BIJBELLEZINGEN TEN KATES K0MPLEETE DICHTWERKEN. Advertenliën. innerd, dat hun inrigtingen zullen worden gesloten als zij tot onmatig gebruik van wijnen of geestrijke vochten aanzetten of wel aan beschonkene personen tappen. Voor zooveel de dronkenschap zich in het openbaar vertoont en aanleiding mogt geven tot ergerlijke toorieelen of rustverstoring op den publieken weg, zijn de plaatselijke autoriteiten bij magte om zulks te voorkomen en des noods de schuldigen te arresteren. Onder de geruchten te Parijs in omloop behoort dat de regering voornemens is in het begin van het volgende jaar Je 4| pCt. schuld in een 3 pCt. fonds te converteren. Te Parijs blijft men veel spreken over een huwelijk tus- schen den Prins van Oranje en Prinses Anna Murat. Men voegt er zelfs bij, dat de Keizer in dat geval aan de Prinses twee millioen ten geschenke zal geven. De Morning Post deelt de definitive besluiten van het Engelsche gouvernement omtrent de expeditie naar Mexico mede. "Wij gelooven te kunnen mededeelen, zegt dit minis teriële orgaandat, overeenkomstig de bepalingen eener eerst daags te sluiten overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en Spanje, de naar Mexico te zenden expeditie bestaan zal uit drie eskaderswaarvan een door ieder van die drie mogend heden wordt geleverd. Men verneemt verder, dat, ten einde aan de in Mexico verblijf houdende buitenlanders dadelijke en afdoende bescherming van have en leven te verschaffen het Spaansche en het Fransche gouvernement besloten hebben insgelijks 6000 man troepen naar Mexico te zenden, waarvan 5000 door Spanje en 1000 door Frankrijk zullen worden geleverd. Het is te verwachten, dat het Britsche gouvernement van Mexico in de eerste plaats herstel van het gepleegde onrecht zal vor deren en indien dit wordt geweigerdvergunning aan parti culieren zal geven om hun schade op de schepen en goederen van Mexico te verhalen. Mogt Engeland vervolgens Vera-Cruz innemen, die haven als waarborg in bezit houden en de kust blokkerendan zou het niets doenwaarover Mexico uit het oogpunt van het volkenrecht zou kunnen klagen. Naar men verneemt wordt de voorgenomen expeditie door het gouverne ment der Unie volkomen goedgekeurd. Of deze goedkeuring onder andere omstandigheden wel zoo volmondig zou geweest zijn, schijnt twijfelachtig, wanneer men bedenkt hoe krachtig Monuoe's stelregel, welke alle inmenging der oude wereld in de zaken der nieuwe wraakt, vroeger door de Vereenigde Sta ten werd volgehouden. In alle gevalle kan het de wensch van het Noorden niet zijn, Mexico bij de afgescheiden Staten te zien inlijven; deze inlijving nu zal door de tusschenkomst der Europescbe mogendheden even onwaarschijnlijk wordenals het verkrijgen van Cuba hetzij met geweld of bij koopwaar naar de staatkunde der Vereenigde Staten sedert het jaar 1824 bestendig heeft gestreefd. Berigten uit New-York van den 15den October melden dat volgens de jongste rapporten uit Norfolk de vloot der separatisten zamengesteld uit kanonneerbootenhet Bonds- eskader, dat de haven van New-Orleans blokkeerdeheeft aan gevallen. Na een hevig gevecht werd een vaartuig in den grond geboord en moesten de overige booten op het strand loopen. Het stoomschip Nashville, aan welks boord de com missarissen der zuidelijke stateD die naar Frankrijk en En geland worden gezonden, de HH. Mason en Slidell zich be vinden, is met geweld door het eskader, dat de haven van Charleston blokkeert, heen gedrongen. Men schrijft uit Jeruzalemdat de Iman der moskee van Omar, een persoon die bij zijn geloofsgenooten in hooge ach ting staat, deze heeft aangespoord om het plan van de door graving der landengte van Suez ijverig te bevorderen. Tevens is uit Egypte het berigt ontvangendat het Siameesch ge zantschap te Alexandrie is aangekomen en een audiëntie bij den onderkoning gehad heeft. Bevallen van eene welgeschapen Mocli- ter M. S. TIN HOLT ^geliefde echtge- noote van C. A. DROS. Delft, 23 October 1861. Het BESTUUR van de Afdeeling Leg denvan het Nederlandsch Bijbelgenoot schap, maakt bekend, dat in den aan staanden winter wederom voor de arbeidende volksklasse zullen ge houden worden eiken Dingsdag-avond van 89 uur in het Kerklocaal van het Ned. Herv. Weeshuis, en dat er gelegenheid zal gegeven worden om zich tot bijwoning dier Lezingen te laten inschrijven in de Consistorie-Kamer der Hooglandsche Kerk, Dingsdag 29 en Woensdag 30 October e. k., van 1 tot 3 uur. Leiden, 24 October 1861. Het Perceel aan het Rapenburg te Legden Wijk IV. N°. 593, op 19 October 1861, in het Heeren-Logement aan den Burg aldaarten overstaan van den Notaris Mr. H. OBREEN geveilden in bod gebragt, op7700.—. Is nader verhoogd met. u 250. Nadere information zijn te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris aan den Ouden Singel, Wijk V, N°. 348, alwaar verhoogingen worden aangenomen tegen genot van één vijfde van iedere verhoo ging zullende de afslag en toewijzing plaats hebben op Zaturdag 26 October 1861. Het is thans vijf-en-twintig jaren geleden, dat J. J. L. TEN KATE toenmaals eem vijftienjarig jongeling door de uitgave van zijnen eersten Bundel het Vaderlandsch Publiek de belofte gaf, dat weldra de rij onzer Dichters met eenen zou vermeerderd worden, die geene onwaardige plaats in hun midden zou innemen. Menig nieuwe Verzameling, die in den loop dier jaren den eersteling volgdebevestigde de verwachting, dat de belofte geene ijdele was geweest; en waar er tegenwoordig sprake is van Neêrlands meest gelezen en geliefde Zangers, vergeet men den naam van den Dichter van Ahasverus en De Watergeuzen, van de Legejiden en Christen Harptonén, den tolk van TORQUATO TASSO, niet. Intusschen zijn de Dichtwerken van TEN KATE bij zóó veelvuldige uitgevers in het licht verschenen en is hun kopijregt zóózeer van de eene hand in de andere overgegaan, dat, ter wijl sommigen een' tweeden en derden druk hebben mogen beleven, anderen slechts ineen' betrekkelijk kleinen kring bekend zijn geworden zoodat slechts weinige liefhebbers die niet tegen de moeiten en kosten des verzamelens opzagen de vrij breede reeks zijner Gedichten bij elkander bezitten. In de dagen als de onzewaarin de vernieuwde liefde voor Nederlandsche Dichtkunst tot de verblijdende teekenen des tijds behoort, waarin CATS en VONDEL herdrukt, BILDER- DIJK en DA COSTA, TOLLENS en BEETS, VAN LENNEP en SCHIMMEL, om van an deren niet te spreken, in volledige uitgaven in wijden kring verspreid worden, is het den Ondergeteekende wenschelijk voorgekomen, om, naar veler uitgedrukt verlangen, de Ce* dichten van TEM K.A.TE mede uit hunne verstrooijing te verzamelen en in eene konipleete uitgave het Vaderland aan te bieden. En toen hij zich nu allereerst van des Dichters goedkeuring en medewerking verzekerd hadaarzelde hij niet zich de vele zorgen te getroosten, die aan eene onderneming' als deze noodzakelijk verbonden zijn. Het is hem aanvankelijk gelukt, de zwarigheden te overwinnen, die hem bij de volvoering van zijn plan niet zelden belemmerend in den weg kwamen, zoodat hij zich vleijen mag, binnen betrekkelijk korten tijd misschien op enkele vertalingen na de volledige uitgave het licht te doen zien. De Dichter zelf heeft de leiding der uitgave op zich genomen en zijne Gedichtenniet zelden herzien en gerangschikt in verschillende rubrieken reeds geheel voor de pers in gereedheid gebragt. De Ondergeteekende vertrouwt, dat de uitkomst leeren zal, dat hij zich niet bedroog, toen hij, bij het aanvaarden van deze uitgebreide onderneming, op den goeden smaak zijner Landgenooten en hunne sympathie met eenen Dichter rekende van wien zij weten dat hij hen liefheeft, en wien zij den dank voor menig nuttig en genotvol oogenblik niet ligtelijk zullen onthouden. A. W. SYTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3