Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. vordering van hetgeen niet slechts Leidschmaar ook Haagsch belang betreft. Z. M. heeft met ingang van 1 Januarij 1862 benoemd tot directeur der Nederlandsche Handel-Maatschappij den heer G. Obreen koopman lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, en van de Gemeenteraad te Rotterdam. Naar men verneemt is de 1ste luitenant Hirsbmann van het 3de bat. 8ste reg. inf. in rang overgeplaatst bij het 4de reg. van dat wapen. Z. M. de Koning der Nederlanden zal door Z. K. H. Prins Frederik vertegenwoordigd worden bij de aanstaande krooning van Koning Wilhelm I van Pruissen, te Konings bergen. Naar wij vernemen is de kapitein-luitenant ter zee F. R. Toewater, aan den kommandant der Marine in Neerlandsch- Indie, de heer Maijtoegevoegd, als chef voor het personeel der marine aldaar, welke betrekking tot dusverre nog niet heeft bestaan. Beide heeren zullen eerlang de reis naar Java ondernemen. Naar men verzekertzullen de heeren de Koekdirec teur van het kabinet des Konings, en de graaf van Lijnden, eerste adjudant van HDz., Z. M. den Koning, op zijn reize naar Parijs, vergezellen. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de zaak van het tweegevecht tusschen de Majoors der artillerie Tindal en Spandaw en de door den eerst- gemelde aan den laatsten toegebragte verwonding. De Majoor T. is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren, die echter geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaaktonder zeer verzachtende om standigheden gepleegd; en dientengevolge veroordeeld tot 14 dagen kamerarrest zonder acces en in de kosten voor zoo veel hem aangaat. - De getuigen zijn vrijgesproken van mede- pligtigheid, op gronddat den Hove voldoende en overtuigend gebleken was, dat in zij stede van het duel te hebben uitgelokt het mogelijk of gemakkelijk gemaakt, integendeel het niet hebben kunnen verhinderen en onmiddelijk na de eerste ver wonding doen eindigen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Middelstum Ds. J. Santee Nieweg te Saaxum en te Hattera Ds. G. A. Radema ker te Meeuwen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 45°. - Zaturdag morgen te 6 uur 43°, te 8 uur 47", te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 64°, te 4 uur 63°. Uit Rome wordt berigtdat bij den Paus zich herhaal delijk aanvallen van koorts voordoen en zijn toestand gevaar lijker wordt, daar hij zich niet aan de voorschriften zijner geneesheeren houdt en geheel vergeet, dat hij reeds 70 jaar oud is. - De Keizer van Rusland heeft een in 1786 overleden bisschop der Grieksche kerkwegens de door hem verrigte mirakelen, onder het getal der Russische heiligen opgenomen. De olifant, die in Zarskosselo bij Petersburg wordt verpleegd, gebruikt jaarlijks o. a. 16,000 pond tarwemeel, 2000 pond boter, 2000 pond suiker, 30,000 pond hooi en 20,000 pond stroo. De Kamer van Koophandel te Duisburg heeft aan de Pruissische regering voorgesteld het houden eener conferentie van deskundigen om onder voorzitting van een commissaris der regering te beraadslagen over de middelen en wegen tot opheffing der groote belemmeringen die de scheepvaart langs den Rijn ondervindt van de zijde der Nederlandsche regering bij den uitvoer van steenkolen naar Nederland. De Kamer van Koophandel te Dusseldorp is door de regering uitgenoodigd voor die conferentie eenige geschikte personen aantewijzen en daaronder ook eenige der voornaamste handelaars in steenkolen. De virtuoos Liszt is door den groothertog van Saxen- Weimar tot kamerheer benoemd. De prins von Schwarzberg-Rudolfstadt68 jaren oud, doet afstand van de regering ten behoeve zijns broeders, daar hij in het huwelijk treedt met een 25-jarige schoone uit den burgerstand. Omtrent den aanslag, den 18 dezer op het leven der Koningin van Griekenland gedaan wordt door een zeer ge- achte hand nader het volgende uit Athene geschreven: De dader heet Aristides Dorsios-, is student en behoort tot een rijke en geachte familie. Ook gelooft men algemeen dat zijn aanslag een op zich zelf staande daad en het gevolg van geestverbijstering is. Zijn vader was afwezig en had zich door zijn oudsteu zoon vergezeld, naar zijn goederen in Moldavië begeven. Den volgenden dag terugkeerende vernam hijbij zijn ontscheping in den Pireus, de afschuwelijke misdaad den vorigen dag door zijn zoon gepleegd. De moordenaar heeft zijn eerste verhoor voor den Ministerraad doorgestaan en ver- i klaard geheel uit eigen beweging gehandeldde daad sedert lang beraamd maar zijn voornemen aan niemand medegedeeld te I hebben. Even als Becker had hij een eigenhandig geschreven brief bij zichwaarin hij verklaart plan te hebben het leven der Koningin te belagen. De instructie wordt voortgezet. Tij dens de aanval was H. M. te paard gezeten en bewonderens waardig door haren moed. Haar gevolg bestond uit haar eere dame mej. Gardikioti, den aide de kamp kolonel Valtino, en den ordonnansofficier luitenant Kachipietroswelke laatsteden moordenaar gegrepen heeft. De openbare verontwaardiging was onbeschrijfelijk het ruime plein van het paleis kon ter tiaau- wernood de menigte bevatten die zich verdrong om de Ko ningin met luide toejuichingen te begroeten. Den volgenden dag is een Te Deum van dank in alle kerken der hoofdstad gezongen, en overal was de toevloed ontzagchelijk groot. Dien zelfden morgen was de Koningin naar het eiland Poros ver trokken om het zeearsenaal te bezoeken. Bij hare terugkomst des avonds vond zij de geheele stad prachtig verlichten ont ving nieuwe blijken van de deelneming en verknochtheid dei bevolking van Athene. Te Douville, een gemeente in de nabijheid van Peri- gueux, begaf een gewezen priester, die in het huwelijk wilde treden, zich naar een maire om hem te verzoeken tot de wet tige formaliteiten overtegaan. De maire weigerde en de gewe zen priester heeft hem bij de rechtbank aangeklaagd en den heer J. Favre verzocht voor hem te komen pleiten. De heer Favre heeft het op zich genomen. Men meldtdat de wijnoogst in het zuiden van Frank rijk zeer gunstig uitvalt. Een vindingrijk Parijzenaar heeft een pantalon van caout- chou vervaardigd, die den drager in staat stelt om te wande len op de zee. Waar geen schip landen kandaar zet de ge lukkige eigenaar van zoo'n pantalon voet aan wal. Diepte en ondiepte der wateren bestaan voor hem niet langer. Men heeft er proeven meê genomen en 't is geblekendat het systeem proefhoudend is. Op groote schaal toegepastis het een uit muntend kleedingstuk voor troepen die aan land moeten ge zet worden in oordendie de schepen uithoofde van klip pen of verdedigingswerken, slechts op een afstand kunnen naderen. Sedert eenigen tijd had men te Londen van onderschei den zijde klagten gehoord over het vermissen van naar Enge land per post verzonden brieven en pakken. Het is dezer da gen geblekendat een brievenbesteller in zijn bezit had een aantal van niet minder dan 1480 hem ter bezorging" toebe- trouwde brieven enz. Hij is in hechtenis genomen maar 'U nog niet bekend of hij uit luiheid of gemakzucht, dan we' met een strafbaar doel, zich aan dat verzuim heeft schuldig gemaakt. De Noordelijke Staten van de Amerikaansche Unie zijn niet meer te herkennen. Van de' zoo hoog geroemde persoon lijke vrijheid, de trots dipr republiek, is zoo goed als geen zweem meer over. Geen blAd durft vrede en eendragt aantebe- velen uit vrees, dat het in beslag genomen en de uitgever ah een verrader in hechtenis genomen wordt.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2