Buiten 1 andsch Nieuws. rei geopend eener reeks van redevoeringen over de moderne theologie, voor het publiek gratis toegankelijk gesteld en door een grooten toevloed van nieuwsgierige en belangstellende personen bijgewoond. Beroepen bij de Herv. gemeente te Rhenen Ds. J. H. Gezelschap te Garderen en te Oudeschoot Ds. W. C. van Senden te Donkerbroek. Bedankt voor het beroep naar Kollum en Lutjewoude (Fries land) door den kandidaat J. van Heerde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 55°. - Zaturdag morgen te 6 uur 52°, te 8 uur 54°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 64°, te 4 uur 61°. De generaal Cialdini heeft zijn ontslag als stedehouder van Napels gekregen. Te Turin spreekt men van een nieuwe zending van den heer Caruttisecretaris-generaal van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, naar Parijs, welke zending, volgens het dagblad II Cittadino, met eenige thans in de diplomatieke wereld hangende vraagstukkenhet Koningrijk Italië en Rome, en de mogelijkheid van het houden van een Congres be tredende, in verband zou staan. De Koning van Pruissen heeft den Keizerlijken Prins van Frankrijk het grootkruis van den Rooden Adelaar ge schonken. In een der eerste modemagazijnen te Hamburg ver voegde zich onlangs een eenvoudig, doch net gekleed dienst meisje, om een omslagdoek te koopen. Nadat zij een geheele hoop doeken van geringer kwaliteit had ter zijde gelegdwerd haar een shawl van 200 thalers voorgelegd, die haar dadelijk beviel en die zij iu klinkende munt betaalde. Maar die dure koop gaf argwaan men verwittigde daarvan de politie,, aan wie bij onderzoek bleekdat een zeker getal dienstmeisjes het geld hadden bijeengebragtom zoo doende des Zondags bij beurten een prachtige shawl te kunnen dragen. Een kapitein der Fransche Marine is naar Engeland vertrokken om de Great-Eastern te bezigtigen en waarschijn lijk aan zijn regering te rapporteren, of een aankoop van dat schip is aantebevelen. Prins Napoleon is 11. Dingsdag met zijn gemalin ter reede van Brest aangekomen. Zijn overtogt is bijzonder voorspoedig geweest; het traject van Boston naar St. John's werd in drie en dat van daar naar Brest in nog geen volle zeven dagen afgelegd. Te Bercy, het middenpunt van den wijnbouw, is de oogst van 1861 beproefd. De wijnen van den Cher en de Tourraine zijn van uitmuntende kwaliteit; die van het Zuiden zijn iets ligter van kleur; de Bordeaux-wijnen zijn nog niet aangekomende prijzen houden zich staande. In de laatste dagen zijn 900 werklieden uit Parijs den Rijn gepasseerd om zich naar Berlijn te begevenwaar zij de groote zaal achter het Fransche gezantschapshötel gereed ma ken en dit hotel zelf voor de feestelijkheden inrigten zullen. Deze zaal is te Parijs bewerkt en wordt bij gedeelten naar Berlijn overgebragtwaar slechts het houtwerk geleverd wordt. De festiviteiten in het Fransche hotel beginnen den 28 Octo ber en zullen drie dagen duren. De Keizer heeft te Cotupiègne het besluit geteekend, waarbij 200,000 frs. ter beschikking worden gesteld van den maarschalk Mac-Mahondie Frankrijk bij de krooning van den Koning van Pruissen te Koningsbergen zal vertegenwoor digen. De maarschalk zal daarbij een ongewone pracht ten toon spreiden, en o. a. vier staatsie-koetsen met zich voeren, die zeer rijk bewerkt zijn. Het fraaiste dezer rijtuigen hetwelk reeds bij de wijding van den Russischen Keizer is gebruikt heeft alleen wegens de noodige herstellingen een uitgaaf van 200,000 fr. gevorderd. Vroeger was dat rijtuig verguld, nu is het mat verzilverd. Omtrent de tooneelvoorstelling, door de artisten van het Theatre Francais te Compiègne gegeven tijdens het verblijf van Z. M. den Koning van Pruissenberigt een correspon dent nog de volgende bijzonderheden. De aanblik der schit terend met waskaarsen verlichte zaal was prachtig. De eerste rang der opene loges was geheel bezet door dames in groot gala-toilet, schitterende van diamanten en met elkander wed ijverende in schoonheid, pracht en coquetterie. Het geheele parterre was ingenomen door de officieren der guides en der zouaven van de garde en eenige burgerlijke ambtenaren in kostuum. De eerste loges van den tweeden rang waren ingenomen door de dames uit de staddoor de genoo- digden en door de vertegenwoordigers van de Fransche en buitenlandsche dagbladpers, die allen instemmen in den lof over graaf Bacchiochi en diens secretaris, den heer Bertera. De tweede loges waren voor de dienstdoende beambten van het kasteel beschikbaar gesteld en voor de mindere standen, die er zeer gretig gebruik van maken. Te 9 urena de aankomst van HH. MM., begon de voor stelling. De Keizerlijke loge is vlak tegenover het tooneel en staat in gemeenschap met de appartementen. Koning Wilhelm gaf den arm aan de Keizerinen de Keizer aan Prinses J. Murat. De Keizer droeg het grootkruis van den Zwarten Ade laar van Pruissen en de Koning gelijke versiering van het Legioen van Eer. In de pauzen speelde de muziek der guides terwijl bedienden rijkelijk verfrisschingen aanboden. De artisten deden ongemeen hun best. Keizer Napoleon heeft drie officieren van zijn huis be noemd om den Koning der Nederlanden bij zijn komst in Frankrijk aan de grenzen te ontvangen. Die officieren zijn tevens bestemd voor de persoonlijke dienst des Konings, ge durende zijn verblijf te Compiègne. Het paviljoen Marsan van het paleis der Tuilerien te Parijs, wordt thans in gereedheid gebragt voor den Koning der Nederlandendie het zal kunnen bewonen gedurende de week dat hij in die hoofdstad zal verblijven, na HH. MM. te Compiègne te hebben bezocht. Bij gelegenheid van de in het volgend jaar te Londen te houden wereldtentoonstelling van nijverheid, zal er niet al leenvolgens het te Dublin beslotene, een bijeenkomst plaats hebben van de Vereeniging tot bevordering van maatschappe lijke kundighedenmaar daaraan wenscht men thans ook te verbinden een vierde internationaal Weldadigheids-Congres. Blijkens een voorloopige circulaire van den honorairen secre taris zouden daarop aan de orde gesteld wordenbouwkunde bouwmaterialenmeubelen en werktuigen voor huiselijk ge bruik linnen en kleederenvoedingopenbare veiligheid en gezondheid en volksonderwijs. Dezer dagen stond voor een der politie-magistraten te Londen een persoon van Herculesachtig voorkomen terecht, aangeklaagd van mishandeling van twee konstabels. De eerste konstabel verklaardedat deze persoon hem den weg had gevraagd waaraan hij onmiddellijk had voldaan dat de be klaagde tot dank daarvoor hem een paar vuistslagen iu het gezigt had gegeven, waarmede men een os wel ter neder had kunnen werpen; dat hij, weder opgestaan zijndeeen herhaling van de vuistslagen had ondervonden, waarvan hij nog suisde als hij er aan dacht. De tweede konstabeldie den eerste ter hulp was gekomen bad hetzelfde lot ondergaan. De Hercules voerde tot zijn verdediging aan dat hij door het mistige we der van den weg was geraakt, aan de konstabels gevraagd had hem terecht te helpenwaarop die heeren volgens hun loffelijke gewoonte hem hadden aangepakt en zoodanig toege takeld, dat hij er nog bijkaus niet van loopen kon. De ma gistraat geloofde echter de konstabels en veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf, alzoo een maand voor ieder konstabel, gedurende welken tijd hij zwaren arbeid zal moeten verrigtenten einde, zoo was de uitspraak des rechters, zijn athletische krachten eenigzins te verlammen. Brieven uit New-York zeggendat de wet tot fnuiking van den slavenhandel thans in vollen ernst begint toegepast te wordenterwijl oogluiking en omkooping haar vroeger meestal deden ontduiken. Weinige weken geleden werd het barkschip Sarah namens de Federalistische Regering in beslag genomen, en nu onlangs had hetzelfde met het barkschip Augusta plaats, beide omdat zij zich met den verboden slaven* handel ingelaten hadden.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2