NV 528. Donderdag 7 November. A°. 18(1.1. Binnenlandsch Nieuws. fi r s LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel ]meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35* Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 ra. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u,; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat: 'sirtorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. '«avonds te 8 u. 10 m.Opst-Indi9che Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Ri|ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 ti. 30 m. av Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubcpaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9'2 Bur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ridmeester bij het 5de reg. dragonders den lsten luit. Jhr. F. A. Meijer, werkzaam bij de Koninkl. Milit. Akad. en tot ridder der militaire Willemsorde 5de klasse den Sergeant der sapeurs E. H. Schauselaar en de Korporaal P. F. J. O. de la Raparlier, bij het leger in Neen. In die. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid der 1ste klasse bij de geneeskundige dienst der landmagt den offic. van gezondheid der 2de klasse W. F. H. Westeneng; en voorts goedgevonden den lsten luit. W. F. W. van Riemsdijk van het wapeu der genie voor den tijd van drie jaren te detache ren bij de landmagt in West-Indieten einde op het eiland Curasao met de werkzaamheden tot het genie-departement be- hoorendedaaronder tevens begrepen de publieke gebouwen wegen enz., te worden belast. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft een rustigen nacht gehad. De beginnende beterschap, die gisteren vermoed werd bevestigt zich heden Woensdag. Gedurende het eerste gedeelte van de Zitting der Tweede Kamer van hedenheeft de heer Dullertbij afwezigheid van den heer van Reenenhet voorzitterschap bekleed. Men ver neemt, dat de heer van Reenen heden morgen bij Z. M. den Koning ten gehoore is ontvangen. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de opheffing van het Staatscollatierecht verklaarde de heer Thorbecke, dat hij niet behoeft te zeggen, dat hij zich over deze voordragt zeer verblijdtzoo hij eenige opmerking heeft te makenhet zou zijn in den considerans van het eenige artikel. Welligt zou hij daar een wijziging van groot gewigt in bedenking geven. Spr. wijst op de plaats in de Memorie van Beantwoording (bl. 3.), waar gewag wordt gemaakt van de "voorbereidende maatregel," door het Dept. der Herv. Eeredienst genomen tot herziening van de provinciale regle menten op de administratie der kerkelijke fondsen van het Hervormde kerkgenootschap, waarmede men in verband wenschl te brengen een herziening van de met deze aangelegenheid m verband staande besluiten en verordeningen. Daarover nu heeft Spr. eenige opmerkingen. Het dept. der Herv. Eere dienst kan inderdaad genoemd worden een archief van de meest wonderlijke besluiten. Men zou 't ook kunnen noemen een kabinet van zeldzaamheden. Nu wenecht hij bij dezen Minister aantedringen op een zooveel mogelijke opruiming van hetgeen niet werkelijk meer met een goede huishouding strookt. Zoo wil hij een voorbeeld bijbrengen: hij vindt in het Staats blad algemeene maatregelen van inwendig bestuur van 1824>, volgens welke alle kerkbesturen en kerkelijke administra- tien zich zorgvuldig hebben te wachten van eenige beschik kingen te nemen omtrent onderwerpen welker bezorging mea niet uitdrukkelijk bij bestaande wetten, reglementen, orders of instructien heeft opgedragen. Daaruit zijn voortgevloeid de reglementen op de administratie van kerkelijke fondsen, welke de Minister aan een herziening wil onderwerpen. Spr. gewaagt er van met te meer voldoening, omdat hij reeds voor 15 jaren in publieke geschriften oorlog heeft gevoerd tegen die regle menten. Zij heeten provinciale reglementenmaar ze zijn eigenlijk algemeene maatregelen van inwendig bestuur, gewij zigd voor onderscheidene provinciën. Nu heeft hij nooit die besluiten in hun geheel onder de oogen gehad slechts enkele en wel zonder hoofd, zijn in het Staatsblad verschenen. Is nu de Raad van State daarover gehoord? Op welken grond, op welke considerans berusten zij? Men vraagt dus: waarop steunen die reglementen Het Souverein besluit van LS14 be perkt het Staatstoezigt tot de beschikkingen van financielen aard, en daaruit is art. 195 Grondwet voortgevloeid. Zijn nu de latere reglementen, die van 181924, in overeenstemming met. de Grondwet voor 1814? Neen, de strekking van die regiemeuten is uitsluitend om regels van administratie vast te stellen op de kerkelijke fondsen in het belang der kerk genootschappen zelve. Dus de Koning heeft niet georganiseerd eenig toezigt van staatswegeanders dan in het belang van de kerkgenootschappen. Een andere vraag is nu: welk is het doel van de herziening der reglementen Spr. toetst wijders die reglementen aan de Grondwet vau 1848, waarmede zij volstrekt niet in overeenstemming zijn. Maar wat ook van die reglementen zij of worde, de regels moeten niet anders zijn dan een gemeen recht. Als er eenig staatstoezigt moet blijven bestaan, dan moet het een en hetzelfde zijn voor alle kerkgenootschappen Op het adres van de Studenten der Delftsche akademie tot wijziging ven sommige bepalingen der nieuwe regeling is afwijzend beschikt. De studenten van het 4de studiejaar zijn daarop Maandag avond bij den directeur der akademie ontbo-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1