N°. 493. Donderdag 3 October. A6. 1861 Binnenlandsch Nieuws. lie 3de October is weder aangebroken en ieder Leidenaar denkt er aanop hoedanige wijze die dag door hem zal worden besteed. Niemand voorzeker, die hem als een gewonen dag aanmerkt. Zijn er nog die den 3den October eeren en vieren alsof het een Christe lijke feestdag ware, die eenigermate of zooveel mogelijk het ka rakter draagt van onze vroegeredoor weinigen in den waren geest gekende, door nog veel minder in hun rechte, in verband met het beginsel veel beteekenende waarde geschatte algemeene vasten-, dank- en bededagen er zijn er ookdie hun gewonen dagelijkschen arbeid verrigten maar toch door een ongewone niet alledaagsche beweging of vertooning langs straat en gracht ook tot meerder luidruchtigheid zijn gestemd of tot een ze kere mate van opgewonden stemming zich laten verleiden. Voorzeker zijn er altijd, die uit de geringste plaatselijke ge beurtenis of herinnering aanleiding nemen tot uitspattingen terwijl wat stof tot ernstig nadenken geven moestveeleer tot opwekking dient van uitbundig vreugdegejuich of rumoer. 't Is zoo jammer, dat, bij al den vooruitgang in kunsten en wetenschappen, zooveel schrandere en diepdenkende hoofden nog geen middel hebben kunnen vinden, om de publieke opinie omtrent een betamelijke feestviering van Vaderlandsche herin neringen intelichten en te leiden, en dat bij de ijverige en meer en meer onder alle standen zich verbreidende lust voor zang en toonkunst en de steeds toenemende zorg, om de gelegenheden tot oefening en vorming te vermenigvuldigennog niemand den rechten toon heeft weten te treffenom een zaamgevloeide menigte aangenaam en nuttig gedurende eenigen tijd bezig te houden en onder den indruk te doen verkeeren van de gele genheid, die haar vereenigt. 't Is toch wenschelykdat zij, die meenen in bepaalde kringen een invloed te kunnen uit oefenendie tot een betamelijk feestgenot leidt, er naar streven om dien invloed verder uittebreiden en in grooter kringen een heilzame leiding te geven aan de tot feestviering gestemde harten. De Sde October 1574 was een gewigtige dag, die nog steeds in eer en in dankbare herinnering verdient te blijven maar die na verloop van jaren en eeuwen is geworden een wonderlijke dag, omdatofschoon elk Leidenaar, ook omdat hij Nederlander is, dien dag grootelijks moet waardeeren, men toch op een zoo zeer uiteenloopende wijze dien dag doorbrengt. Ook veel staat hier in verband met de overleveringen en his torische onnaauwkeurigheid partijdige beschouwingenvoor stellingen en beoordeelingen, die de oorzaak van Leidens beleg en de hooge en ware beteekenis van Leiden's ontzet in 1574 bejegenen. - 't Verheugt ons dezer dagen op dit gebied een bondgenoot te hebben aangetroffen. Het oordeel over Leidens verlossing uit een bang beleg hangt zamen met dat over de Spaansche dwingelandij en de strijddie daartegen werd ge voerd staat in een zeer naauw verband met het karakter van den Vorst, zijn beginselen en bedoelingen, die de ziel van den opstand in de Nederlandsche gewesten tegen de Spaansche regering was. Waarvoor streed Prins Willem I en waar voor zijn aanhangers, waarvoor wederstond met kloeken moed en onbezweken trouw Leiden in 1574 het bang beleg? //Hij bestreed het stelsel van gezagdat alle zelfwerkzaamheid doodde dat den Staat tot voogd in het tijdelijke, de Kerk tot voogd in het geestelijke maakte. Hij streed voor het vrije recht des gewetensZóó, schrijft men, deed onlangs een Leidenaar, een geleerd en gemoedelijk manProL Brill van Utrecht het karakter van Willem van Oranje kennen ir. den opstand tegen Spanje, en zoo verschijnt de 3de October 1574 ook in een aanminnig, voor elk Leidenaar en Nederlander, wie hij zijweldadig licht. Door Z. M. zijn benoemd tot officiers der orde van den Eikenkroon de kapiteins A. Bngelvaart, H. A. Hemming en A. A. des Tombesvan het reg. grenadiers en jagersen de kapitein N. A. Boom, van het wapen der artillerie, onder inspecteur der draagbare wapens, tot ridder dier orde de luit. P. C. Evers, van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der/gemeente BenthuizenW. G. D. Murray. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel jmeer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.j 12 u. 5m.j 3 u.9m,; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 n. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; 7an Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Ri^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijk* Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur an van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van ZegelRegistratie dagelijks van 84, van da Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. l

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1