Buitenlandsch Nieuws. Bij de dezer dagen gehouden stemming hebben als no tabelen voor de Nederd. Herv. gemeente de meeste stemmen verkregen Prof. J. H. Stuffken, S. A. Meerburg, P. Muller en Ds. A. van Witsenburg, en als plaatsvervangers Prof. J. J. Prins, Mr. D. F. van Alphen, J. A. Prijn, P. van den Bosch, Prof. I. G. Hulleman en J. van Vliet. Wij meenen de aandacht onzer stadgenooten nogmaals te moeten vestigen op de voor hen zoo belangrijke aangele genheid van den spoorweg van Leiden op Woerden. Reeds zijn naar wij vernemen, verscheidene adressen houdende ad- haesie aan dat van de Heeren J. van Heukelom c. s. aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden. Voor wie nog zouden verlangen door het teekenen van zoodanig stuk hun belangstelling te bewijzenbestaat daartoe nog de gelegenheid bij de heeren Schreuder en van Baakdoch is het te ver wachtendat ook binnen eenige dagen dit adres zal moeten worden opgezonden. In den loop dezer maand zal door het korps muziekan - ten der Leidsche Schutterij een concert worden gegeven in den Schouwburg op de Oudevestdie daartoe door de eigena ren kosteloos is afgestaan waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de alhier gevestigde Kweekschool voor Zee vaart. - Het doel zoowel als het middel verdient zeer te wor den aanbevolen. Zoovelen waren gereed om hun beurs te openen voor een stichting, waarop Leiden roem mag dragen en die algemeen nut verspreidt. Altijd staat die kweekschool als een opgerigt teeken wat men kan tot stand brengenwan neer men iete wil en in het goede volhardt. 25 jaren gele den dacht men er niet aan en wie het deukbeeld hoorde op werpen zou het onder de vrome wenschen hebben gerang schikt, ja, het als een wonder hebben beschouwd, zoo het werd verwezentlijkt. Menigeen gaf er welligt nooit een bijdrage toe; - hij doe het thans en die het ruim en geregeld bij her haling dedenzullen nu ook niet bekrompen zijn. - Het mid del is ook goedwant als ons Leidsch muziekcorps daartoe zijn tijd en zijn talenten leent, zoo belangeloos en met op offering, dan mag een ruime opkomst wel het blijk leveren, dat eulke daden worden op prijs gesteld. Niemand zal willen achterblijven - die het ten minste wel meent- om te waarderen, wat het Leidsch muziekcorps wil doen en nog verlangen zou meer te doen als de middelen ruimer waren om aan de ingezetenen een genot te verschaffenwaarvoor we gaarne zouden wenschen dat de mindere standen ook meer en meer smaak hadden opdat de wel luidende toonen der muziek het hart raken en dat stemmen voor al wat liefelijk en edel is "en welluidt. - Nu zullen die standen wel niet in de Schouwburg komenmaar als het muziekcorps ondervindt de sympathie der ingezetenen dan is er hoop, dat het zich nog eens in de open lucht laat hooren en dat de sympathie zich openbare in den algemeenen wensch, dat de algemeene beurs der ingezetenendie zoo goed be waart wordt in de Stadhuispoort, ook meer geopend wordt, om zulke openbare uitspanningen te schragen of mogelijk te maken. De Thermometer van Fahrenheit teckende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 58°. - Donderdag morgen te 6 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 2 uur 68°, te 4 uur 67°. De Minister van Financien te Turin heeft reeds een der door hem opgemaakte wetsontwerpen betrekkelijk het belasting stelsel in het licht gezonden. De eerste titel daarvan zou men gevoegelijk een belasting op de ijdelheid kunnen noemen. Daarbij toch wordt een heffing voorgesteld van 50,000 francs voor den titel van Prins, 40,000 voor dien van hertog, 80,000 voor een graaf, 20,000 voor een burggraaf en 10,000 voor een baron. De naamsveranderingen worden belast met een heffing van 200 francs voor een gewoon persoon en 500 francs voor adellijke namen. Eenig voorzetsel voor een naam wordt met 200 francs belast en overigens moet ook voor een wapenschild en de verificatie van titels betaald worden. De tweede titel belast de geestelijke inkomsten; de derde de door het Gouvernement geautoriseerde handels-vereenigin- gen; de vierde de pensioenen, en eindelijk de vijfde de aan gemeente verleende magtigingen tot het houden van jaar- en weekmarkten van allerlei soort van dieren. In de memorie van toelichting wordt met betrekking tot den tweeden titel nadrukkelijk opgemerkt dat bij een afzon derlijke wet de goederen in de doode hand zullen belast worden. Door Napolitaanscbe geestelijken wordt een adres aan den Paus gerigt om hem te bewegen, ter wille van het behoud der kerk en ter voorkoming van een scheuringafstand te doen van de wereldlijke magt. Eenige honderden geestelijken zouden daarop geteekend hebben. Maandag was er te Compiègne déjeuner ten 11 ure; onmiddelijk daarna is men op de jagt gegaan. De Keizerin, vergezeld van al de personen, die geen deel aan de jagt na men, is de jagers kort daarna met rijtuig gevolgd. De lunch werd in het bosch gebruikt. Ten 6 ure keerde het ge zelschap naar het slot terug. Diner ten 8 ure; daarna too- neelvoorstelling door de tooneellisten van het theatre Fran cais. Het programma van Dingsdag was nog niet bepaald. Men weet ook nog niet op welk uur de Koning vertrekken zal. Maandag was het gerucht in omloop, dat Z. M. incognito te Parijs komen en eerst des avonds vertrekken zal. Overigens denkt mendat beide souvereinen op de jagt, toen zij na dat vermaak huiswaarts gekeerd zijn en voorts op den morgen voor het vertrek des Konings gelegenheid zullen gehad hebben om over politiek te spreken. De Keizer is zeer ingenomen met dit bezoeken er moet dien ten gevolge aan het hof een bijzonder goede stemming heerscben. De Keizerin is eerst niet te bewegen geweest om eenige verandering in haar toilet te brengen, doch eindelijk heeft men haar overgehaald vier nieuwe kleedjes van een levendige kleur te laten maken. De Koning heeft Maandag morgen audiëntie verleend en o. a. ontvangen een deputatie, belast met het aanbieden van een adres van gelukwensching der aldaar gevestigde Duitsche familiën. In het laatst van de week ziet men een ander vorstelijk bezoek te gemoet. De Koning der Nederlanden komt Zatur- dag den 12den en zal drie dagen te Compiègne doorbrengen. Men voegt er bijdat Z. M. voorts nog eenige dagen incog nito te Parijs blijven zal. De Koning van Pruissen is Dingsdag middag te 12 ure uit Compiègne vertrokken, nadat er over.de aldaar in garnizoen liggende guides en zouaven een revue was gehouden. De Kei zer, die zijn Koninklijken gast bij de aankomst aan het spoor wegstation had afgewachtheeft hem bij zijn vertrek ook naar het spoorwegstation uitgeleide gedaanwaarbij het natuurlijk niemands aandacht is ontgaan, dat het afscheid zeer hartelijk was. Wat intusscben de strekking van het politieke bezoek betreft, daaromtrent blijft men nog in 't onzekere. Wel weet men dat de beide souvereinen Maandag morgen een onder houd hebben gehadhetwelk ruim een uur aanhieldmaar wat daarin besproken werd is een geheimdoordien zij zich daartoe te zamen hadden afgezonderd en gedurende al dien tijd niemand bij hen werd toegelaten. Over het algemeen is men het in Parijs evenwel nagenoeg eens, dat de bijeenkomst moet beschouwd worden als een nieuwe waarborg voor de vredelievende betrekkingen tusschen beide landen. De Koning van Pruissen isvan Compiègne terugkee- rende, te Verviers doorgereisd, maar heeft zich niet, zooals gezegd was zijn voornemen te zijnnaar Brussel begeven. Graaf von Redernde Pruissische gezant te Brusselis zijn Souverein op de grenzen gaan begroeten. Sedert de restauratie zijn de uitgaven voor het departe ment van eeredienst in Frankrijk aanzienlijk vermeerderd. In het jaar 1818 bedroegen zij 21 millioen, in 1847 39 millioen en voor 1862 zijn zij op 49,819,936 fr. begroot. In Frankrijk wordt elke godsdienst gedulddoch slechts drie worden door den staat bezoldigdde katholijke de protestantsche en de israëlitischede laatste eerst sedert 1831. De katholijke eere dienst telt 81 prelaten 16 aartsbisschoppen, die elk 20,000 fr. trekt, behalve die van Parijs, die 50,000 fr. trekt, en 65 bisschoppen met een traktement van 15,000 fr. Zes dezer pre laten ontvangen op grond hunner kardinaals-waardigheid eene

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2