N°. 501. Zaturdag 12 October. A0. 1861. Binuenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in dc drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regeU 0.75. Iedere regel 'meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtl naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Eiken kroon D. van der Keilen Jr. lid der Koninkl. Acad, van beeldende kunsten te Amsterdam en tot officieren dier orde P. J. Eyken Sluyters, lid van den kolonialen raad van Suri name en E. J. Slengardeinspecteur der domeinen te Su riname. Z. E. de Minister van Binnenl. Zaken heeft de ten toonstelling van visscherijgereedschappen te Amsterdam met een bezoek vereerd. In 's Hage loopt een gerucht, dat er een misrekening heeft plaats gehad ten aanzien der koloniale bate over 1S61 door een verkeerde plaatsing van cijfers, ten gevolge waarvan het te kort van 6 millioen op de begrooting voor 1862 niet zou bestaan. De heer Herman ten Katedirecteur der Akademie van Schoone Kunsten te Amsterdam, is tot ridder der Belgische Leopoldsorde benoemd. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden opgevoerd de opera Norma. Dingsdag den 22sten dezer zal de heropening van het Nationaal tooneel te 's Hage plaats hebben. De Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft, ter voorkoming van ongelukken, terken- nisse van de ingezetenen gebragtdat gedurende een onbe- paalden tijd proeven met getrokken geschut zullen worden genomen op het strand benoorden het badhuis te Schevenin- gen in de rigting naar Katwijkwaardoor het strand tusschen die gemeenten onveilig zal zijnen wel op MaandagWoens dag en Vrijdag van elke week, van 'smorgens 10 tot lure, of, in verband met den tijd van hoog water, op sommige dagen van 11 tot 2 ure; en dat ter aanduiding der onveilig heid van het strand, aan het einde der rooilijn, op een der duinen een staak zal worden opgerigt met een vlag in top, terwijl bovendien aan het einde der schootsbaan en bij den vuur mond waarschuwingsposten zullen worden uitgezet, en wijders dat indien het gemeld sein des morgeus ten 10 ure niet is opgerigt, zulks een teeken is dat op dien dag geen proefscho- ten zullen worden gedaan. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Koudekerke (Zeeland) Ds. G. M. Hogerzeil, thans te 's Heer Abts- en Simonskerke; - te Gapinge (Zeeland) de heer H. Vermaas, kandidaat bij het Provinciaal kerkbestuur van Gel derland. Bij Ds. T. W. A. van Bell te Amsterdam is een bank- billet van ƒ1000 ontvangen ten behoeve van het Nederlandsch Zendelinggenootschap. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Oudega Ds. J. Reinink te Westergeest, en te Ommeren Ds. H. H. Middel te Arnhem, en aangenomen door den kandidaat J. H. Donker het beroep naar Siddeburen. Dingsdag 11. is te Alkmaar gedachtenis gevierd van de verlossing dier stad in 1573. Dr. J. J. de Gelder toonde in een warme rede aandat de verdediging van Alkmaar was het verzet van een in haar rechten gekrenkte, nog meeren- deels R. C. burgerij tegen het roofgespuis van 's Konings bloeddorstigen landvoogd en ontwikkelde voorts het doel der tentoonstelling van oudheden en gedenkstukken uit den op stand tegen Spanje, om door het aanschouwen van zoovele stomme getuigen van moed en leed de herinnering aan Neêr- Iands worstelstrijd en aan het edel voorgeslacht te verlevendi gen. Onderscheiden feestvieringen hadden daarop plaatsterwijl het schoonste weder alles begunstigde. Uit Breda berigt men het volgende: ^Sedert eenige dagen is de clericale wereld (en die is hier groot) in rep en roerde pastoors en paters zijn op hun ach tersten zolder en trachten de onder hen heerschende opgewon denheid meêtedeelen aan de geloovigen onder hun herderstaf geplaatst. Volgens hen worden de Katholieke belangen met ondergang bedreigd en is het hoog tijd den storm die er op rijst tegen de kerk te bezwerenniet zoozeer door gebeden als wel door een algemeene demonstratie in den trant der April beweging, die vooral ten platten lande moet geëxploiteerd wor den en die in de Tweede Kamer haren woordvoerder zal vinden in den heer Meylink. De boeren, en nog meer de steêlui, zijn echter tot nog toe kwalijk te animeren zij beweren dom weg dat, als dc Protestanten zich in 1853 hebben laten be dotten, dit geen reden voor her, is om zich evenzoo te laten beet nemen. Zij zeggen dat de zaakwaarover de clericalen zich zoo in 't harnas laten jagenhen niet aangaat. En wat is die zaak "Eenvoudig dit: de Minister van Financien w^keen eiud- maken aan de oude knoeijerij met de goederen vap' St. Agath^-;

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1