A». 482. Vrijdag 20 September. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 5 m.; 3 u.9m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag"s middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Ooat-Indiiohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijka-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 nur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelyks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 81 uur en van 86 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 nur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot lsten onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch F. A. B. Woltering, hoofdonderwijzer der openbare lagere school te Vierlingsbeek; tot 2den onderwijzer aan gezegde rijks-kweek school J. N, Houba, hoofdonderwijzer der openbare lagere school te Blerick. In de heden gehouden Zitting van de Tweede Kamer heeft de heer van Reenendaartoe door Z. M. benoemdhet voorzitterschap aanvaard. Tot Voorzitters der afdeelingen zijn benoemd deheeren:<le Baadt, Thorbecke, van Goltstein, Dullert en Hugenholtz. Tot ondervoorzittersde heerenBeensDuymaer van Twist, Olivier, van Nispen en Storm van 's Gravesande. Tot leden der commissie voor het ontwerpen van een adres in antwoord op de Troonrede, de heeren f Delprat, Meeussen van Goltstein, Luyben en Betz. Tot leden der commissie voor de verzoekschriften, de heeren: Mackay, Zylker, van Diggelen, Cool en de Lidth de Jeude. O. a. is ingekomen een ontwerp van wettot opheffing van het recht van collatie, voor zoover het den Staat behoort. De Eerste Kamer zal Vrijdag a. s. zitting houden, ten einde te beraadslagen over het ontwerpadres in antwoord op de Troonrede. De voorbereidende arbeid der spoorwegenten aanzien van de bekende 8 sectienzijn thans zoo ver gevorderddat de werkzaamheden van opneming enz. bereids worden of eer lang zullen worden voortgezet voor de volgende sectienLeeu- warden-Groningen Zutphen-Zwolle, Zutphen-Enschedé, Roer- mond-VenloTilburg-Boxtel en Woensdreckt-Goes. Debe trokken provinciën en gemeente-besturen directien van den waterstaat enz., zijn overal op verzoek des Ministers van Bin- nenlandsche Zaken, uitgenoodigd tot de zaak dier opneming met alle hun ten dienste staande middelen te willen mede werken. In de Koninklijke tapijtfabriek te Deventer, onder di rectie van den heer W..F. Kronenberg, is dezer dagen te zien geweest een allezins prachtig tapijt, bestemd voor een receptiezaal van den Keizer van Japan, dat door de bezoe kers in hooge mate wordt geprezen. Naar men verneemt is de heer Harders, officier-machi nist, onlangs uit Japan gerepatrieerd, door Z. M. den Kei zer van Eusland begiftigd met de St. Stanislas-orde 3de kl. Maandag jl. had een zoon van den landbouwer W. de Haas, aan de Zweth nabij Delft, de onvoorzigtigheideen jagtgeweer afteschietendat ongeveer vier weken was gela den geweest. Niettegenstaande de waarschuwing van zijn broeder en den raad, om het liever aan een boom te binden en met een touw aftetrekkenschoot hij het afmet het noodlottig gevolg dat bet geweer sprong en zijn rechterhand zoodanig verminkt werddat de twee voorste vingers moesten worden afgezet. Dingsdag nacht te I ure werd een matroos aan den Helder, die oneenigheid had met zijn vrouw, wegens buren gerucht door de nachtwachts gearresteerd; op zijn verzoek en na lang aandringen, werd hem toegestaan om niet saar het policie-bureau, maar naar boord te worden getransporteerd. Midden op de nieuwe brug gekomen zijnde, weet hij zich van zijn geleider losterukken en springt over de leuning der brug in de binnenhavenmet het noodlottig gevolg dat deze roekeloosheid hem het leven heeft gekost: hij zonk onmidde- lijk in de diepte; hoewel men alle mogelijke moeite met dreg gen als anderzins heeft aangewendis het niet mogen geluk ken hem te redden. Als een vervolg op het berigt omtrent de aanranding onder Veghelkunnen wij mededeelen dat tweepersonen, Bolman en Post genaamdgistereD te 's Hertogenbosch ge vankelijk zijn binnengebragtals verdacht van genoemde mis daad te hebben bedreven. Genoemde personen hadden dien dag met den verwonde handel gedreven en hem gelden uit betaald. Den 16den dezer verlieten te Huisberg (Limburg) twee meisjes van den landbouwer A. Souvenoud 10 en 7 jaren het ouderlijk huisom van een naburigen zandberg voor huis houdelijk gebruik eenig zand te halen. Twee uren na het ver trek dezer kinderen passeerde een dorpsgenoot langs den be doelden berg en bemerkte een grooten hoop versch afgestort zand, waaruit een armpje stak. Onmiddelijk begaf die man zich, geholpen door zijn knechts, aan het ontgravenma vond de twee kinderen ongelukkigerwijze reeds beid Gisteren avond is door den Grooten Kerke-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1