N°. 503. Dingsdag 15 October. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 régels ƒ0.75. Iedere regel [meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtl naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m., '9avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Riiks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd bij den provincialen staf tot luit.- kol. den majoor J. H. L. de Jongh, prov. adj. in Utrecht; bij het wapen der infanterie: bij het 1ste reg.; tot luit.-kol. den majoor G. G. Staring, van het 8ste reg. bij het 2de reg. tot kap. den lsten luit. E. K. J. Verkouteren, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4de reg. tot kommandant den luit.-kol. W. H. van Toll, van het 1ste reg.; tot luit.-kol. den majoor B. H. Frackersvan het 6de reg.; bij'het 6de reg. tot maj. den kap. H. Gout, van het 4de reg.; bij het 7de reg. tot kap. den lsten luit. H. M. F. Landolt van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8ste reg. tot majoor den kapt. C. J. Booms van het algemeen depot van discipline; bij het instructie-bat. den majoor J. H. Schuak, komm. van het bat.; voorts op non-activiteit gesteld den luit.-kol. H. F. N. de Ronde, van het 4de reg. en den lsten luit. Jhr. H. Bonier, van het wapen der infanterie hier te lande, definitief overgeplaatst bij het leger in Oost-Indie. Nog heeft Z. M. benoemd tot veldpredikers bij het leger in Neerl, Indie de predikanten H. Ruleman Voget te Oude- wind en Westergeest en A. F. Gerlach te Wijdenestot burg. van Oldehove H. Jonker en tot notaris te Staphorst Mr. C. A. W. Ebbiuge Wubben. Z. M. de Koning kwam Zaturdag morgen kwart over 8 ure te Keulen aan en vond aldaar het Koninklijk spoor wegrijtuig door Koning Leopold uit Brussel derwaarts gezon den waarmede Z. M. onverwijld de reis naar Jeumont voort zette alwaar de buitengewone trein gereed stonddoor Keizer Napoleon bezorgd. Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal nopens het wetsontwerp tot opheffing van het collatierechtvoor zoo ver het aan den staat behoort, blijkt, dat de groote meerderheid heeft verklaard, het wetsvoorstel, hetwelk aan een van de zijde der Kamer in het vorig jaar eenstemmig geuit verlangen voldoet, met genoegen te hebben ontvangen. Er waren echter eenige ledendie tegen do wijze waarop die opheffing thans zou plaats hebben bedenking had den. Vrij algemeen werd te dezer gelegenheid odk de ophef fing der particuliere collatien besproken. Z. M. de Koning bewoont dezelfde kamer in den lin kervleugel van het kasteel te Compiègne als de Koning van Pruissen. De Nederlandsche gezant zal aldaar mede verblijf houden gedurende den tijd dat Z. M. zich er ophoudt. Door de regering is bij de behandeling der staatsbe grotingen voor 1860 en 1861 te kennen gegeven dat zij niet ongenegen zou worden bevonden van rijkswege subsidie te verleenen aan inrigtingen tot opleiding voor handel en nijverheid, door particulieren tot stand te brengen. Voorzoo- danige inrigting van middelbaar onderwijs in Twenthe zijn reeds belangrijke bijdragen hetzij voor eens, het zij jaarlijks, door belangstellende personen toegezegd; de provincie zal insgelijks daartoe bijdragen. Zonder krachtige hulp van staats wege is evenwel de uitvoering onmogelijk. Ook elders worden maatregelen beraamd om dergelijke scholen opterigten, waarbij evenzeer hulp van rijkswege onmisbaar zal wezen. Naar aan leiding van dien en in verband met hetgeen over deze aange legenheid in de Tweede Kamer reeds is besprokenheeft de regering op de staatsbegrooting voor 1862 een som van 8000 uitgetrokkenwaarvan zij tot het aangewezen doel wenscht gebruik te makenin afwachting dat door de wet op het middelbaar onderwijs zal zijn uitgemaaktin welke mate van rijkswege tot het bekostigen van dat onderwijs moet worden bijgedragen. In de 11. Vrijdag gehouden Zitting van den Hoogen Raad heeft de adv.-geueraal Gregory conclusie genomen in de be kende zaak van het leggen der trottoirs te Rotterdam. Adv.- generaal heeft geconcludeerd tot verwerping der voorziening' in cassatie van den burgemeester van Rotterdamvoorname lijk op grond dat door het Hof feitelijk was uitgemaakt dat de geïntimeerde (de heer van Winkel) het bewijs had gele verd dat in 1576 de eigendom van zijn huis zich uitstrekte tot de helft der straat, waaruit adv.-gen. afleidde dat mede be wezen was dat ook de grond, waarop de stoep en het hek van het huis stondenin diens eigendom geacht moet worden begrepen te zijn. De uitspraak is bepaald op 8 Nov. Zekere J. B., dragonder bij het te 's Hage in garnizoen liggend regement in den afgeloopen nacht in beschonken toe stand ten huize zijner beminde te Scheveningen gekomen zijnde, heeft zich zoo zeer vergeten, dat hij een jongen, dien hij meende dat baldadigheid aan het raam gedaan had van de woning waarin hij zich bevond niet minder dan vier wonden aan de beide armenboven de linker ribbe en aarf^Het~ oo^ heeft toegebragt. De militair, die naar men verzekert overigens'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1