BUITENGEWOON N°. 478. Maandag 16 September. A°. 1861. Per Telegraaf. STATEN-GENERAAL. Opening der gewone vergadering van 1861-1863. Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon. en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- uiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën l-"6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Vereenigde Zitting der beide Kamers, van Maandag 16 September 1861. De heer Mr. J. A. Philipsedie den Voorzitterstoel bekleedt opent, nadat de leden der beide Kamer6 zich in de zaal, be stemd voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, vereenigd hebben tegen half één ure de vergadering en laat een Ko ninklijk besluit van den 4den September jl., houdende zijn benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande Zittingjaar der Staten-Generaal, door den Griffier .dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der'Ver gadering is opgedragenbenoemt een Commissie van acht ledendie Z. M. den Koning bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van Ministeriële Departementen de Kanselier der orden en de leden van den Baad van State vervoegen zich te één ure in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich op de in het programma voor de opening der Zitting omschreven wijze naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdverloop aldaar aangekomen, ter vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den Troonen houdt de navolgende openingsrede: MIJNE HEEKEN! Dankbaar erken Ik het voorregtbij de opening van deze vergadering, wederom tot gunstige mededeelingen omtrent de aangelegenheden van het Vaderland in staat te zgn. Wel hebben in den laatsten winter eenige provinciën dé noodlot tige gevolgen van ijsgang en overstrooming ondervondenen hoog steeg de nood in de geteisterde strekendoch de zucht om wel te doenaan het Nederlandsche volk zoo eigenen de menschlievende belangstelling, zoo in als buiten Europa ondervondenhebben veel leeds kunnen verzachten en tot het vergoeden der geleden schade krachtig bijgedragen. Ik stel die uitnemende bewijzen van hulpvaardigheid en menschenmin op hoogen prijs en voel Mij gedrongendit ook bij deze ge legenheid openlijk uit te spreken. Het is Mij aangenaam te kunnen verklaren, dat de betrek kingen van Nederland met de andere Mogendheden op den meest gewenschten voet blijven. Met België is een overeen komst tot stand gekomen, waardoor de wateraftappingen uit de Maas aan een billijke regeling worden onderworpen. Dooi de opheffing van belemmerende formaliteiten wordt, ook hier te lande, getracht het internationaal verkeer te bevorderen. Ik verheug Mijdat de zee- en landmagt zich bij voort during door een uitmuntenden geest onderscheiden en met ijver voortgaan zich voor haar gewigtige roeping te bekwa men. De middelen, door U verleend, om de weerbaarheid des lands te versterkenworden met de meeste zorg aange wend. Na de aanneming der wet op de Nationale Militie houdt men zich bezig met de zamenstelling van de wet op ue Schutterijen. Dc toestand onzer overzeesche bezittingen is over het al mee» gunstig. Enkele gewesten werden door hevige rampen getroffen. Vele rnenschenlevens gingen daarbij verloren. Ook bij die gelegenheid is het op nieuw gebleken, hoezeer de band van wederkeerige belangstelling Nederland met zijn koloniën vereenigt. - Het is te betreurendat de opstand in de Zuid en Ooster-afdeeling van Borneo nog niet onderdrukt is en inspanning van krachten blijft vorderen. Wanneer Ik echter let op de vernieuwde blijken van dapperheid en trouw door de zee- en landmagt'gegevenmag Ik de toekomst met ver trouwen te gemoet zien. Voor de West-Indische koloniën blijft de opheffing der sla vernij een zaak van hoog gewigthet ontwerp, daartoe be trekkelijk zal weldra aan Uwe overwegingen worden onder worpen. Ook andere wetsontwerpen, de koloniën betreffende, zullen worden aangeboden. Wanneer Ik verder het oog sla op de binnenlandsche aan gelegenheden, dan geven ook deze in vele opzigten stof tot tevredenheid. Ofschoon de toestand van den scheepsbouw nog niet is ver beterdis het getal schepen in de vaart niet afgenomen. De scheepvaart bleef op dezelfde hoogte. De in-, uit- en doorvoer neemt gedurig toealhoewel voor het tegenwoordige de ver wikkelingen in Noord-Amerika daarop ongnnstigen invloed uitoefenen. De ontwerpen der geneeskundige wetten zijn gereed en zul len weldra bij Uwe vergadering worden ingediend. Met uitzondering van een algemeen en belangrijk voedings middel geeft de oogst bevredigende uitkomsten. De [overweging van het gcwigtig onderwerp van de afkoop baarheid der tienden heeft tot een voordragt van wet geleid, die eerlang Uwer vergadering zal worden aaugeboden. Kunsten en wetenschappen blijven bloeijen. De onlangs in Noord-Holland gehouden Tentoonstelling heeft sprekende bewij zen gegeven van vorderingen in de Nijverheid. De werking der wet op het lager onderwas geeft gunstige uitkomsten. De regeling van het middelbaar onderwijs wordt in gereed heid gebragt. Het is Mij aangenaam te kunnen mededeelen dat de \eel-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1