Buitenlaiidsch Nieuws. missie uit de burgerijdie dat denkbeeld scliiepzooveel lof is toegekend. Die fontein, stads eigendom zijnde, mag waarlijk niet. zorgvuldig geborgen blijven op de Stads Timmerwerf maar baar bij feestelijke gelegenhedenvan welken aard ook in dienst te stellen en te laten werken, dat is zeer zeker een loffelijk werk. Zoo is het dan ook met het voorne men om het muziekkorps der Leidsche Schutterij aldaar op dien dag in de muziektent des voormiddags eenige muziekstuk ken te doen uitvoeren. Men doet wel op die wijze bij zulke twijfelachtige feestvieringen toch den ingezetenen een aange naam en onschuldig genot te verschaffenterwijl, naar wij ver nemen, de toegang tot het plantsoen gelijk altijd is alge meen behoudens de voorwaarden die aan den ingang voor een ieder te lezen staan en met het algemeen belang en de openbare orde in harmonie zijn. Welligt zijn er nog vindingrijke vernuften, die bij deze gelegenheid proeven willen nemen, met welke middelen men de belangstelling eener zamengevloeide menigte op een betamelijke en gepaste wijze kan gaande hou den en wat er gedaan moet worden om te kunnen zeggen dat openbare volksvermakelijkheden doel treffen. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad Het groote nieuws, waarvan Nederlaudsch-Indie thans ver vuld is, mag voor Nederland reeds geen nieuws meer worden genoemd: de benoeming van den heer Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele tot gouverneur-generaal. Wij hebben ons opzettelijk over beschouwingen dezer gewigtige gebeurtenis onthoudenomdat ons daartoe de gegevens ontbrekenmaar willen hier toch te kennen gevendat velen zich met ons om drie redenen over die benoeming hebben verheugd. De heer Sloet is niet een dergenen, voor wie werd geïntri- gueerd, dat staaft op nieuw de onafhankelijkheid van den Mi nister van Koloniën hij is een vrijzinnig man en de Minister heeft dus duur zijn eerste en beslissende daadhet zegel op zijn woorden gedrukteindelijk was hij een man der spoorwe gen voor Nederland, en zijn benoeming schijnt dus uit te drukken dat de Minister, als de dringendste behoefte van Java voor het oogenblik, den aanleg van spoorwegen beschouwt. Deze benoeming geeft ons dus de hoop dat de drie grond- kwalen, die het koloniaal bestuur hebben aangetasthet nepo tisme, de reactie en de hebzucht, door de eendragtigezamen- werking van Minister en Gouverneur-generaalmet ernst zullen worden bestreden. Voortdurende regens over geheel Java hebben hier en daar op nieuw overstroomingen veroorzaakt, o. a. in Banjoemas en Patjitan maar vooral is Zuid-Kediri daardoor tot twee malen heftig geteisterd, alwaar 11 menschen en 200 stuks vee zijn omgekomen, 9 dessas met 227 woningen geheel verwoest, en vooral een groot verlies aan padi is geleden. Het bestuur heeft de lijdenden weder op onbekrompen wijze geholpen, en men mag hopen dat de hulpvaardigheiddoor Nederland's koloniaal bestuur, regering en natie aan Java's bevolking in dit ramp spoedige jaar betoond, de onderlinge gehechtheid zal hebben verlevendigdgeenszins in mindering strekke van hetgeen Nederland nog voor de groote behoeften zijner bezittingen zal afstaan. De officier van administratie 2de kl. B. A. Stieler is ter reede van Batavia aangekomen en met het aldaar liggend wachtschip Palembang naar Soerabaya vertrokkenalwaar hij belast zal worden met de administratie van Z. M. schroefstoom- schip, vice-admiraal Koopman. Door den gouverneur-generaal van Neerl.-Indie zijn o. a. benoemd bij de< landelijke inkomsten en cultures tot contro leur 3de kl. de ambt. E. D. Levyssohn Norman, A. H. Ser- vatius en Mr. J. Dekethtot offic. van gezondheid 2de kl., dien van de 3de kl. G. Broers, en geplaatst bij het garni zoenshospitaal te Soerakarta den offic. van gezondheid 3de kl. A. J. van der Burg; te Salatiga den offic. van gezondheid A. F. Prijn en bij het groot mil. hospitaal te Weltevreden den offic. van gezondb. 3de kl. C. L. van der Burg. De Gouverneur van Celebes de heer A. J. F. Jansen is den 2den Augustus 11. overleden. Hij was een werkzaam en kundig ambtenaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags ten 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Zondag 's morgens te 6 uur 52°, te 8 uur 54°, te 12 uur 64°, des namiddags te 2 uur 68d, en te 5 uur 66°, 's avonds te 8 uur 58° en te 10 uur 55. Heden Maandag morgen te 6 uur 53°, te 8 uur 55°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 2 uur 70° en te 4 uur 68°. Er is sprake, om den heuvel van Onze Lieve Vrouw de la Garde bij Marseille, met hout te beplanten. Op den heuvel stond vroeger het Heilige Woud, door Lucanus bezongen. Het costuum der jonge dames, die deel zullen nemen aan den stoet, welke den Koning van Pruissen bij zijn komst te Koningsbergen zal begroeten, is thans vastgesteld. Het zal bestaan in een kleed van witte tulelaag uitgesneden en met korte nlouwen, van onderen gegarneerd met volants. Over den rechterschouder wordt gedragen een breede groene sjerpaf hangende op de linker heup; op den rechterschouder en aan de strik wordt bevestigd een roset met loshangende einden van zwart en wit zijden lint. In het haar wordt gevlochten een krans van witte bloemen met groene bladerenhals en armen versierd met zwart fluweel lint. Edelgesteenten, gouden of andere sieraden mogen niet gedragen worden. Uit Bruchsal wordt gemelddat Oscar Becker van hoo- ger beroep heeft afgezien tengevolge waarvan hij naar het nieuwe tuchthuis voor mannelijke veroordeeldenalwaar hij zijn straftijd zal doorbrengenis overgebragt. Hij zou den wensch te kennen gegeven hebben, om zich met kastenma- kersarbeid bezig te houden. De Jury te Bruchsal heeft na de zaak van den student Oscar Becker in behandeling genomen die van de gravin van Baumbachbeschuldigd van poging tot vergiftiging van haar gemaal. Zij is daarvan vrijgesproken. Den 22 dezer heeft men op verscheiden plaatsen in Frankenland en in Zwaben zoodanige uitwerkselen eener gol vende aardbeving bespeurddat sommige bewoners uit hun huizen zijn gevlugt. De schudding werd vergezeld door het geluid als van een op een steenweg hollenden wagen. Men verzekert te Parijs, dat de Koning der Nederlan den zich door den Koning van Zweden heeft laten bewegen om Keizer Napoleon een bezoek te brengenen dat, gedurende het verblijf van Koning Karei XV aldaar, de Keizer zijn gast heeft doen inziendat de goede verstandhouding van souverein tot souverein niet dan voordeelig kan wezen, voor Frankrijk zoowel als voor Nederland. Vermits nu Koning Karei XV door zijn echtgenoot verwant is aan den Koning der Nederlanden is het zeer verklaarbaar, dat hij zich heeft belast met het tot een goed einde voeren der onderhandelingen over de voorgekomen zamenkomst. Men verzekert te Parijs dat de Koning van Pruissen den Keizer van Oostenrijk op allerzielendag een bezoek zal geventerwijl alsdan verscheidene andere Duitsche Souverei- nen te Weenen worden verwacht. De voornaamste handelshuizen te Parijs hebben een ciaculaire ontvangenwaarin hun aandacht wordt gevestigd op de katoenen stoffen, die in Nederland, voorzien van Ja- pansche patronenworden* gefabriceerd en verder op de om standigheid, dat de Japannezen aan Europesche geederen veelal de voorkeur geven boven* die van hun eigen land. De directeuren der Great-Eastern-Maatschappij hebben besloten zich de ramp welke dat schip is overgekomen ten nutte te makendoor de aangerigte vernieling voor geld te laten zienzoodat het 11. Zondag te Queenstown van nieuws gierigen met dat doel wemelde. Tot hiertoe heeft de Great- Eastern van den aanvang af, meer geld als kijkspel, dan als vracht- of passagiersschip opgebragt. In sommige gedeelten van Schotland hebben in de laatste dagen zulke zware regenbuijen geheerschtdat hier en daar spoor- en andere wegen en Janderijen onder water zijn gezet, en zelfs twee personen omgekomendie door stortvloeden werden weggevoerd. Men wil wetendat de Engelsche regeringal meer en meer verontrust over den staat van zaken in Noord-Amerika, die zeer noodlottig op Engelands 'fabriekwezen dreigt te wer ken aan dat kabinet het voorstel heeft gedaanom een einde aan den burgeroorlog in Amerika te makendoor eerst een

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2