Buitenlandsch Nieuws. de beroepen naar de Herv. gemeenten te Harderwijk en Rhe- nen bedankt. Dezer dagen had binnen Leiden de Algemeene Verga dering plaats van de Evangelische Maatschappij ter bevorde ring van waarheid en godzaligheid onder de R. Katholieken in Nederland. Zij tracht dat doel te bereiken door evange lisatie, colportage van bijbels, tractaatjes, almanakken enz., patronaat, protectien of subsidien, al naar de omstandigheden tijden of personen zijnwaaromtrent haar bemoeijingen zich uitstrekken. Dingsdag avond hield Ds. Meyboom van Amster dam een opwekkende redein verband met de werkzaamheden der Maatschappij en de te houden Vergadering. Een zeer tal rijke of ontelbare 3chare van belangstellenden uit allerlei stan den woonde in de Hooglandsche kerk die rede bijeen col lecte, in het belang dier maatschapij gedaan, bragt f30 op. Woensdag van 10 tot 3 ure werd in het gebouw op de Ruïne vergadering gehouden door het hoofdbestuur en de afgevaar digden der verschillende afdeelingenen 's avonds van 5 tot 10 ure een maaltijd van de keur en kern van het Nederland-" sche protestantisme, die zich onderscheidde door een keur van gerechten, met aanspraak op aanbeveling geleverd door onzen stadgenoot, den heer Wijnstroom in de Diefsteeg, en waarop menigen dronk gewijd werd aan het doel en den bloei eener Maatschappijdie nog door menig echt en volbloed protestant zoo luttel wordt gewaardeerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 -uur 48°. - Vrijdag morgen te 6 uur 46°, te 8 uur 50°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 2 uur 58°, te 4 uur 58°. Het officieel dagblad van Turin deelt een circulaire van den heer Ricasoli aan de Italiaansche consulaire agenten mede, waarbij hun instructien betreffende al de bijzonderheden van de functien der consuls worden medegedeeld. Daarin wordt gezegd, dat de Italiaansche vlag, die thans nog niet door Venetie gevoerd wordt, een scheepsruimte van tusschen de 6 en 800,000 ton, met een bemanning van 100,000 zeelieden, beschermt. Alleen de Sardinische internale bepalingen wegens handel en scheepvaart blijven van kracht, en de verdragen met de vroegere Italiaansche Staten worden als afgeschaft beschouwd. De consuls hebben geen politieke functien, maar moeten nog- tans trachten hun invloed, volgens de inzigten hunner Rege ring, te doen gelden, en vooral doen uitkomen dat die Rege ring, door het werk der onafhankelijkheid en eenheid van Italië voorttezettende vrede van Europa wil bevestigen en door de kerk van wereldlijke beslommeringen te bevrijden, nogtans aan het Katholiek geloof getrouw blijven en de on afhankelijkheid van het geestelijk gezag handhaven wil. Te Bologna grepen den 24 dezer eenige oproerige volks- demonstratien ten gevolge van den buitengemeen hoogen prijs der levensmiddelenplaats. De autoriteiten hebben maatrege len tot voorkoming van verdere wanordelijkheden genomen. Verscheiden belhamels zijn gearresteerd, talrijke patrouilles doorkruisen de stad, en de rust is hersteld. Te Marseille is gedurende den aardbeziëntijd voor meer dan 20,000 frs. aan inkomende rechten ontvangen; het recht bedraagt 5 centimes van iedere pot. Uit Bruchsal verneemt men, dat Becker in de openbare rechtszitting zich volgenderwijze over de beweegredenen tot zijn aanslag heeft uitgelaten //Wat in Italië plaats vindt heeft mij tot nadenken gebragt, en tot de meening, dat Duitschland, wilde het, eveneens tot de eenheid zou kunnen geraken. Daar het, naar mij toeschijnt, vaststaat, dat de Italiaansche beweging is in het leven geroe pen door den aanslag van Orsini, en dat die aanslag, hoewel haar doel gemist hebbende, de oorzaak is geweest, welke den Keizer der Franschen de Italiaansche natie hulp heeft doen verleenenis het denkbeeld bij mij opgekomen, dat, zoo ik in Duitschland een gelijke beweging kon doen ontstaanals in Italië beeft plaats gehadik het Duitsche vaderland een uitstekende dienst zou bewijzen. Dat ik den Koning van Pruis- sen heb" jvillen doodenis niet waar. Ik heb slechtsdoor een geveinsden aanslag, het Duitsche volk willen wakker schudden het uit zijn zedelijke lethargie opwekken. Ik had niets tegen den Koning van Pruissen en bedacht later, dat zijn dood op zichzelven niets aan den toestand zou veranderenwijl de erfprins, die hem zou opvolgen, even ongeschikt zou zijn om de Duitsche beweging te leiden als hij. Ik wilde dus, ik her haal hetslechts een schijnaanslag doenovertuigd dat ft zoodoende Duitschlands eenheid nuttig zou zijn Toen ik echter den Koning alleen zag aankomen, aarzelde ik; het stuitte mij tegen de borst op dien man zon der eenige verdediging en argwaan te schieten. Ik voelde mijn moed mij begevenmaar de herinnering aan Orsini kwam weer bij mij op. Ik dacht aan de heerlijke gevolgen die zijn aanslag gehad heeft, hoezeer die het doel hebben gemist. It dacht aan dien man wiens dood zijn vaderland bevrijd had, en toen, toen wilde ook ik dat voor mijn vaderland doen.it wilde Duitschland uit zijn slaap wekkenhet doen herleven door het te noodzaken een noodlottige loomheid afteschudden, Ik heb dus geen kogel op den Koning van Pruissen willen lossen; maar, daar ik twee pistolen had, is het mogelijk dat ik mij vergist hebbe, dat ik het met een kogel geladene in plaats van het andere heb meegenomen. Nadat ik gescho ten had kwam, door den terugsprong van het pistool, hel denkbeeld bij mij op, dat ik mij kon vergist hebben." //Op de aanmerking van den president, dat deze mededee- lingen in strijd waren met die bij de instructie gegeven ant woordde Becker: #Toen wilde ik sterven, ik wilde schuldi» 0 verklaard worden aan hoogverraad tegen den Duitschen Bond, maar nu ik eenvoudig van poging tot moord beschuldigd wordtheb ik geen rede meer om u de waarheid te verbergen noch belang er bij u de verklaringen te doen die ik u heden afleg. Zoo ik u dit alles zeg, is het om mijn familie en on danks het belagchelijk licht waarin ik mij plaats." Woensdag is te Berlijn een vergadering gehouden door de 100 jonge dames, die als strooi-juffers zullen dienen bij de plegtige inkomst des Konings in de hoofdstad na den afloop der krooningsplegtighedenten einde te beraadslagen overhel costuum, dat bij die feestelijkheid zal worden gedragen. De crinoline zal worden geweerd, niet op grond van een esthe tisch bezwaar, maar uithoofde een niet voldoende ruimte aan wezig zou zijn om den stoet naar de gemaakte bepalingen te formeren. Men ziet thans voor de eerste maal te Rijssel twee zeil schepen, die rechtstreeks uit zee zijn aangekomen. Hetzij» twee Nederlandsche vaartuigen met" ladingen oliezaad uit de Oostzee. De beroemde geschiedschrijver F. C. Schlosser is dezer dagen te Heidelberg in 85-jariger. ouderdom overleden. Sedert 1817 was hij hoogleeraar aan de academie aldaar. Op het volkshuishoudkundig congres te Stuttgart heefl de heer Gamier Pages in de rede, waarmede hij de tot de bui- tenlandsche leden gerigte afscheidstoespraak beantwoordde, o.a, gezegd //De volks- en staatshuishoudkunde is niet bloot een weten schap van cijfers; als zij zich daarvan bedient, is het tot be vordering van het welzijn der menschheid. Zoo zij het aantal armen wil wetenis het om de armoede te verligtenhet aan tal onwetenden, om hen te onderrigten; het aantal schuldi gen om dat te verminderende hoegrootheid der rijkdommen om ze te vermeerderen en beter te verdeelen. De staathuis houdkunde is niet een wetenschap die tot de grenzen strekt. Zij is uitgestrekt als de werelden reikt tot de uiteinden der aarde. Zij is het die de volken vereenigt. Het is de weten schap die strekt om de menschen goed te doen leven, zij is duizendmaal roemrijker dan die, welke leert hen goed te doo den. De staatshuishoudkunde moet die afgesleten staatskunde vervangen, die zich met vooroordeelenverdeeldheid, haat en oorlog voedde. De verovering der kleinste vrijheid is meet waard, dan die van het grootste gewest. Hij die uit eerzucht een druppel bloeds zou vergieten zou zich aan de misdaad van gekwetste menschheid schuldig maken en door allen ver vloekt worden Barnuraalom bekend als de schranderste yankee en 'de behendigste hengelaar in dat groote water, het publiek genaamdde groote Barnum is de prooi van een anderen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2