Bui ten land sch Nieuws. dendie hun het nieuwe reglement (er teekening voorlegdei 't welk zij eenparig weigerden. Maandag 9tond voor de arrond.-rechtb. te 's Graven- I i hage terecht een water- en vuurverkooper te Delft, beschul digd van bedriegelijke opligting en onwettige uitoefening van een tak der geneeskunst. In de gemeenten Rhoon Poortugaal en Pernis waren verschillende personen, die zich waanden be- tooverd te zijn en daarvoor bij den beschuldigde hulp kwamen inroepen in wien zij al hun hoop stelden en die hun genees middelen toediende, bestaande uit poeders, vervaardigd uit afval van ijzer- en kopervijlselvermengd met roe9t en zand, afkomstig uit de geweerfabriek te Delftwaarvoor hij f 2 3 het stuk berekende. Het Openbaar Ministerie heeft veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf geëischt. De dag van Vrijdag jl. was voor den koetsier van Jhr. van der Heim van Duyvendijke, J. Marsieeen ware feestdag. Bij gelegenheid, dat hij 25 jaren onafgebroken in dienst van zijn meester was geweest.werd hij met zijn betrekkingen ten huize van den heer van der Heim ontvangenalwaar zich de familie vereenigd bevond. Den oppassenden, trouwen dienaar werd toen onder een gepaste toespraak een prachtig geschenk in zilver tot aandenken aangeboden. Ook de leden der familie van der Heim vereerden hem met geschenkenterwijl het be stuur der vereeniging tot verbetering van den werkenden en dienstbaren stand te 's Gravenkage hem in een vleijenden brief met dezen plegtigen dag geluk gewenscht heeft. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Gra- veuhage zal Donderdag worden ten tooneele gevoerd door de artisten van Z. M. hoftheater: Par droit de conquête en l'Antographe, beide comedies. Uit de openbaar gemaakte officiële statistiek van den handel en de scheepvaart van het Koningrijk der Nederlan den over het j tar 1860 ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De eindcijfers der statistiek over 1860 wijzen allervoordee- ligste uitkomsten aan; vergeleken toch met 1859, vindt men dat in 1860 de waarde van den algemeenen invoer is ver meerderd met f 52,595,439de invoer tot verbruik met f 27,690,189; de algemeene uitvoer met 32,709,373, de uit voer uit het vrije verkeer met f 9,353,647, en de doorvoer met f 23,355,726. Tot de vermeerdering van den algemeenen invoer hebben voornamelijk toegebragt: droogerijenkatoenen garens, wollen garens, tarwe, rogge, hout, huiden, ijzerwerk enz., ongesponnen katoen haardascholie van zaadrijst en padie, tabak, thee, verfwaren, wijn en olie. Tot de vermeer dering der waarde van den algemeenen uitvoer hebben voor namelijk bijgedragen eetbare boter, droogerijen, katoenen ga rens, wollen garens, tarwe, rogge, indigo, kaas, ongespon nen katoen, manufacturen, rijst, ruwe cn geraffineerde suiker tabak, ruw vlas en wijn. Van bijna al deze artikelen is ook de uitvoer uit het vrije verkeer toegenomen. Belangrijk min der werd uitgevoerd zoowel in het algemeen, als uit het vrije verkeer aan goud en zilver 5,000,000 en aan ruw ijzer bijna f 3,000,000. Van de voornaamste voortbrengselen van land bouw en nijverheid werd in 1860 meer dan in 1859 uit het vrije verkeer uitgevoerd 4,600,000 ponden eetbare boter, 31,899 vaten gedistilleerd; 2,700,000 ponden kaas; 900,000 garan- cine en colorine; 5,846 stuks hokkelingen en kalveren11,711 stuks varkens; 2,400,000 ponden geraffineerde suiker en 3,700,000 ponden ruw vlas, terwijl van die voortbrengselen in 1860 minder dan in 1859 werd uitgevoerd 500,000 ponden meekrap (alizari en gedroogde racin), 500,000 ponden onbe- roofde fijne meekrap; 3,258 stuks ossen, koeijen stieren en vaarzen; 7,310 stuks schapen en 3,265 lammeren. De invoer ter zee is, in vergelijking met 1859toegenomen. De uitvoer ter zee is nagenoeg gelijk met 1859 gebleven. De doorvoer van de zee- naar de zeezijde is iets vermeerderd even als die van de land- naar de zeezijdedie van de zee- naar de landzijde is iets verminderdterwijl die van de land zijde omtrent gelijk is geb'even. Men verneemt dat de hoogwaardige heer J. Brinkman tot proost van het kapittel van Haarlemde hoogwaardige heeren Frankenmölle, pastoor te Haarlem, en Snikkers, re gent van het Seminarie Hageveldtot kanunniken, en de hoogwaardige heer Frankenmölle tevens tot penitentier zijn benoemd. In de zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden Woensdag is met 59 Tegen 2 stemmen goedgekeurd het ontwerpreglement voor den polder Zevenhoven; - voorts 17 polderreglementen, de aangegane schikking met de nieuwe eigenaren van het Dagblad van Zuid-Holland en's Gravenhage, de voordragt tot gazverlichting voor het kantoor van de Mal- legatsluis en die tot het verleenen van een subsidie van f 7035 aan het gemeentebestuur van Stompwijk tot verbetering van den weg tusschen Stompwijk en Soeterwoude. Donderdag aan de orde de voorstellen tot het verleenen van subsidie in het belang van het openbaar lager onderwijs. Op grond van Z. M. besluit van den 11 Februarij 1859, N°. 41, is aan den serg. F. van Golden, van het 1ste bat. 4de reg. inf., alhier in garnizoen de gouden medaille en de aan die onderscheiding verbonden gratificatie van f 50 toe gekend voor door hem volbragte 36-jarige onafgebroken eer lijke en militaire dienst. Door het collegie van Notabelen der Nederd. Herv. gem. alhier zijn Dingsdag avond tot nieuwe leden der Gemeente- Commissie benoemd de volgende Heeren: S. A. Meerburg, Prof. J. H. Stuffken, H. Zaalberg, Mr. C W. HubrechtMr. G. G. van Buttingha Wichers, P. H. Baron Taets van Ame- rongen P. L. Tichler en Prof. C. G. Cobet. Dingsdag avond is alhier overleden in den ouderdom van 49 jaren de heer Willem Wolters, Directeur der Kon. Nederl. GrofsmederijRidder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van St. Stanislaus van Rusland. Hij bezweek aan de gevolgen eener ernstige kwaalen eindigde zijn rusteloos leven in het belang eener inrigting tot welker bloei hij wel niet het minst werkzaam was. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Woensdag morgen te 6 uur 41°, te 8 uur 44°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 2 uur 52°, te 4 uur 48°. Uit Londen schrijft men het volgende aan een onzer dagbladen: Punch vroeg onlangs aan zijn lezers: wat is wel het toppunt van eigenliefde? en haastte zich daarop te ant woorden: de eerwaarde heer Spurgeon predikende over den Gorilla. Deze aardigheid bragt mij een verzuim jegens uwe le zers te binnenen om het te herstellen vraag ikin navol ging van een geacht Fransch tijdschriftdat mij dezer dagen in handen kwam, welken indruk zou het wel te weeg bren gen, wanneer uwe courant eens aankondigde: Maandag aan staande zal de gevierde redenaar N. N., in de Groote Kerk alhier een predikatie houden over den Olifant der Diergaarde. Daarna zal een kinderkoor gewijde liederen zingen. Prijzen dar plaatsen enz."? Welnu Reeds sedert 1 October kunt ge van tijd tot tijd in onze bladen de annonce lezen: dag aanstaande, te half acht ure, zal de eerwaarde heer C. H. Spur geon prediken over den Gorilla en over het Land dat door dezen grooten aap wordt bewoond. De predikatie zal worden opgeluisterd door prachtig, van achteren verlicht plaatwerk, en een opgezet exemplaar van het dier, door den heer Du Cbaillu den redenaar goedgunstig ter leen gegeven. Een koor van vijf honderd kinderen zal een keur van gewijde liederen voordragen. Prijzen der plaatsen: één shillingtweede rang six pence. Besproken plaatsen 2 sh. 6 enz. Geen enkele der vromen is door deze aankondiging geër gerd en al steken onze dagbladen met Punch aan het hoofd ook dapper den draak met Spurgeons vreemde keus van tek sten (zijn eerwaarde behandelt namelijk ook andere onderwer pen op dezelfde wijze) de nieuwe tabernakel, die nagenoeg 10,000 personen kan bevatten, is telkens geheel bezet. De philantropiscbe iurigtingen en gezelschappen der hoofdstad va- reu er wel bij, want de lieer Spurgeon behoudt niets voor zicli zelve. Hij voorziet in zijn eigen onderhoud door vrijwillige bijdragen en geschenken zijner gemeente die hij bij zijn gewone oefeningen des noods van den preekstoel vraagt. Onlangs nog bedankte bij daar een onbekenden gever, die zijn vrouw eenige kleinodiën had gezonden, maar hij voegde er bij, dat een luijermand in de gegeven omstandigheden welkomer ïob

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2