N°. 508. A°. 1861. r Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. LEIDSGI Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 n. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtt naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maaud. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uoj; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Bij kon. besluit is aan den gewezen directeur over den arbeid in bet buis van militaire detentie te LeidenL. Bur- kels, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 1000 's jaars. Men verneemt, dat door het departement van Oorlog in onderscheiden garnizoenen in de militaire hospitalen recrea tiezalen worden ingerigtalwaar de reconvalescente militairen zich kunnen bezighouden met lectuur als anderzins. Op de aanbevelingslijst voor de betrekking van Secreta ris der gemeente Gorinchem, zijn door HH. Burgemeester en Wethouders geplaatst de heeren A. J. C. Cremer, burgemees ter der gemeente Pernis (zoon van den chef der 3de afd., Prov. griffie v,an ZuidhollandF. Walker Cremer) en Mr. C. Diemont, advocaat te Gorinchem. De leden van het gemeentebestuur en inwoners van Hillegom hebben den heer Mr. W. Wijnaendtsoud-lid der Staten-Generaal en der provinciale Statenbij zijn eervol af treden als burgemeester dier plaats, ten blijke van hoogach ting en erkentenis voor zijn veeljarig en loffelijk beheer en behartiging der gemeentebelangeneen prachtig zilveren tafel middenstuk aangeboden. De onafgehaalde prijzen van de tentoonstellingsloterij te Haarlem zijn jl. Dingsdag publiek verkocht ten voordeele van de armen dier stad. De opbrengst is ruim 100 geweest; er bevonden zich nog eenige voorwerpen bij van betrekkelijk groote waarde, als een kamerkrooneen werktafeltje, een deken, enz. Veel wordt er tegenwoordig geklaagd over den slechten toestand van het lager onderwijs, hetgeen ouder anderen daar uit blijkt, dat bij vergelijkende examens zelfs het aantal va catures niet kan worden vervuld. Aan de militaire academie te Breda moet dit reeds lang het geval zijn. Ook aan het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord zijn dit jaar van de 35 plaatsen slechts 23 ingenomen ennaar| men ons ver zekert, zouden slechts 10 a 12 aan de vereischten hebben voldaan en zouden de overigen er slechts zijn bijgevoegd omdat de belangen der marine eischendat jaarlijks een be paald aantal jongelieden, als adelborsten der eerste klasse, het instituut verlaten. Voornamelijk zou die ongunstige afloop moeten worden toegeschreven aan de methode van machinaal onderwijs, die de onderwijzers op hun leerlingen toepassen. Ook zou de volstrekte verwaarloozing der Hollandsche taal ten koste der Fransche en Engelsche, zeer in het oog zijn geloopen. ND. v. 'j G Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente fe Nijkerk Ds. D. Bresser te Strijen; te Bleskensgraaf Ds. W. J. Gezel schap te Aalburg; te Gapinge de cand. H. Vermaas; te Kou- dekerke Ds. G. M. Hogerzeil te 's Heer Abts en Sinoutskerke te Maartensdijk de cand. S. L. ten liove; te Westbroek de, cand. J. van Heerde. Aangenomen het beroep naar Middelstum door Ds. J. Santée Nieweg te Saaxum. In de Octobervergadering der Synodale Commissie van de Evang.-Luth. kerk zijn tot de predikdienst toegelaten de heeren candidaten H. Schultz JacobiF. H. Michelsen en J. A. H. Michelsen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 45°. Zaturdag morgen te 6 uur 44°, te 8 uur 46°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 2 uur 56c, te 4 uur 54°. Uit Napels worden alle dagen tijdingen ontvangendat de Muratistiscbe partij niet stil zit, maar integendeel menig teeken van leven geeft. Ook de rapporten van generaal Cialdini maken daarvan melding. Men verneemt zelfs, dat een beweging- ten behoeve der familie Murat is georganiseerd, die in het begin van November moet losbreken. Een der voornaamste agenten dier partij, de heer Thomas d'Agiourt, heeft zich dezer dagen te Marseille ingescheept, om zich naar Napels te be geven. De generaal Cialdini heeft van zijn bezoldigiging ruim 12,000 beschikbaar gesteld, om gedurende den winter aan een duizendtal arbeiders werk te verschaffen. De buitengewone gezanten der verschillende mogendhe den tot bijwoning der krooningsplegtigheden in Pruissen zijn: Voor Frankrijk Mac Mahon, hertog van Magenta; Engeland graaf Clarendon; Hanover Prins Bernhard von Solms Brauns- feld Zweden en Noorwegen baron Wrede; Sardinië raai della llocca en Spanje de hertog van Ossuna/iSpaankffh

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1