prof. Michel Chevalier den heer de Germigny als president der Bank waarschijnlijk zal opvolgen, alsmede dat Pater Lacordaire, beroemd Fransch redenaar, is overleden. Volgens een te Parijs uit Lissabon ontvangen depêche heeft het afsterven van den jeugdigen Koning onder alle klas sen der bevolking diepen indruk gemaakt. De smart, die al- lerwege heerscht, is onbeschrijfelijk; alle winkels en openbare gebouwen zijn dadelijk gesloten, terwijl het volk naar de kerken stroomde. Alle zich op den Taag bevindende oorlogs- en koopvaardijschepen hebben tot teeken van rouw hun vlaggen ter halver stok geheschen. De Portugesche, Fransche en Engelsche schepen zullen ge durende twee dagen ieder uur een kanonschot lossen, van zonsopgang tot zonsondergang. Reeds hebben alle leden van het Corps Diplomatiek zich beijverd om een bezoek van rouwbe klag te brengen bij des Konings vader. De hertog van Oporte, geboren den 31 October 1838, zal als Koning den naam voeren van Dom Fernando II. Een Portugeesch fregat, aan

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2