N°. 481. Donderdag 19 September. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant versehijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebgt) aaar Leiden Maandag 's middags 2» u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 w.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijk*-Telegraaf.Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kante-order Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dageliiks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdng en Donderdag van 92 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De ritmeester Jhr. von Schmidt auf Altenstadt van het late escadron 5de reg. drag., te Venlo, is op zijn verzoek door Z. M. voor een jaar gesteld op non-activiteit. Eerstdaags ziet men de benoeming te gemoet van den kapt. der genie Jhr. de Klerck tot secretaris bij de commissie voor de staatsspoorwegen^ Men verwacht spoedig belangrijke aanbestedingen voor de staatsspoorwegen: als aan den Helder een gedeelte spoor baan, station en emplacement voor goederen- en personen verkeer; een dubbele ijzeren draaibrug over de rivier de Mark in de lijn Breda-Moerdijk en de ijzeren draaibrug over het kanaal van Apeldoorn naar Dieren. Volgens berigten uit Gibraltar van den 9 September is dien morgen te 4 ure aldaar aangekomen de stoomboot Ceylon, aan boord waarvan zich bevond de gouv.-generaal van Nederl.-Indiebaron Sloet van den Beele met familie, die allen zeer welvarend zijn en zelfs geen bezwarengewoonlijk aan de zeereis verbondenondervonden hebben. De Bisschop van Haarlem heeft tot directeur van het B. C. Seminarie te Warmond benoemd de Eerw. heer Snic kers, R. C. Priester en Pastoor te Scheveningen. Bij het admissie-examen aan de Utrechtsche Hooge- school zijn van de 36 jongelingen, die zich aangemeld heb ben, 28 tot de academische lessen toegelaten. Dingsdag heeft te Amsterdam de plegtige opening plaats gehad van de tentoonstelling van visscherijgereedschappen gehouden door het collegie voor de zeevisscherqenmet mede werking van de Vereeniging voor Volksvlijt, in het locaal dier Vereeniging. De president van dat collegie, Dr. H. van Beeck Vollenhoven hield een zeer belangrijke rede over bet doel en de strekking dezer tentoonstelling en over het nut, dat daaruit voor belanghebbenden was te trekken. De Burge meester Mr. Messchert van Vollenhoven beantwoordde die rede in een korte toespraakwaarin hij hulde bragt aan het doel, de uitvoering en de keuze van de plaats dezer Tentoon stelling. De genoodigden namen daarop de tentoonstelling- voorwerpen in oogenschouwdie zeer belangrijk warenen wat smaakvolle rangschikking aangaat, niets te wenschen overlieten Dingsdag is voor den Hoogen Baad behandeld de. zaak van Adrianus van Drunen, oud 54 jaren, arbeider, geboren en laatst woonachtig te Sleeuwijk, thans in hechtenis, requi- rant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal Ge rechtshof in Noord-Brabant van den 11 Julij 11., waarbij hij is schuldig verklaard aan het opzettelijk in brand steken van een gebouw, waarbij te voorzie# was, dat daarbij menschen- levens in gevaar konden worden gebragten te dier zake is veroordeeld tot de straf des doods en in de kosten. Wat be trekkelijk de geschiedenis dezer zaak mededeeling verdient, ia het volgende In 1858 is namelijk te Sleeuwijk afgebrand de woning van zekeren Sprenger, herbergier en logementhouder, en commis saris van het veer te Sleeuwijk. Al dadelijk waren dienaan gaande vermoedens gerezen op den beschuldigde, nu requi- rant, en van Sant, als hem tot de daad aangezet hebbende. Die vermoedens waren echter niet genoegzaam om daarop een rechtsvervolging te doen rusten. In hei, begin echter van dit jaar hebben die bezwaren meer gewigt gekregen en is er rechtsingang verleend tegen den beschuldigde, die, na aan vankelijk zijn schuld ontkend te hebben deze voor den rech- ter-commissaris heeft beleden, onder bijvoeging, dat hij daar toe was aangezet door van Sant, ook herbergier en logement houder, en vroeger gedurende een aantal jaren als commissaris met het veer belast, en daarmede veel geld hebbende ver diend, welke bijvoeging door een aantal bijzonderheden was toegelicht, terwijl ook blijktdat het veer later door het ge meentebestuur is overgenomenen door dit tot commis saris is aangesteld de genoemde Sprenger. De bedoelde van Sant, als medepligtige aan de gepleegde brandstichting ver volgd zynde, heeft alle schuldpligtigheid ontkend en is, op het daartoe door den procureur-generaal genomen requisitoir, buiten verdere rechtsvervolging gelatenen is alzoo alleen de requirant terecht gesteld. Het Hof, diens vroegere bekente nis, in verband met overige bewijsmiddelen, tot grondslag der veroordeeling aannemende, heeft echter zijn ontkentenis ter terechtzitting als onaannemelijk geoordeeld, en gemeend hem te moeten veroordeelen. Tegen het beklaagde arrest zijn echter geen middelen van cassatie ingediend; zijnde alleen mededeeling gedaan Van een door den procureur-generaal bij den Hoogen Baad overgelegd schrijven van den veroSrHêelïh^^ aan den procureur-generaal in Noord-Brabant, Roudeadfi in-^. trekking van zijn ter terechtzitting gedane ontkenteniswelke

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1