Binnenlandsch Nieuws. Buitenlaikisch Nieuws. lelijkheid op volksgeest en zedelijke ontwikkeling invloed kan uitoefenen, niet nagelaten mag worden. Wij gelooven, dat de Leidsche begrooting van uitgaven wel een normaal cijfer van ƒ380,000 kan beloopen, zonder dat daardoor de belastingschul digen te zwaar worden gedrukt, en deelen de overtuiging van hen, die van gevoelen zijn, dat het vooral aankomt op een goed belastingstelsel, waardoor de lasten gelijkmatig worden gedragen. Een goed belastingstelsel, zeggen wij, en daarom is het noodig dat we het oog slaan op de inkomsten, waar door de plaatselijke uitgaven worden gedekt. Z. M. heeft benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw ZE. Mussurus Bey, ambassadeur van den Sultan van Turkije bij het Nederlandsche Hof, en tot ridder dier orde de heer C. J. Truterconsul-generaal der Neder landen te Kaapstad. De 2de luit. bij het corps Mariniers, D. A. van Vuuren wordt met 1 November a. s. van Hellevoetsluis op het wacht schip te Vlissingen overgeplaatst. Aanstaanden Vrijdag zal de onderstalmeester des Konings met de noodige manschappenpaarden en rijtuigen op het Loo aankomen, terwijl Zondag daaraanvolgende Z. M. de Koning met HD. gevolg op het paleis aldaar wordt verwacht. Naar wij vernemen zijn thans bij den Raad van State ouder anderen in overweging de volgende wets-ontwerpen als, nopens: 1°. de Geneeskunde; 2°. de Afkoopbaarstelling der Tienden; 3°. het beheer der kroondomeinen4°. de tienden van het kroondomein; 5°. de emancipatie der slaven in West- Indie, en 6°. de kerkelijke pensioenen. De meeste dier ontwer pen zijn in de troonrede toegezegd en men kan de aanbieding van al die wetsvoorstellen aan de Kamers eerlang te gemoet zien. Wij vernemen dat de spoorweg-commissie te Nijmegen een schrijven heeft ontvangen van den Minister van Binnenl. Zaken, met berigt dat van regeringswege een commissie is be noemd onder presidium van den hoofd-ingenieur Jhr. J. Ortt van Schonauwen, om de plannen, teekeningen enz,, welke op last van gemelde spoorweg-commissie zijn vervaardigd te onderzoeken; en verder inzage te nemen van alle stukken, welke door die commissie zijn gewisseld met de directie der Rheinische Eisenbahn Gesellschaftover de aansluiting van den spoorweg van Emmerik over Cleve en Nijmegen naar Arnhem, met overbrugging' van de Waal en den Bijn. Verder wordt bij gemeld schrijven aan de Nijmeegsche spoorweg-com missie de bijstand der regering toegezegd waar die tot het doen van opmetingen als anderzins, in het belang van haar plan, noodig mogt zijn. Naar men verneemt zijn ook de Voorzitter en de pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden en de Staatsraad-Commissaris des Konings dezer provincie uitge- noodigd bij het leggen van den eersten steen aan den brug voor den staatsspoorweg te Zutphen, tegenwoordig te zijn. Ten behoeve der Staatsspoorwegen is voor rekening van het Rijk aangekocht een steenbakkerij met bijbehoorende gron den even buiten Dordrecht aan den straatweg gelegen ten einde te worden ingerigt tot een bergplaats voor spoorweg- materieel. Uit het verslag nopens den slaat der zeevisscherijen in 1860 blijkt dat de gesteldheid daarvan alstoen ongetwijfeld gunstig mogt heeten behoudens uitzonderingen, die wel nim mer zullen ontbreken. In het jaar 1860 heeft voor dezen tak van nijverheid, als één groot geheel beschouwd, tot de zeer voordeelige behoort. Als een voorbeeld brengen wij bij de kustharing en kustvisscherij in Zuid-Holland (Scheveningen Katwijk en Noordwijk), van welke de vangst beliep ruim twee en een half millioen haringen, die een waarde van f 443,502 beliepen. De Bisschop van Roermond heeft benoemd de kapel laan Frencken te Stevensvveert tot pastoor te Oud Valken burg prof. Beye aan het Seminarie te Rolduc tot kapel laan bij de O. L. V. Kerk te Maastricht en de volgende leerlingen uit het Seminarie tot kapellaanals Lambrechts t te Brunssun Claessenste BuchtenHenckers, te Montfert, en Kessels te Oud Broeshoven alsmede de kapellaan H. Haeff te Slenaken overgeplaatst naar Pey, in plaats van den kapel laan Moursverplaatst naar Stevensweert. Uit Enschedé wordt berigtdat Maandag 11. aldaar een zware brand woedde. Reeds zijn acht huizen een prooi dei- vlammen geworden. De schutterij en de brandweer zijn ijverig bezig, ten einde het vernielende vuur meester te wordenhet geen men vertrouwt, dat spoedig het geval zal zijn. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Utrecht door Ds. J. Hartog pred. te Zaandam oostzijde. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Schoonrewoerd (cl. Gouda) door Ds. Hogerzeil, pred. te Ber- kel en Rodenrijs. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te S uur 52°, te 10 uur 48°. - Woensdag morgen te 6 uur 45°, te 8 uur 50°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 64°, te 4 uur 58°. Uit Venetie wordt gemeld, dat tijdens de Franscbe maarschalk Magnan binnen die stad heeft vertoefd, eenige welgekleede heeren en vrouwen zich bij hem hebben aange meld ten einde hem een bloemruiker met de Fransche en Italiaansche kleuren aantebiedenmet den vvenschdat men eerlang de driekleurige vanen op de St. Marcuskerk zou zien prijken; genoemde maarschalk heeft geweigerd dit geschenk aantenemenmet de verklaringdat hijals bijzonder persoon gastvrijheid genietende bij de Oostenrijksche regering, derge lijke handelwijze als ongepast beschouwde. Alexis Godillotdie zich terecht vermaard heeft gemaakt wegens het organiseren van nationale feesten, bevindt zich thans te Koningsbergenom in allerijl een balzaal interigten welke vijfduizend personen kan bevatten, voor de feesten, welke de buitengewone gezant van Frankrijk bij gelegenheid der krooning van den Koning van Pruissen denkt te geven. Die feesten zullen zeer prachtig zijn en drie dagen duren. Men verzekert dat de Hertogin van Magenta voor die gele genheid van Keizerin Eugenie drie prachtige japons heeft ont vangen, ter waarde van 10,000 francs, en van den Keizer een diamanten hoofdtooisel van 40,000 fr. De Hertog en de Hertogin nemen 50 dienstboden mede in prachtige livereiwit met goud. Men voegt er bij dat dit de liverei was van de Iersche Koningen Voor eenige dagen heeft de bekende photograaph Güu- ther te Berlijn met prof. Dave den bliksem gephotographieerd. Hij had zich tot dat einde met genoemden professor naar het observatorium begeven bij gelegenheiddat gedurende een stormachtigen nacht een onweder te gemoet werd gezien, en alles tot dat einde gereed gemaakt. De proef slaagde naar weuschwant naauwelijks had een geduchte bliksemstraal het luchtruim doorkliefdtoen Giinther zijn toestel sloot en de loop van den straal stond op de plaat afgeteekend. Uit de Neckarstreken wordt gemeld, dat de handel in hop in de laatste dagen levendiger is, zoodat de prijzen 5 a 10 gulden hooger zijn. Van nieuwe tabak worden aanzienlijke par tijen aangevoerd, de kwaliteit is droog en goed, en wordt ge middeld met 22 a 24 gulden per centenaar betaald. Men verneemt thans iets naders omtrent hetgeen tusschen Keizer Napoleon en den Koning van Pruissen te Compiègne is voorgevallen. Zoo zegt men dat de Keizer aan zijn hoogen gast zou verzekerd hebben, dat zijn staatkunde in Italië altijd de strekking had gehad om den vrede en het Europesche even- wigt te bewaren ook zou hij hebben gezegd dat de erkenning van het jeugdige koningrijk tegenwoordig tot het behoud van dit evenwigt noodzakelijk is. Voorts zou het handelstractaat met Pruissen door den Keizer beschouwd zijn als de weg tot een gewenschte toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. De Keizer zou ook den wensch tot een minnelijke schikking der Deensche kwestie hebben gegeven, gepaard met een com pliment aan den Koning, over het beleid, waarmede in ge*

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2