üüitenlandscli Nieuws. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool» 2. M. de Koning, gisteren avond in de residentie terug gekeerd, heeft zich, na door H. M. de Koningin te zijn ver- 'welkomd, onmiddelijk met H. M. begeven naar Z. K. H. den Prins van. Oranje, die heden Zaturdag een onrustigen nacht beeft gehad. Z. K. H. Prins Frederik heeft den heer J. de Bruine, stationschef van den Hollandsche Spoorweg te Rotterdam, als blijk van tevredenheid en aandenken een prachtig gouden ho- rologie en ketting geschonken. Heden Zaturdag hebben de afdeelingen der Tweede Kamer zich bezig gehouden met het onderzoek der wets voord ragt nopen» de invoering der rechterlijke inrichting. De audiëntie van Z. Exc. den Minister van Oorlog zal op Dingsdag 5 November aanstaande geen plaats hebben. Ingevolge art. 64 van de Provinciale wet, zullen aan staanden Dingsdagden 5 November, de najaarsvergaderin gen van de Staten der onderscheidene provinciën door de Com missarissen des Koniugs in de hoofdplaatsen worden geopend. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot de benoeming van een hoogleeraar in de letteren en van een in de rechten bij het aldaar gevestigd Athenaeum. De heer A. S. Roos, dezer dagen te 's Hage overleden, heeft zijn geheel vermogen na aftrek van legaten aan het Israelitsch weeshuis aldaar vermaakt. Onder de legaten zijn onderscheiden aan audere liefdadige inrigtingen, als: het Isr. Oude mannen en vrouwenhuis, het Isr. armbestuur, de Isr. armenschoolde vereeniging tot bevordering van ambachteu onder de Israëlieten, het Isr. leenfondshet Ned.-Prot.-Isr. armbestuur, de Herv., R. Kath. en Luth. diakonien de Herv. en R. Kath. armen te Scheveningen. Aan het kerkbestuur der Isr. gemeente heeft hij een legaat vermaakt groot 10,000, 2J- pCt., waarvan de renten steeds tot een weldadig doel zul len moeten si rekken. De man, steeds zeer nederig, heeft zichzelven al die wel daden niet willen toeschrijven, en daarom in een verzegelden brief te kennen gegeven dat zijn vroeger overleden broeder en zuster hem zoodanigen last hadden opgedragen. Door een weldoener, wiens naam de bescheidenheid ver biedt te noemen, is de aanzienlijke som van ƒ5000 ter be schikking gesteld van heeren regenten van het NederJ. Israel, jongens Weescollegie te Amsterdam, als bijdrage in de kosten voor het nieuwe gesticht, dat regenten op het door hen on langs aangekochte terrein in de 'Zwanenburgerstraatzullen doen bouwen. Als een voorbeeld van buitengewone zwaarte op jeugdi gen leeftijd meldt men, dat te Groningen iemand woonachtig is, die, 19 jaren oud zijnde, 192 pond zwaar is. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel zijn na afgelegd examen als kandidaten tot de H. dienst toegela ten de heeren G. J. Vos, F. J. J. Prins en H. Knotnerus, kand. in de Godgeleerdheid aan de Utrechtsche Hoogeschool. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Hilver sum door Ds. H. C. G. Schijvliet te Loosduinenen bedankt voor het beroep naar Koudekerke door Ds. G. M. Hoogerzeil te 's Heer Abts- en Sinoutskerke- naar Schoonrewoerd door Ds. J. B. Nijhoff te Nieuw-Loosdrecht- naar Anjum door Ds. J. C. Eykman te Rinsumageest en naar Bleskensgraaf door Ds. J. W. Geselschap te Aalburg. Beroepen bij de Herv. gem. te Woudsend Ds. J. C. Eykman te Rinsumageest en te Midwolde den kandidaat Dr. A. Boon. Tot hulpprediker te Rauwerd en Insum is benoemd de kandidaat A. Klinkenberg. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Aalsmeer op den Zijdweg de heer S. D. Gorter; - aan den Burg op Texel de heer A. W. Huidekoper, en aan den Hoorn op Texel de heer G. L. Frerichs, welke deze beroepen hebben aangenomenzijnde de betrekking van hulp prediker te Edam aan den heer J. de Vries en te Broek op Langendijk aan den heer A. Wijbrands opgedragen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Zaturdag morgen te 6 uur 88°, te 8 uur 40°, te 12 uur 44°, 's namiddags te 2 uur 43°, te 4 uur 42°. Maandag ochtend is te Weenen een proef genomen door de artillerie met het beschieten van den Martellotoren naar de plannen van den Aartshertog Maximiliaan von Este,inde nabijheid dezer hoofdstad gebouwd, ten einde te zien in hoe ver dergelijk verdedigingspunt bestand is tegen het nieuw ver beterde zware geschut. De muren van dezen toren zijn twee vademen dik, van de beste steensoort bomvrij gebouwd. De kosten van den bouw hebben ruim IJ millioen florijnen be dragen en de Aartshertog hield zich in der tijd zoo zeer overtuigd van de stevigheid van den bouw eens torens naar zijn plannen ingerigt, dat hij voor eenige jaren in Opper- Oostcnrijk rondom Linz 32 dergelijke torens op eigen kosten heeft doen bouwen. De proeven zijn genomen in tegenwoor digheid van den Keizer, de Aartshertogen en een groot aantal officieren van verschillende wapenen. Omstreeks 10 ure werd een aanvang gemaakt met het beschieten van den toren uit een bresbatterij, gewapend met 9 stukken geschut van zwaar kaliber op een afstand van 3000 pas, en des namiddags te 4 ure was een groot gedeelte tot een puinhoop geschoten. LI. Maandag is een aanslag gepleegd op het leven van den geestelijke, verbonden aan dc groote gevangenis te Wee nen. Terwijl hij de mis bediende werd hij onverwacht aange vallen door een jongeling van 17 jarenvoor korten tijd wegens diefstal tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ge lukkig stuitte het mes, waarmede de misdadiger de geestelijke in den hals poogde te verwouden, op het misgewaad af, zoo dat de kwetsuur weinig te beteekeuen heeft. De oorzaak dezer poging tot moord, is tot heden onbekend. Men acht het waarschijnlijk, dat Keizer Napoleon in het volgend jaar op het. slot te Brühl aan den Rijn het hem dooi den Koning van Pruissen gebragt bezoek zal komen beant woorden. Aan den beroemden bouwmeester sir Joseph Paxton is naar men verneemt, door de Fransche Regering het ontwer pen van een kristallen paleis opgedragen dat op een hoogte nabij St. Cloud zal worden opgerigt en voor de wereldtentoon stelling in 1865 dienen moet, welke die Regering verlangt dat alles overtreffen zal wat vroeger van dien aard gezien zal wezen. Een koepeldak, ter hoogte van 500 voetenen van zoo danige uitgestrektheid dat het de beide thans te Kensington opgerigte gebouwen zou kunnen overspannenmoet dit gebouw overdekken. Men zegt dat het uitvoerig plan van dit tentoon stellingsgebouw op de Londensche tentoonstelling ter bezigti- ging liggen zal. Koningin Victoria heeft den tegenwoordigen gouverneur van Britsch iGuyana, den heer P. E. Wodehouse, benoemd tot gouverneur der kolonie aan de Kaap de Goede Hoop. Dingsdag 12 November, 's morgens te 9 ure 27 minuten zal volgens den bekenden sterrekundige Levrier zich een zeer zeldzaam luchtverschijnsel voordoende planeet Mercurius zal, op het oogenblik dat zij de zon snijdt, kunnen waargenomen worden. In den loop dezer eeuw zal dit verschijusel nog vier malen plaats hebben, en wel in de jaren 1878, 1881, 1891 en 1894. Toen de nieuwe Engelsche Orde der Star van Indie o. a. ook aan den Nizam van Hyderabad verleend werdhad men er niet op gerekend dat hij, zoo als nu uit een van daar ont vangen berigt blijkthet aannemen er van zou weigerenom dat zijn godsdienstige gevoelens hem het dragen van eeu beeldtenis en van een fluweelen kleed verbieden. Een te Oran (Algerie) verschijnend dagblad behelst het berigtdat aldaar binnen kort een zeer vreemdsoortig rechts geding zal worden behandeld. Verschillende vrachtrijders zijn namelijk voor de rechtbank van politie gedagvaardals be klaagd van geweigerd te hebben, om de guillotine van Mersé- el-Kebir naar Tlemeen te vervoeren. 2 November. - In het Romeinsch en Hedendaagsch Recht den heer J. Zylstravan Harlingen met een academisch proefschriftgetiteldBijdrage tot de leer van den Commis- siehandel,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2