Bui ten land sch Nieuws. van een goed gedrag is, beeft zich na het plegen van het feit uit de voeten gemaakt. Tegen hem is proces-verbaal ge redigeerd. Men verzekertdat van twee personenwelke dezer da gen zich van Harlingen naar Londen begaven om van daar met de mailboot naar de Kaap te vertrekken een som van ƒ114 is geëischt aanrechten voor een partijtje sigaren, die zij voor eigen gebruik hadden medegenomen en niet meer dan f 14 gekost hadden. Men schrijft van Terschelling dat dezer dagen door raiddel der duikerklok uit het wrak der Lutine opgevischt zijn eenige stukjes bladkoper en een zilvereiy Spaansche raat. Op de rijksbegrooting voor 1862 is uitgetrokken een som van f 10,000 voor het nog ontbrekend materieel ten dienste van het gebouw voor de ontleed- schei- en natuurkunde en van dat voor de sterrekunde; en f 17,500 voor de verbouwing der academische bibliotheek te Leiden. Voor die verbouwing is door den opzigter der academische gebouwen een plan ont worpen dat allezins aan de bedoeling schijnt te zullen beant woorden. De thans beschikbare ruimte zal daardoor meer dan verdubbelen, de boeken zullen zoodanig worden geplaatstdat zij gemakkelijk bereikbaar en tegen licht en vocht, waaraan zij tot dusver tot veler schade blootgesteld waren, beveiligd zullen wezener zullen behoorlijk vertrekken voor de beamb ten komen, voorts een doelmatige leeszaal, terwijl verder in alle opzigten aan de eischen eener goed ingerigte bibliotheek zal worden voldaan. De kosten dier verbouwing zijn geraamd op 35,000, te verdeelen over twee jaren, terwijl later een bedrag van ongeveer 5000 noodig wezen zal voor het ameu blement der vertrekken. Bij het maken van het plan is de grootste spaarzaamheid in acht genomen; al wat naar weelde zweemt is daaruit verbannen. Zoo niettemin de som betrek kelijk aanzienlijk mag worden genoemd, is dit hoofdzakelijk daaraan toeteschrijvendat het dak en al de groote ramen van het hoofdgebouw geheel vernieuwd moeten wordendat ook de trap geheel vernieuwd en op een andere plaats gebragt moet worden dat eindelijk de inrigting eener bibliotheek met boekenkasten langs al de wanden en daarenboven midden in de groote zalen en met gaanderijenom er overal bij te kun nen komen, een uiterst kostbare inwendige betimmering uit maakt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags ten 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 50°. Zondag 's morgens te 6 uur 46°, te 8 uur 50°, te 12 uur 61°, des namiddags te 2 uur 63°, en te 5 uur 59°, 's avonds te 8 uur 54° en te 10 uur 50. Heden Maandag morgen te 6 uur 47°, te 8 uur 49°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 66° en te 4 uur 64°. Keizer Napoleon heeft aan den Lord Mayor van Lon den het voornemen te kennen gegeven om de nieuwe wereld tentoonstelling te komen bezoeken. Een kleine Savoyaard slaagde er in te Parijs zoo nabij Keizer Napoleon te komen dat hij hem de gewone vraag om un petit chou (het kleinste zilvermuntstuk) kon doen. »Ik heb er geenwas het haastige antwoord. Geef mij dan maar uw portret," zeide de kleine snaak. De Keizer kon zich niet weerhouden te glimlagchen en zijn portret in de gedaante van een gouden Napoleon gleed in de pet van den kleinen Savoyaard. Toen in 1840 het stoffelijk overschot van Keizer Na poleon I van St. Helena naar het Hotel des Invalides te Pa rijs is overgebragt, werden eenige stekjes van den treurwilg, welke het graf omschaduwde van den grooten Keizer, te mid den van den grooten oceaanherwaarts medegevoerd en als kostbare reliquien aan dezen en genen rondgedeeld. Die stek jes werden in verschillende tuinen der hoofdstad gezet en be paaldelijk ook in den kleinen tuin van het stadhuiste midden der lokalen van de prefectuur. Twintig jaren zijn voldoende geweest om dien treurwilg een ontzettenden omvang te doen verkrijgen zoodat hij thans de fraaiste boom uit dien tuin is. Aan de groote opera te Parijs wordt alles gereed ge maakt voor de opvoering van het zangstuk Alceste van Gluch. De eerste voorstelling zal plaats hebben als de Koning der Nederlanden en het Keizerlijk Hof de opera bezoeken. Z. M. de Koning der Nederlanden zal aanstaanden Vrij dag te Luik in het paleis van het provinciaal gouvernement met Koning Leopold een bijeenkomst hebben. Er zullen bij die gelegenheid schitterende feesten worden gegeven. Het programma dier feesten is nog niet definitief vast gesteld. De Koning der Nederlanden en Koning Leopold zullen, de een van Parijs en de ander van Brusselden 19den 's namiddags te 1 ure te Luik arriveren. Al de burgerlijke en militaire autoriteiten zullen zich aan het spoorwegstation be- bevinden. De koninklijke stoet zal zich onmiddellijk naar het paleis begevenwaar Koning Leopold zijn gast een banket zal aanbieden. Des avonds zal er in den schouwburg een galavoorstelling plaats hebben als wanneer Les Mousquetai- res de la Reine zullen worden opgevoerd. De stad zal geïllu mineerd worden. Na afloop der tooneelvoorstelling zal Koning Willem Luik verlaten. Er zullen eskadrons van al de kaval- lerie regimenten naar Luik gezonden worden. Kieschheids- halve zal gedurende de feesten de Brabanqonne door het Ne- derlandsche volkslied vervangen worden. Den 17den October zal de plegtige opening plaats heb ben van den spoorweg van Luik naar Maastricht. Dezer dagen heeft te Hamburg weder een ongeluk plaats gehad, door de crinoline veroorzaakt. De echtgenoot van den tooneel-directeur Gorner, bleef op een trap van den schouw burg in de veeren van haar crinoline hangen viel van 13 trappenbrak het onderkakebeen en werd aan knie en rug- gegraat zwaar gekwetst. In het stadje R. in Oost-Pruissen is een burgemeester, die als hoofd der gemeentepolitie al te bezorgd is voor het welzijn zijner goede burgers. Hij weigerde onlangs de oprig- ting van een hoefsmederij in de nabijheid der begraafplaats omdat het beslaan van paarden zulk een invloed heeft op het zenuwgestel van treurende bloedverwanten, die hun naaste be trekkingen gaan ter aarde bestellen en ook omdat de lijklucht veelal de oorzaak is van het doorgaan der paarden. Geheel Pruissen zal van 13 tot 27 October feest vieren. Wilhelm I, sedert 2 Januarij 1861 Koning van Pruissen, zal den 18 October gekroond worden. Het officieel programma is openbaar gemaakt. Uit Koningsbergen wordt gemelddat het aantal perso nen die schriftelijk zich gewend hebben lot den directeur van politie ten einde bij de krooning des Konings op hét binnen hof van het Koniuklijk kasteel te worden toegelatenmeer dan 10,000 personen bedraagt, terwijl hem niet meer dan 1000 billetten ter beschikking zijn gesteld. De gemiddelde prijs van twee kamersgehuurd voor de dagen der krooningsplegtigheden te Koningsbergen, is thans reeds gestegen tot 200 thalers. De baron von Sina betaalt voor een verdieping van het huis eens schoenmakers 700 thai, en de hertog von Arenberg voor een drietal kamers 400 thalers. De maarschalk Mac Mahon is op reis naar Konings bergen met een extra spoortrein van twintig rijtuigente Keulen gepasseerd. Op dien trein bevonden zich o. a. vier gala-koetsen des Keizers en 20 paarden uit zijne stallenals mede eene menigte voorwerpen voor de versiering van het door dien veldheer te betrekken hotel. De Poolsche leden van het huis der afgevaardigden in Pruissen hebben besloten de krooning des Konings niet bij te wonen. Uit Athene wordt gemeld, dat de terugkeer van H. M. de Koningin in den Piraeus aanleiding heeft gegeven tot een demon stratie te harer eere. Alle huizen waren prachtig verlicht en een groot aantal inwoners trok den hofstoet te gemoet. De hooge geestelijkheid en de autoriteiten benevens deputatien van jonge meisjes begroetten de Koningin, terwijl het geschut der forten en der in de haven liggende vreemde schepen zich deed hooren. - Het verhoor van den student Dousiosden pleger van den moordaanslag op H. M., heeft geenerlei belangrijke bijzonderheden aan den dag gelegd. De handelsberigten van de jaarmarkt van Nischnei Now- gorod de grootste jaarmarkt van Ruslandmelden dat ten gevolge van den hoogen prijs der N.-Amerikaansche katoen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2