N°. 329. Donderdag 14 November. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH MGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 ra. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtl naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.46m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WeihoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot proc. bij de arr.-rechtb. te Groningen Mr. J. Lohmantot ontv. der dir. bel. en° acc. te Ten Boer F. Obbes, thans te Haren en te Hallum F. M. J. van Qhert, thans te Wamel. Prof. Molinari vervolgde zijn rede van Donderdag 11. te Amsterdam gehouden met een ontwikkeling van het Engelsche belastingstelsel en van het daarop gegrond kiesstelselhetwelk hij als het beste en billijkste beschouwde, maar in Belgie evenwel geen ingang vond. Indien de Belgische regering aan de gemeenten afstond de helft der grondbelasting en van het personeeldan zou zij een te kort vinden in hare inkomsten maar die kan zij aanvullen door verhooging van accijnsen en directe belastingen, terwijl de gemeenten daardoor in staat zouden zijn gesteld, om zelve haar belastingstelsel te regelen. De plaatselijke inkomsten zouden dan niet, zooals nu alge meen drukkenzöowel op de plattelandsgemeenten als in de steden. In de gemeenten zou dan bovendiendoor het specia liseren der belastingen ieder weten wat hij betaalt en waar voor hij betaalt. Spreker meentdat men op het nu in Belgie aangenomen stelsel zal terugkomen en daarvan was de Bel gische wetgever evenzeer doordrongenvermits hij bepaald heeft, dat het slechts voor 4 jaren zou worden ingevoerd en het daarna zou worden herzien, daar men alsdan door de ondervinding het gebrekkige daarvan zal hebben leeren ken nen. Men zal er vooral op terugkomen, omdat men de nood zakelijkheid zal inzien, om de gemeenten tegentehouden in de steeds vermeerderende uitgavenvooral van de inproduc- tieven, welke in navolging van Frankrijk in de laatste tien jaren steeds zijn toegenomen. Hoe meer aan inproductieve uitgaven geschieden, hoe minder aan productieve kan worden besteed. Het beste middel is om de uitgaven meer te specia liseren opdat ieder den druk er van gevoelewant iedereen moet weten wat. hij betaalt en waarvoor hij betaalt. Na eene korte pause had er een gemeenzaam ouderhoud plaats waarvan we de hoofdbijzonderheden zullen mededeelen. Vervolg later). Zondag 11. heeft de inwijding van den Spoorweg van Maastricht naar Luik plaats gehad. Ten 9 ure 's morgens ver trok een extratrein van Brussel met een deel der genoodig- den op het banket, dat te Maastricht werd gegeven. Tegen half een uur stoomde men van Luik naar Maastricht met de Nederlandsche, Belgische en Pruissische genoodigden. Te Eys- den op Nederlandsch grondgebied werden zij door den Com missaris des Konings in de provincie Limburg welkom gehee- tenhetgeen door de gouverneur der provincie Luik werd be antwoord. Na het station Gronsveld gepasseerd te zijnzag men in de verte den schilderachtigen St. Pietersberg verrijzen en eenige minuten later reed men het station van Maastricht binnen. Dit gebouw was van buiten met bloemslingers en de vlaggen der beide Natiën versierd. In het station hadden zich twee muziekgezelschappen geschaardde zangsectie der Grande Harmonie en het koor der arbeiders van den heer Regout. Nadat de eerste vereeniging de Brabanijonne met bewonde renswaardige kunstvaardigheid had gezongen, heette de heer Clermont, voorzitter der Aken-Maastrichtsehe spoorweg-maat schappij de feestelingen met eenige kortemaar welgevoelde volzinnen welkom, en bood hun den eerewijn aan. De zang sectie der grande Harmonie voerde daarna op voortreffelijke wijze een hymne aan de vrijheid uit, die levendig werd toe gejuicht. Voor het station waren inmiddels een zeer groot aantal rijtuigen verzamelddie de feestelingenvergezeld door de tachementen kavallerie en marechaussees te paardbenevens de bovengenoemde zanggenootschappennaar het stadhuis geleidden. Een zeer talrijke menschenmassa had zich langs den geheelen weg geschaarddie met masthoornen versierd was, welke tropheën der driekleuren van beide natiën en de wapens van Luik en Maastricht voerden. Op het stadhuis, smaakvol met draperiende Nederlandsche en Belgische vlag gen versierd waar tusschen de buste van onzen Koning prijkte, wachtten de eerewijn en koorgezang, ditmaal van de Harmonie royale; hier werden de honneurs door den burgemeester Pijls waargenomen, die zich als uitmuntend gastheer van zijn taak kweet. De heer Brugmannlid der administratie van de nieuwe spoorweg-maatschappijbeantwoordde den gebragten welkomst groet. Had men tot hiertoe overal de meest hartelijke gast vrijheid en broederlijkheid ontmoet, dat alles werd overtroffen door het banket, dat in het in gewone tijden als lagere school dienende gebouw der Augustijnen moest plaats hebbenr^Tlet presidium der tafel werd door den heer Brugmann/bekleed* ter vervanging van den voorzitter baron von Rothschild van' u

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1