vuldige voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van spoorwegen thans zooverre gevorderd zijn, dat zij een on vertraagde uitvoering doen verwachten. Van het meerendeel der lijnen is de rigting reeds aangewezen. Met enkele kunst werken zal eerlang een aanvang worden gemaakt. Het laat zich aanziendatzonder onverhoopte belemmering, een aanzien lijk deel dier werken in het aanstaande jaar tot stand zal komen. Het kan geene bevreemding wekken, dat de belangrijke dijkbreuken buitengewone uitgaven zullen vorderen. Zoo ter voorziening hierinals ter gemoetkoming van de dijksdistvic- tenzullen u voorstellen gedaan worden. De inachtneming der grondwettige verhouding tusschen kerk en staat blijft een onderwerp Mijner zorgen. Een wetsontwerp tot opheffing der staats-collatiën in de Hervormde kerk zal aan uwe overweging wordeD voorgesteld, en evenzoo een ont werp betreffende kerkelijke pensioenen. Voordragten van wet tot invoering der nieywe regterlijke inrigting worden voorbereid. Reeds naderen de ontwerpen van een nieuw wetboek van strafvordering en van een nieuwe regterlijke indeeHng des Rijks hun voltooijing. Het tijdstip intusschenwaarop de eerst in de maand Mei van dit jaar, door de wetgevende magt vastgestelde regterlijke inrigting, zou moeten in werking komenzal nadere regeling behoeven. De staat van 's Rijks finantiën is bij voortduring over het algemeen gunstig te noemen. Terwijl elders de omstandighe den het aangaan van geldleeningeu hebben noodzakelijk ge maakt, mogten wij op den weg van schulddelging voortgaan. De opbrengst der middelen was voldoende. Eerlang zal een wetsontwerp op het beheer der kroondomei nen aan Uwe beoordeeling onderworpen worden. Ook de herziening van het tarief van in en uitgaande reg- ten zal op nieuw in deze Zitting worden voorgebragt. Vele en belangrijke onderwerpen wachten alzoo Uwe be raadslagingen, - Gewigtig is wederom de taak, die Gij te vervullen hebt. Één zij en blijve daarbij aller doelde bevordering der ware belangen van het dierbaar Vaderland. Moge daartoe Gods onmisbare zegen op Uwe overleggin gen rusten S Ik verklaar tie gewone vergadering der Statea-Generaal geopend. Z. M. de Koning verlaat na het uitspreken dezer Troonrede begeleid door de Commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluitnadat de leden der Commissie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd, de Ver- eenigde Zitting. Ter Boekdrukkerij van A. W. 8YTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2