Buitenlandsch Nieuws. lulaire rijtuig tol overbrenging van gevangenen naar de arrondis- sements-rechtbank gebruikt. Het beantwoordt volkomen aan de verwachting. Voortaan zullen de gevangenen derhalve niet meer van het lokaal der gevangenis naar het rechtsgebouw behoeven te loopen en ook niet meer voor het publiek zigt- baar zijn. Uit 's Hage luiden de berigten over het eerste optreden van Mile. Macé Cenesforte chanteuse, als Kachel in Halevy's //la Juive," algemeen zeer voldoende, en zou deze zangeres aan groote muziekale begaafdheid ook veel dramatisch talent paren. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera les Huguenots. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Vlissingen heeft een adres gerigt aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraalten einde het voorstel des Ministers van Marine de opheffing der marinewerf aldaar, in ernstige overweging te nemendaar door de aanneming daarvan de ondergang van Vlissingen ja van het gansche eiland onvermijdelijk zou zijn. De diensturen der telegraafkantoren der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn, te rekenen van den löden dezergeregeld als volgtte Amsterdam Haarlem 's Gra- venhage, Delft, Schiedam en Rotterdam van 7 ure voor- tot 10 ure 45 minuten namiddags; te Leiden van 8 ure voor tot 9 ure 30 minuten namiddags; te Veenenburg van 8 ure voor- tot 2 ure na- en van 4 tot 10 ure namiddags. Men verneemt dat het buitenverblijf //Klein Bellevue," gelegen te Velp is aangekocht, ten behoeve van Z. Exc. den heer du Bois, gevolmagtigd Minister bij de hoven van Turkije en Griekenland, die zich in het voorjaar met der woon aldaar komt vestigen. Te Amsterdam is overleden de Eerw. Heer A. Susan Rabbinair en assessor bij de Ned. Israël. Gemeente; vooral beroemd om zijne groote kennis van den Talmud. Men zegt dat bij de feestcommissie voor de Algemeene tentoonstelling' van voorwerpen van Nijverheid, dit jaar te Haarlem gehouden, een tekort van f 12,000 bestaat. Te Groningen zijn moeijelijkheden gerezen tusschen het bestuur der Sociëteit de Harmonie en het studentencorps, tengevolge waarvan al de studenten voor het lidmaatschap der Sociëteit hebben bedankt. De eerste oplaag van het onlangs uitgekomen werk van Guizot is in twee dagen geheel uitverkocht. Zij telde 8000 exemplaren. Te Deventer woedt een vreesselijke brand. Bij een groen boer ontstaan, werd diens huis binnen weinig tijds een prooi der vlammen. Voor men de spuiten nog in werking kon bren gen deelde het woedend element zich reeds aan twee belendende huizen mede. Bij het afzenden van dit berigt was er nog geen vooruitzigtdat men den brand meester zou worden. Mogt men in de daartoe aangewend wordende pogingen niet spoe dig slagendan zouden de gevolgen niet te berekenen zijn daar de brandende panden in de onmiddelijke nabijheid van het garnizoenshospitaal en burgerziekenhuis zich bevinden. Naar men verneemt zal te Bergen-op-Zoom een suiker fabriek worden opgerigtwaartoe reeds de benoodigde gebon- wen door een heer uit Brussel zijn aangekocht. Volgens berigten uit Batavia is Dr. S. A. Naber eervol ontslagen als directeur van het gymnasium Willem IIIonder toekenning van wachtgeld en Dr. J. Meuleman voorloopig met de waarneming der betrekking belast. Te Ommen is een schrijven uit Noord-Amerika ontvan genwaarin gemeld wordt, dat wederom drie wagens met Hollandsche vrijwilligers uit de kolonie Hollandstaat Michi gan naar het oorlogstooueel vertrokken waren. Hun was door de van alle zijde zaamgevloeide menigte zegenend vaarwel ge zegd met het toezingen van Ps. 1343 daarop werd de banier der Unie ontrold, en onder een daverend driemaal herhaald: hoerah voor de Hollandsche vrijwilligersvertrokken zij. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te S uur 47°, 'te 10 -.Uur 43ü. - Vrijdag morgen te 6 uur 41°, te 8 uur 42°, te 12 uur 53°, 's namiddags te 2 uur 51°; te 4 uur 48°. Men verzekert dat Koning Victor Emanuel, die eerst voornemens wasniet voor in het begin van Januarij naar Napels te gaanbesloten heeftzijn reize derwaarts te bespoe digen ten einde in persoon den generaal La Marmora aldaar te installeren. Omstreeks de helft van November zou de Ko ning nu op reis gaan. Bijna alle Ministers zouden deel uit maken van zijn gevolg, terwijl er slechts drie te Turin moeten achterblijvenmaar deze zullen zich beurtelings naar Z. M. te Napels begeven. Ook zal het verblijf van den Koning aldaar naar men wil, langer duren dan aanvankelijk het voornemen bestond. 't Is waarschijnlijk dat, als de strijd in Hongarije zich zeer uitbreidt, ook Polen een poging zal aanwenden tot op stand en men kan zeggen dat de oorlog alsdan het geheele Land zal omvatten van den Weichsel af tot aan de Adriatische Zee en den Mincio. Immers zou Italië geen stilzwijgend toe schouwer van de opgewondenheid blijvenen het zou zelfs onmogelijk zijn om de vrijwilligers terugtehoudendie zich op Venetie zouden werpen. De Staats-Anzeiger meldt, dat aan de buitengewone ge zanten, hertog van Ossuna, graaf Delia Rocca en hertog van Magenta, die bij de krooning de souvereinen van Spanje, Italië en Frankrijk vertegenwoordigden de orde van den Zwar ten Adelaar door Z. M. is verleend. Naar men verzekert moet op een door den Oos- teurijkschen gezant te Berlijn uitgedrukte wensch, dat de Ko ning van Pruissen een bezoek bij het Hof te Ween en zou afleggengeantwoord zijndat de Keizer eerst het bezoek moest beantwoorden, dat hem in het vorig jaar te Teplitz door den Koning is gebragt. Men verneemt, dat de Keizerin van Oostenrijk zich in zwangeren toestand bevindt en dat men hare bevalling in de eerste dagen van Februarij te gemoet ziet. Dit is de reden waarom H. M. heeft afgezien van het voornemen om den win ter te Kaïro of op Corfu door te brengen. Aan 's rijks werf te Dantzig wordt met een bedrijvig heid gearbeidwelke ten volle beantwoordt aan de ijverige inzamelingen voor een Duitsche vloot. Binnen kort zullen er acht schepen te gelijk in aanbouw zijn namelijk vier groote schroefkorvetten en vier groote schroefkanonneerbooten. De Beijersche Kamer van Afgevaardigden heeft dezer dagen met 138 stemmen tegen één tot de afschaffing der staats loterij besloten. Volgens berigten uit Stockholm is de appeloogst in gansch Zweden zeer overvloedig uitgevallen zoodat reeds een aanvang is gemaakt met het verschepen van groote hoeveel heden naar Lubeck en andere Oostzeehavens, ten einde te voorzien in de behoefte aan dit artikel in vele oorden van Duitschland en elders. Te Brussel is het brood bij de meeste bakkers Maandag 11. afgeslagen, de hoogste prijzen zijn thans 50, 47 en 44 centimes (ongeveer 25, 23£ en 22 cents het Nederlandsche pond). Het nieuwe Belgische Ministerie schijnt te zijn zamen- gesteld. De heer Frère Orban zou de portefeuille van finan ciën weder aanvaarden. Naar men verneemt heeft de heer Frère-Orban voor zijn weder aanvaarding der portefeuille van finantien in het Belgi sche kabinet niet alleen de onmiddelijke erkenning van het koningrijk Italië tot voorwaarde gesteld, maar ook het sluiten van een handelstractaat met Engeland, een herziening der kieswet en een herziening van de wet op het onderwijs. Keizer Napoleon is te Compiègne bezig met het nazien der proeven van zijn werk over de geschiedenis van Caesar. Door den Franschen Minister van Binnenl. Zaken u i een circulaire aan de prefecten gerigt over het tegengaan der dronkenschap. De Minister acht het tijdstip nog niet gekf' j men om een wet op dat ontwerp uittevaardigenmaar bij ontstentenis daarvan dringt hij zeer aan op getrouwe naleving van het decreet van 29 December 1851 op het debiet drankwaren. De debitanten moeten met nadruk worden kr-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2