Buitenlandsch Nieuws. Uit Napels verneemt men dat Cialdini zijn aanvraag om ontslag niet wil terugnemen; men hoopt echter, dat hij op zijn post zal blijventot die door de komst van Koning Victor Emanuel in Januarij van zelf vervalt. Een particuliere depêche uit Genua, wier inhoud beves tiging vereischt, maar die toch van sommige zijden herhaald wordt, meldt de volgende zeer belangrijke tijdingDe gewezen Hongaarsche dictator Kossuth heeft verschillende oud-minis ters en leden van den Pesther landdag, benevens de generaals Klapka en Turr, die zich thans in Italië bevindenbijeenge roepen ten einde in een te Genua te houden vergadering zich te verstaan omtrent eenparig te nemen maatregelenmet het oog op den tegenwoordigen stand van zaken in Hongarije. Die vergadering schijnt gehouden te zijn, en tot het resul taat te hebben geleid, dat de Hongaarsche patriotten, de verwezenlijking van het denkbeeld eener Hongaarsche republiek zoo al niet geheel hebben laten varendan toch tot de er kentenis gekomen zijndatzoo als thans de zaken in Europa staaniedere poging daartoe ontijdig geacht worden moet. Dientengevolge zou men aan de natie drie kandidaten voor stellen waaruit de man moet gekozen wordendie den Hon- gaarschen troon beklimmen zal, zoodra de zelfstandigheid van het koningrijk geproclameerd zal wezen. Een dezer is de Prins de Crouy, een afstammeling van den Heiligen Stefanusen een lieveling des volks, de man die alles in zich vereenigt, wat de natie in haren vorst verlangt. Vooral het jonge Hon garije is hoogelijk met hem ingenomen. Als Koning zou hij den naam van Augustus den Eersten aannemen. De Hongaarsche patriotten houden te Genua talrijke verga deringen, waar de zaken immer ernstig worden besproken. Aanstaanden Zaturdag zal, naar men zegt, deze tusschen de leiders der beweging gesloten overeenkomst in een algemeene vergadering der uitgewekenen ter tafel worden gebragt. Een slager te Berlijn had in een portie van 8 pond vleesch 2| pond beenen geleverd. De kooper zond hem vleesch en beenen terug, maar de slager weigerde het terugtenemen. De kooper leverde daarop een klagt bij de policie in, tengevolge waarvan de slager wegens knoeijerij veroordeeld werd in een boete van 2 thalers. De stalenpennenfabriek te Berlijn van de heeren Heinze en Blankert verwerkt wekelijks 15 centenaars staal, die onge veer 7000 gros of ruim één millioen pennen opleverenvoorts 900 kub. voeten hout en 4 centenaars metaal tot pennen houders. Het bezoek van den Koning van Pruissen in Frankrijk zal met zoo weinig ophef mogelijk plaats hebben. Van de zijde van Frankrijk zullen slechts drie ministers tegenwoordig zijn de ove rigen zijn den 9den, daags na het vertrek van den Koningte Compiègne ter tafel genoodigd. Hoewel deze bijeenkomst dus meer een intiem karakter draagthebben toch reeds een schil der, drie teekenaars en drie photografcn van het ministerie in last bekomenop de plaats zelve de meest gedenkwaardige tooneelen dier bijeenkomst te schetsen. De aardappelenoogst in het arrondissement Brussel loopt ten eindede opbrengst is zoo bevredigenddat men een da ling der prijzen te gemoet ziet. -1- Sedert een paar dagen heerscht te Parijs een buitenge wone gisting. Dingsdag avond hadden er zamenscholingen in het Grenelle, op het beruchte plein Maubert en in den fau bourg St. Antoine plaats. De rust werd echter niet verstoord. De verhooging der broodprijzen tot een frank per vier pond en de met Engeland en Belgie gesloten handelsverdragen ga ven tot deze demonstratien aanleiding. Ook de berigten uit de provinciën luiden verontrustend. Overal klaagt men over ge brek aan werk en de toenemende duurte der levensmiddelen. In de regeringskringen is men zeer bezorgd. Woensdag vergaderde de geheime raad bij den Keizer, en Donderdag is er weder een Ministerraad gehouden. Men verwacht buitengewone maat regelen. Men verwijt aan de bankdat zij zich de krisis ten nutte maakt om geld te verdienen, en de bakkerskas, dat zij thans voortgaat met het innen der vroeger gedane voorschot ten. De regering wordt, als gewoonlijk, voor alles verantwoor delijk gesteld. Groote aanplakbiljetten op de muren van Parijs kondigen aan dat de muziekale feesten in de Champs Elysées onder de leiding van den heer Delaporte, den 19 October aanvan gen, drie dagen duren, en door een concours der vereenigde Orpheonisten gevolgd worden, welk concours tot een uitrei king van eereprijzen aanleiding geven zal. De Times, het gerucht besprekende, dat Pruissen zich naauwer bij Frankrijk aansluiten zou, zegt o. a. het volgende: //Pruissen en Engeland hebben dezelfde belangen. Pruissen's belang brengt mede, dat het zich zoo innig mogelijk met En geland verbindt, want wordt ooit Pruissen van de zijde van Frankrijk aangevallen - 't welk met iederen dag waarschijnlij ker wordt - dan zal een Engelsche vloot het de meest gewig- tige diensten bewijzen. Wanneer het gerucht van een Fransch- Pruissisch verbond dus toh ons doordringt, moeten wij dit bedaard aanhooren. Het Pruissisch volk zouindien ooit zulk een verbond mogelijk ware, voor die mogelijkheid alleen reeds moeten terugdeinzen terwijl hetzijn waar belang begrijpende, zich steeds naauwer zou moeten aansluiten bij mogendheden als Engeland, Oostenrijk, Rusland, Italië en Spanje, maar nooit aan een staatvan wiens kant het door de grootste ge varen bedreigd wordt. Kwam ooit zulk een Pruissisch-Fransche alliantie tot stand, nimmer zou die voor Pruissen een waar borg tegen eenigen aanval van Frankrijks zijde kunnen wezen, want Frankrijk zou de kleine Duitsche staten van Pruisseu vervreemdenen dat rijk weder tot den rampzaligen toestand terugvoeren, waarin het zich in 1806 bevond." Het Britsch zendelinggenootschap, een sedert ruim an derhalve eeuw bestaande stichting der Anglicaansche kerk heeft dezer dagen zijn jaarlijksch verslag openbaar gemaakt. Daaruit blijkt onder anderendat het nieuw geopende terrein in China aan de Catholieke zendeling-predikers zal worden be twist, zullende er in de hoofdstad Peking een Anglicaansche missie worden gevestigd. Ook wordt medegedeelddat het per soneel der zending op Borneo veel zal worden vermeerderd. Het genootschap heeft thans volgens zijne opgave 413 ge ordende geestelijken, in wier onderhoud het voorziet, in zijn dienst, benevens ruim 700 onderwijzers van den leekenstand, chatechiseermeesters, schoolmeesters en studenten in de god geleerdheid. In de volkhuishoudelijke gesteldheid van Engeland doen zich ongunstige verschijnselen voor. Onze handel kwijnt, zegt de Timesniet alleen ten gevolge van de jammerlijke gebeur tenissen, in Noord-Amprika voorvallende en nog te verwach ten maar ook ten gevolge van het overvoeren der voornaam ste markten. In de eerste acht maanden dezer jaars heeft onze uitvoerhandel, naar opgegeven wordt, 5J mill. minder be dragen dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Daarbij komtnaar wij van alle zijden vernemendat onze graan oogst, ofschoon goed uitgevallen, ver van overvloedig isdit is een bedenkelijke zaak, omdat de berigten, welke wij uit andere landen omtrent den graanoogst ontvangenminder gunstig luiden. Het wordt dus werkelijk de vraag, tot welk deel der wereld wij ons zullen moeten wendenom de groote toevoer te bekomen, welke voor de voeding van dit rijk noodig is. De Koninklijke Commissarissen voor de wereldtentoon stellingin 1862 te Londen te houden, hebben bekend ge maakt, dat geen aanvragen om plaatsruimte meer in aanmer king kunnen worden genomen. De policie-agenten van een der wijken in Londen hebben op een bijeenkomst besloten een verzoekschrift intedienen, ten einde des Zondags vrij van dienst te zijn. Zij verklaren dat zij niet enkel een dag van rust, maar ook van godsdienstige overdenking behoeven en zij niet weten, waarom men hen slech ter dan misdadigers behandeltdie toch ook hun Zondag hebben. Zij zullen nu eens om de vier weken een dag vrij krijgen. Te Manchester en in de meeste naburige steden heb ben de meeste fabriekanten zich genoödzaakt gezien den werk tijd op drie dagen in de week te beperkenomdat de voor raad van ruwe katoen te Liverpool zigtbaar afneemt, en zij wanneer de oorlog in Noord-Amerika niet spoedig ophoudt, zich genoodzaakt zullen zien den arbeid geheel te staken.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2