Buitenlandsch Nieuws. alleen was geschied op grond van de buiten vervolging stel ling van van Sant. De heer procureur-generaal van Maanen heeft tot verwerping geconcludeerd. De uitspraak is bepaald op 1 October. Maandag namiddag is te Scheveningen aangezet de pink Margaretha, stuurman Cornelis Keus, reeder J. van der Toorn aanbrengende 41,000 stuks steurharing, die verkocht is voor 45 en 33. Met dat vaartuig zijn in zee voor Schouwen Zondag nacht gered en allen behouden te Scheveningen aan- gebragt zes schepelingen van de brik Margaretha, kapitein J. F. Bakker, geladen met steenkolenkomende van New castle, en bestemd naar Botterdam. De Scheveningsche pink en de brik hadden in den vroegen morgen van Zondag geza menlijk de Engelsche kust van Yarmouth verlaten en hadden elkander gedurende den storm niet uit het gezigt verloren. Des avonds laat deelde de visscher, die de wacht op de pink had, den schipper mede, dat hij den Engplschman in eens niet meer had gezienen kort daarop werd noodgeschrei gehoord. Op dat geroep ging de pink af, en al spoedig werd men een boot met volk gewaar. Niets werd onbeproefd gelaten om de sloep te naderen, 't welk gelukte, daar de wind was gaan liggen en de zee 't toeliet, dat beide vaartuigen digt bij elkan der konden komenwaardoor de redding van zes menschen- levens aan onze visschers mogelijk werd. De kok, een jonge ling van 16 jarenmogt er niet in slagenvan de brik in de boot te komen, en verdronk noodlottig. De brik had in een ommezien een zoo belangrijk lek bekomen dat de be manning geen oogenblik langer aan boord kon verblijven. De schepelingen hebben niets van het hunne kunnen bergen. Ze zijn door de zorg van den heer P. Varkevisser, Britsch consulair agent, verpleegd en werden Dingsdag op Rotterdam gedirigeerd. - Het schip, zijnde het eigendom van den kap., en de lading waren verzekerd. Bij Veghel in Noord-Brabant is een boer, die 120 gul den bij zich had, des avonds door een schot getroffen, en verder met een knuppel zoo mishandelddat hij leven loos is blijven liggenterwijl de 120 gulden hem ontstolen zijn. Dezer dagen is door de arr.-rechtbank te Arnhem bevel van gevangeneming met rechtsingang verleend tegen den heer N. S., gewezen notaris te D., wegens herhaalde moedwillige mishandeling te Ede op zijn huisvróuw gepleegd. Uit Maastricht meldt men, dat de minderbroeders, die gelofte van kuischheid en armoede moeten doenaldaar een prachtig klooster hebben bekomendat welligt f 300,000 kost. Thans wordt er op de goederen van de familie de Va- lensart een klooster gebouwd met 70 cellen, voor de uit Italië en Frankrijk verjaagde Jesuiten. Als een bewijsdat de tegenwoordige lage waterstand in de rivieren de scheepvaart belemmertkan dienendat een stoomboot twee dagen reis heeft gehad van Deventer naar Westervoort, welk traject bij gewonen waterstand in zes uren wordt afgelegd. In het Makassaarsch Weekblad van Zaturdag 13 July vindt men de volgende curiositeiten opgeteekend: De geheele bijbel bevat 31,173 verzen, 773,692 woorden, 3,566,480 letters. De naam Jehovah vindt men 6855 maal, het voegwoordje en 46,227 maal, terwijl bet woord Heer er 1855 malen in staat. Het middelste kapittel is de 117de psalm. Het middelste vers het 8ste van psalm 101. Het oude Testament heeft 39 boeken, 929 kapittels, 23,214 verzen, 592,439 woorden, 2,728,100 letters. Het woordje en staat er 35,543 keeren in. Het nieuwe Testament heeft 27 boeken, 260 kapittels,$7,959 verzen, 181,258 woorden, 838,380 letters. In het Boek Esra Hoofdstuk 7, vers 21 bevinden zich alle letters van het alphabet; in den 67sten psalm staat geen en kele maal de letter M. Dit heeft een Amerikaan berekend. Tot dezen geesteloozen vervelenden arbeid behoefde hij 3 jaren eiken dag 8 uren - en was - een groote Gek! De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. - Woensdag morgen te 6 uur 52°, te 8 uur 56*, te 12 uur 63°, 's rtamiddags te 2 uur 63°, te 4 uur 62°. In het berigt aangaande de aanbesteding van fouragien in ons nommer van gisterenzijn abusivelijk de prijzen van het hooi en van den haver verwisseld. De maarschalk Mac-Mahon zal Keizer Napoleon bij de krooning van Koning Wilhelm van Pruissen op diens verzoek vertegen woordigen Het huwelijk van den generaal Turr met mej. Wyse- Bonaparte is voltrokken. Daar de generaal vroeger de Ma- homedaansche godsdienst had omhelsd, onder den naam van Kiamil-beywaren er eerst zwarigheden gerezen tegen de kerkelijke viering van het huwelijk. De bruid is de zuster der Prinses van Solms en kleindochter van Prins Lucien Bona parte. De generaal Turr is dus thans neef in den tweeden graad van Keizer Napoleon III. Daar in de berigten zoo herhaaldelijk van de Poolsche nationale hymne //Boze Cos Polske" gesproken wordt,kan het niet onwelkom zijn den woordelijken tekst daarvan te kennen; hij luidt dus: //Heer Goddie Polen gedurende zoo vele eeuwen met luis ter, magt en roem bekleed hebtgij die het met uw vaderlijk schild dektet, die zoo lang de plagen hebt afgewend, waaron der het eindelijk bezweek; Heer, voor uwe altaren nedergebo- gen, smeeken wij u, hergeef ons ons Vaderland, schenk ons onze vrijheid weder! #Heer GodGij die later, met onzen ondergang bewogen de kampvechters voor de heiligste zaak beschermd hebtGij die hun de geheele wereld tot getuigen van hun moed hebt gegeven en hun roem zelfs te midden hunner tegenspoeden hebt verhoogd; Heer, voor Uwe altaren nedergebogensmee ken wij U, hergeef ons ons Vaderland, schenk ons de vrij heid weder! 'Heer God, Gij wiens rechtvaardige en wreekende arm met een oogwenk de schepters en zwaarden van de heeren der we reld verbreekt, de plannen en werken der boozen te niet doet verlevendig de hoop in onze Poolsche harten; hergeef ons het Vaderland, schenk ons de vrijheid weder! 'Heilige God, van wien een enkel woord volstaat om ons in één oogenblik te doen herleven, verwaardig U het Poolsche volk aan de handen der dwingelanden te ontrukkenen de geestdrift der jongelingschap te zegenen; hergeef ons het Va derland, schenk ons de vrijheid weder! //Heilige God, in naam der bloedige wonden van Christus, open het eeuwig licht voor onze broeders, die voor het ver drukte volk gestorven zijn; neem het offer onzer tranen en onzer lijkzangen aan; hergeef ons het Vaderland, schenk ons de vrijheid weder! 'Heilige Godgeen eeuw is nog verloopen, sedert de vrijheid van den Poolschen grond verdween, en om die te herwinnen heeft ons bloed met stroomen gevloeidmaar het kost zooveel het Vaderland te verliezen, ach! hoe moeten diegenen dan sidderen, die het eeuwige Vaderland derven zullen! 'Voor Uwe altaren nedergebogen, smeeken wij U, Heer Godhergeef ons het Vaderlandschenk ons de vrijheid weder!" De bekende Ronge is te Breslau tot 14 dagen gevange nis veroordeeld, wegens aanranding van het R. C. geloof; - maar vrijgesproken van d$ beschuldiging wegens beleediging der Ministers von Manteuffel en Hassenpflug. De speelbank te Baden-Baden heeft weder een slagtoffer gemaakt. Iemand die zijn geheel vermogen verspeeld had, heeft zich van het leven beroofd. Uit Hamburg wordt het volgende berigt: Het in hechtenis nemen van den baron Alphonsus von Ga- gernoud luitenant-kolonel in het Sleeswijk-Holsteinsch insur- rectie-leger van 1848, en zijn onverwijlde opsluiting in een gevangenis, waar hij nacht.en dag door twee politie-agenten bewaakt wordt, maakt daar een'zeer pijnlijken indruk. Na het eindigen van den oorlog in de beide Hertogdommen en de daarop gevolgde algemeene ontwapening, was de heer von Ga- gern zich daar komen nederzettenen stond aan het hoofd

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2