N° 490. Maandag 30 September. A0. 1861. De Spoorweg van Lelden naar Woerden. leidscTmgblab. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel [meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends' 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de^Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'gavonds te 8 u. 15 m.Oost-IndÏ9ohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 nur. I. Vóór de sluiting van het afgeloopen zittingjaar van de Sta- ten-Generaal is door de regering aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangebodenstrekkende tot onteigening van per- ceelen ten behoeve van den aanleg van den Spoorweg van Leiden naar Woerden. Onderscheidene dagbladen hebben dade lijk dat wetsontwerp in behandeling genomenmet dat gevolg, dat reeds de verwerping van dat wetsvoorstel werd aangeraden vóórdat er eenige mogelijkheid overgebleven was, om van de Tweede Kamer een beslissing te verwachten. - Nu dat wets ontwerp na den aanvang eener nieuwe zitting weder is inge diend en spoedig de openbare beraadslagingen daarover kunnen worden te gemoet gezien- is het tijd een woord te zeggen over de bestrijding en den tegenstand, die dat plan wedervaart. Uit de residentie zijn ook stemmen opgegaan tegen de aan neming van het wetsontwerp. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Gravenhage zoowel als enkele leden van het vroeger bestaand comité, dat onderscheiden 's Gravenhaagsche belangen vertegenwoordigde, - ingezetenen van Scheveningen zoowel als ingezetenen van Boskoophebben adressen inge diend, waarbij de magtiging tot onteigening van perceelen voor dien weg wordt bestreden. Zal men binnen Leiden, alleen steunende op de getrouwe eerbiediging van een concessie, ver leend door het bevoegd gezag en vertrouwende op de eerlijk heid en onpartijdigheid der Volksvertegenwoordiging, die im mers alleen vraagt of de onteigening is in het algemeen belang - zal men binnen Leiden zich bepalen tot een lijdelijk afwachten hoedanig de beslissing zij, of is het geen zaak, dat algemeen de belangstelling blijke in een zaak, waarin Leiden en Rijn land het grootste belang hebben en waarvoor ieder ingezeten tot bestrijding van den vijand een geschikt wapen kiezen en ge bruiken moetP Wij keuren het af, dat de Regering priviiegien verleent en uitsluitende concessien geeft, waardoor een eerlijke mededinging wordt afgesneden en het algemeen belang altijd benadeelt dooi het gemis dei voordeelen van een vrije concurrentie. Uit dat oogpunt de concessie tot den aanleg van een spoorweg tusschen Scheveningen, 's GravenhageLeiden en Woerden beoordeelende, scharen wij ons aan de zijde der Tweede Ka mer, die den 27 April 1860 verklaarde, dat de Regering daardoor het publiek belang niet heeft behartigd; maar ook uit datzelfde oogpunt blijft het plan tot den aanleg van die spoorweglijn een zaak van algemeen belang, al is de weg, langs welken dat plan tot stand komt, niet onberispelijk.'t Is nu enkel de vraag: is de aanleg van die lijn in het algemeen belang, of wordt de openbare dienst er door benadeeld? Het antwoord daarop kan niet twijfelachtig zijn en alsdeStaten- Generaal haar goedkeuring hebben verleend tot verbreeding van een enkele straat in zekere stad en daarvoor de onteige ning van eenige perceelen vergundzal er dan bezwaar ge maakt worden om de zoo belangrijke versnelde gemeenschap tusschen zoo ver van elkaar gelegene punten te bevorderen Nu er een wet ontbreekt, die de regels stelt, waarop het uitvoerend gezag concessien tot den aanleg van spoorwegen of tot het in werking brengen van alle andere ondernemin gen van vervoer tusschen verschillende plaatsen verleent, moe ten algemeene beginselen gelden. En dan kan er wel sprake zijn of de belangen van 's Gravenhage zijn ter zijde gesteld en die van Leiden zijn bevoorregt, omdat priviiegien in het Nederlandsche Staatsrecht niet mogen worden geduld; maar dan moet eerst bewezen zijndat aan Leiden een privilegie werd verleend en of niet veeleer het algemeen belang zou worden geschonden als de exploitatie van eeu lijn tusschen Scheveningen en Woerden werd gestaakt. Die staking zou het noodlottig gevolg zijn van een verwerping van het ingediend wetsvoorstel tot onteigening van gronden, die voor den aanleg van die lijn onmisbaar zijn. Het locaal belang van Leiden en omstreken eischt, dat de aanneming van dat wetsontwerp wordt bevorderd en uit het oogpunt van algemeen belang die zaak bepleit. Tji—af-^ wachting dat zulks in adressen door meer bekwam^'hoofden geschiedt, willen wij die taak op ons nemen, om de harten te verwarmen en aantevuren tot een ijverige en krachtige be-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1