Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. redeneerd, toen men hoorde, dat de rekening over 1860 een overschot opleverde van meer dan 80,000. 't Is dus wel van groot aanbelangdat men onderzoektof op zulk een overschot jaarlijks te rekenen is, waaruit die overwinst voort-, spruitwaartoe dat voordeel strekken kan Een toelichting tot die gunstige uitkomst zal zeker niet ondienstig geacht wor den, al weet men nu uit de ontworpen begrooting over 1862 dat van die aanzienlijke som van 83,749,47 niet meer dan f 9452,43 voor een nieuw dienstjaar is overgeschoten. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair bij het vak der dir. bel. E. E. Smeets te Heerlen. Men verzekert dat Z. M. aan den heer J. G. Jager te Amsterdam concessie heefc verleend voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, met landaanwinning door inpoldering van den Oostelijken IJboezem. Z. M. de Koning heeft zich op zijn reis naar Compiègne des namiddags van half drie tot half vier ure opgehouden te Erquelines in Belgie, alwaar in het station van den spoorweg een kleedkamer en een prachtige receptiezaal was in gereed heid gebragt. De Nederlandsche Gezant van Ligttenvelt en de raad van legatie Berg van Middelburgh hadden zich den vorigen dag naar de grenzen begeven om Z. M. te begroeten hebben Z. M. opgewacht te Maubeuge, en drie fransche offi cieren te Jeumont. Het ceremonieel is in alles gelijk aan dat bij de komst en het verblijf van den Koning van Pruissen, Zondag avond omstreeks half acht ure is te Haarlem brand ontstaan in een huis op den hoek van het Nieuwe kerkplein en de Korte Lakenstraat. De ouders waren tijdens het ontstaan van het ongeluk afwezig; de kinderen zijn ge red. Te half negen ure was men de brand meester, doch het pand is geheel uitgebrand en de belendende gebouwen hebben veel geleden. Van den inboedel is niets gered. Het huis was voor brand verzekerd. HH. KK. HH. prinses Erederik en HD. dochter prin ses Marie worden aanstaanden Woensdag uit Berlijn in de residentie terug verwacht. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag 19 October a. s., niet plaats hebben. De burgemeester van Amsterdam Mr. J. Messchaert van Vollen hoven zich thans te Parijs bevindende, heeft ook een uitnoodiging naar Compiègne ontvangen en is Zaturdag daar heen vertrokken. Aanstaanden Donderdag avond den 17 dezer zullen de tooneelisten van den bijzonderen schouwburg des Konings in den Koninklijken Franschen Schouwburg der residentieeen buitengewone voorstelling geven, die bestaan zal uit: Péril en la demeure, comedie in twee bedrijven, in prozadoor Octave Eeuillet en une tasse de thé, comedie in een bedrijfin proza 'door de heeren Ch. de Nuiter en Derley. Met belangstelling ziet men de eerste openbare verschijning van dat nieuwe too- neelgezelschap te gemoet. Zondag morgen herdacht de WelEw. heer Dr. Moll, in de Kloosterkerk te 's Hage zijn 39-jarige dienst als leeraar, waarvan ZWEw. 31 jaren in de 's Gravenhaagsche gemeente het Evangelie heeft verkondigd. Hij had te dezer gelegenheid tot tekst gekozen de woorden uit Handelingen 7 vs. 606. //En als hij dat gezegd had, ontsliep hij," en Lukas 23 vs. 466. //En als hij dat gezegd had, gaf hij den geest." ZWEw. werd den 7 December 1829 tot de gemeente beroepen en den 6 Junij 1830 in zijn bediening als leeraar en herder bij de gemeente bevestigd. In het Weekblad van het Hecht komt in haar geheel voor de rede, door den heer Mr. J. van Outeren gehouden bij gelegenheid der plegtige installatie van Mr. J.W. Schuur man als president der Arrondissements-rechtbankwaarvan de volgende zinsneden wel verdienen te worden aangehaald als een blijk van rondborstigheid en fierheid van beoordeeling eener regeringsdaad //Is het Voorzitterschap hoogst gewigtig, het is niet minder rijk aan genoegens. Het is een benijdenswaardig standpunt het te bekleeden yoor hem, die de goede stad, waar hij werd geboren en op gevoed, lief heeft, die daar leeft te midden zijner betrekkin gen en vrienden die wenschtdat zijn laatste dag daar zal eindigenen wiens kinderen hopen daar in de nagelaten eer des vaders voortteleven. //Bezield met het ernstig voornemen om door goeden wil en door ervaring de moeijelijkheden te leeren overwinnen, heb ik, Mijne Heeren dien gelukkigen werkkring voor alles begeerd. //Ik wenschte, ik meende, ik vertrouwde te zullen slagen, maar het zoo even voorgelezen besluit deed wensch en mee ning en vertrouwen falen. Ik ben het O. M. erkentelijk voor de heusche woorden ten mijnen opzigte gebezigd; ik heb, hetgeen gijlieden allen met zooveel anderen in de jongste dagen tot mij hebt gezegd, zeer gewaardeerd; ik geef den strijd op, aan welke menge ling van toestanden gij, Schuurman! uwe benoeming te danken hebt; ik neem aan dat gij haar hebt begeerd, maar niet ge zocht, en bepaal mij tot de betuiging, dat gij waardiglijk aan haar zult beantwoorden, want gij zijt een verdienstelijk man, gij hebt onze wetenschap uitermate lief, ge zoekt haar in u te vermeerderen den ganschen dag ge brengt haar in toepassing op loffelijke wijze, getuigen de vele belangrijke von nissendoor u gesteld; ge zijt juist in uw oordeel, gewillig in uwen arbeidgeacht in uw wandel ge waart vriendschap pelijk in uwen omgang. Welnu dan door de wet aangewezen en geroepen u te in stalleren wensch ik, ook namens de Rechtbank, met uwe bevordering geluk. Meermalen, ik meen tot 3 malen toe, zaagt ge u eervolle onderscheidingen te beurt vallenmaar ze werden niet verwezenlijkt. Beschouw deze dan als een vergoe ding voor de vorige; beleef er van in goede gezondheid, wat ik mij had voorgesteld er van te belevenen gij zult meer dan voldaan zijn voor u zeiven, voor uw huis en voor uw kroost. Eenmaalhetzij in hoogen ouderdomontvalt ook gij aan uwe betrekkingen en dan zij het ook in uwe nalaten schap een waardigen titelpresident van de Leidsche Recht bank te zijn geweest. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags .te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 52°. - Dingsdag morgen te 6 uur 47°, te 8 uur 51°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 2 uur 63°, te 4 uur 61°. Hoewel Prins Carini, gezant van den verdreven Koning van Napels bij het Pruissische hof, niet behoorde tot de vreemde gezanten, die het voornemen hebben te kennen ge geven om gebruik te maken van den extra-trein naar Ko ningsbergen door de regering ten hun behoeve beschikbaar gesteld, en bovendien algemeen werd ondersteld, dat hij zich niet derwaarts zou begeven, verneemt men thans dat bedoelde gezant de krooningsplegtigheden zal bijwonen waartegen de regering zich niet heeft verzet, dewijl hij nog steeds als ge zant van Frans II is geaccrediteerd. Het schijnt, dat Koning Frans II aanvankelijk het plan heeft gehad, omin navolging van andere vorsteneen buitengewoon gezant tot dat einde herwaarts te zenden waartoe hij werd aangemoedigd door Oos tenrijk; dit heeft zich niet verwezenlijkt, dewijl men van oor deel is geweest, dat te vergeefs onderhandelingen tot dat einde zouden worden aangeknoopt. Er is weder sprake van een rapport van den graaf Per- signy over de vereeuiging van Vincentius da Paulo. Het blijkt daaruit dat die vereeniging 3500 leden telt, die staatkundig zijn georganiseerd en zich bereid hebben verklaard om goed en bloed voor den Paus opteofferen. De Minister stelt in zijn rapport aan den Keizer de opheffing der vereeniging voor. Al de bisschoppen, met den aartsbisschop van Keulen aan het hoofd, zullen de krooningsplegtigheden bijwonen. Koning Victor Emanuel heeft Rossini tot lid der bur gerlijke orde van Savoye benoemd. Op de voor de wolhandel beroemde markt te Breslau heerschte veel levendigheid. In de laatste dagen werden aldaar ruim 2000 centenaren tot hooge prijzen omgezet. Een groot gedeelte daarvan bestond uit Russische kamwol. In de katoenspinnerij en weverij der firma Loys te

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2