Dingsdag 5 November. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12». Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 ti. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u.45 in.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rsiks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en lFetkouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kante-order Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 uur en van 30 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 UQr. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique Mr. D. J. Mackay en tot ontv. der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eysdenland A. van Seemt te Oud Vroenhoven en in diens plaats J. P. Janssen, tbans te Eysdenland. Nopens den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje was bet berigt van Zondag morgen gunstiger. De Prins had den nacht wat rustiger doorgebragt en de ontsteking van mond en keel had zich niet verder uitgebreid. Z. K. H. be vindt zich overigens zeer zwak. - Het bulletin van Maandag morgen luidt, dat de toestand geen bijzondere verandering beeft ondergaanen de nacht tamelijk rustig is doorgebragt. Algemeen is het gerucht in omloopdat er verschil van gevoelen tusschen de Ministers heersebt over de koloniale aan gelegenheden dat dit verschil, reeds sedert eenigen tijd ont staan, voorduurt en dat het eerlang, welligt spoedig, tot een ontknooping komen zou. Men wil zelfs weten, dat eenige Mi nisters hun portefeuilles reeds ter beschikking des Konings zouden gesteld hebben. Wij deelen een en ander bloot als ge ruchten mede. Bij de Regering zou het voornemen bestaan om een aanzienlijk getal troepen naar Banjermassing te zenden. Reeds zoude daartoe door het departement van Marine de noodige bevelen zijn gegeven en eenige schepen in gereedheid worden gebragt, om een detachement van ongeveer 1000 man matro zen en mariniers naar Indie overtebrengen. Men zegt, dat in het begin van het volgende jaar de beide bataillons grenadiers weder van beerenmutscn maar van kleiner model zullen worden voorzien. Bij de onderscheidene corpsen infanterie en vesting-art. van het leger zijn de lakensche handschoenen naar Pruissisch model ingevoerd. Aanstaanden Dingsdag zal door Jhr. Ridder van der Heim van Duivendijke, Staatsraad-Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Hollandeen diner worden aangeboden aan een deel der Provinciale Staten. Het dubbelwerken langs ééne draadwaardoor de tele grafische correspondentie zeer wordt bespoedigd, is Vrijdag hij wijze van proefneming tusschen Amsterdam en Brussel aangevangen. Naar wij met genoegen vernemen is dezer dagen dooi de jury van de Algemeene Nationale Tentoonstelling van de Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem gehouden, een der twee gouden medailles, door haar uitge loofd, toegewezen aan den heer J. M. van Kempen, eigenaar van de Kon. Ned. fabriek te Voorschoten, In den afgeloopen week is door de timmermans-, met selaars- en vcrwersbazen te Deventer besloten, om met 1°. Januarij 1862 hun werklieden naar hun ijver te klassificeren en dienovereenkomstig te beloonenwaarbij is bepaald dat het hoogste loon van timmerman of metselaar zal bedragen 9 cent, van een verwer 8 cent en van een opperman 7 cent per uur, zoodat zij, die zicli met ijver op hun werk toeleg gen één cent per uur meer dan thans kunnen verdienen. Voorts zullen alle knechts voorzien moeten zijn van een boekje, waarin de meester, bij wien zij werken, hun gedragverdien sten enz. aanteekent. Verder is bepaald dat de meester voor zijn verdienste zal genieten twee cent per uur op iedere knecht, even als dit nu plaats heeft. Ter bevordering van de nieuwe bijbelvertaling is aan den Secretaris jvan de Synode der Herv. Kerk een renteloos voorschot van 100 ter hand gesteld. In een zamenkomst van der gecommitteerden tot de vertaling van het Oude Tes tament, op 8 en 9 October II. te 's Gravenhage gehouden, zijn in behandeling geweest de afgedrukte proeven van verta ling der bijbelboeken Ezra, NehemiaJona en Nahum, met de inleidingen, aanteekeningen en gelijkluidende plaatsen. Een vervolg van opmerkingen betreffende de grondslagen van ver taling zal worden gedrukt en aan de gezamenlijke bijbelver talers, zoo voor het Nieuwe als voor het Oude Testament, medegedeeld. Een volgende zamenkomst in den zomer van het volgend jaar wordt gewenscht en voorbereid. Omtrent den brand in den Haarlemmermeerpolder verneemt men dat een der knechts, op de bouwhoeve in dienst, in hechtenis is genomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags ten 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Zondag 's morgens te 6 uur 34J, te S uur 37°, te 12 uur 46°, des namiddags te 2 uur 51°, en te 5 uur 45°, 's avonds te 8 uur 43° en te 10 uur 42°. Heden Maandag morgen te 6 uur 41°, te 8 uur 46°, te 12 uur 47*, te 2 uur 46° en te 4 uur 48e.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1